Az iraki Pearl Petroleum, amelyben 10 százalékos tulajdonrésze van a Molnak, húszéves gázkitermelési szerződést kötött a kurdisztáni regionális kormányzattal. A Crescent Petroleum és Dana Gas által vezetett Pearl 2021-re 650 millió köblábra, 2022-re pedig 900 millió köblábra tervezi növeli a gázkitermelést a jelenlegi 400 millió köblábról A társaság két mezőn, a Khor Mor és a Chemchemal területeken termel ki gázt, a Khor Mor mezőn 700 millió dolláros beruházást terveznek, új kutak fúrását tervezik. A helyi kormány 2017 augusztusában 600 millió dollár elmaradt tartozást fizetett a Pearlnek, és az újabb befektetéseknél 400 millió dolláros adókedvezményt ígértek. Ezután a konzorcium befektetői 400 millió dollárt költöttek fejlesztésekre.
„A kitermelés várható növekedése mindenképpen jó hír a Mol szempontjából, de figyelembe kell venni a kurdisztáni régió geopolitikai bizonytalanságait. Úgy tudjuk, hogy a Molnak még jogi ügyei vannak folyamatban a Pearl működésével összefüggésben. A Mol átlagos napi 110 ezer hordós kitermeléséből a régió 2800 hordó szénhidrogén-egyenértéket tett ki napi átlagban tavaly. Ez 2022-re 7200 hordónyira emelkedhet, ami akár 10-12 milliárd forint mértékű pluszbevételt is hozhat a társaságnak” – mondta Gaál Gellért, a Concorde elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.