BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alacsonyabb osztalékhozam várható

Az elmúlt egy évben nőtt a régiós távközlési cégek osztalékhozama, de a jövőben ez a trend – részben az 5G költségei miatt – megtörhet.

A régiós távközlési cégek részvényesei átlagosan 3,9 százalékos osztalékhozamra tehetnek szert idén a 2018-as eredményekből, ami 0,8 százalékpontos éves emelkedésnek felel meg. Az átlagos osztalékprémium a vonatkozó ország tízéves állampapírjához képest 1,5 százalék. A vizsgált hat cégből a lengyel Orange Polska a múlt évhez hasonlóan az idén sem fizet osztalékot, enélkül már 2,4 százalékos a prémium. Mivel a cseh O2 igazgatósága még nem közölte, hogy milyen osztalékjavaslattal áll majd az április végi közgyűlés elé, itt az elemzői konszenzus 17 koronás átlaga szerepel. A régióban általában május közepén kerül le a szelvény a részvényről, és május végén vagy június első napjaiban fizetnek. A Magyar Telekomnál a kifizetési nap május 24-én lesz.

„Elsőként az állampapírral szembeni prémiumot érdemes nézni, mert a befektetők osztalékpapírként tekintenek a telekommunikációs cégek részvényeire. Ilyenkor fontos figyelembe venni, hogy Magyarországon cél az államadósságon belüli lakossági rész növelése. Ezért a háztartások jóval magasabb hozamot érhetnek el az állampapírokon, mint az intézményi befektetők. Az inflációkövető PMÁK-kal 4,2 százalékos hozamot is el lehet érni, amihez képest már csak 1,1 százalékos a Magyar Telekom osztalékprémiuma. A többi régiós országban nincs ilyen előnyük a kisbefektetőknek az állampapírpiacon” – hívta fel a figyelmet Gaál Gellért, a Concorde elemzője. Az is fontos faktor, hogy az egyes cégek szolgáltatási struktúrája és felépítése is eltérő. Példaként az elemző az O2-t említette, amely bérli az infrastruktúráját, így nagyobb kifizetési rátát alkalmazhat.

Bizonyos régiós telekom cégeknél a piaci részesedés megtartása a fő cél, míg mások a terjeszkedésre koncentrálnak. Az előbbiek közé tartozik a Magyar Telekom, míg az utóbbiakhoz sorolható az Orange és a Digi is. „Lengyelországban négy, nagyjából hasonló piaci súllyal rendelkező szereplő verseng, így néhány százalékpontos részesedésszerzés is fontos nekik. Az Orange vélhetően emiatt és az 5G-pályázatokra való tartalékolás miatt idén sem fizetett osztalékot. A Diginek is nagy terjeszkedési tervei vannak, ezért marad el az osztalékhozama csaknem 3 százalékponttal a román tízéves állampapírtól. A piac számottevő reformokat várna el a bukaresti kormányzattól, ezért csak magas hozammal tudják értékesíteni az állampapírjaikat” – hangsúlyozta Gaál Gellért. Az elemző rámutatott, hogy a horvát Hrvatski Telekom rendkívüli osztalékkal együtt számított 10 kunás kifizetése egyedi eset, jövőre újra 6 kunát ígérnek, mint az előző évben.

„Az osztalékprémium nagymértékben függ az adott ország monetáris politikájától, de a szektorra jellemző 2-3 százalékos prémium a lassuló globális környezetben is fennmaradhat. Az osztalékhozamok inkább a várható 5G-beruházások miatt, illetve a szolgáltatási környezet változása miatt eshetnek. Általános trend, hogy a régióban átalakulnak a húsz-harminc éves, jellemzően külföldi cégek által meghatározott állapotok. Ezért a cégek kisebb eladósodottsággal és magasabb készpénzállománnyal készülnek fel az esetleges felvásárlási lehetőségekre. Ez hosszabb távon az osztalékhozamok csökkenését hozhatja magával” – emelte ki Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.