BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nyáron is gyenge maradhat a forint

Január óta az euró-forint árfolyam megjárta már a 313-as szintet is, tegnap azonban 327 forint felett is kereskedtek a bankközi devizapiacon. Elemzők szerint ez még nem sarkallja gyors cselekvésre a Magyar Nemzeti Bankot.

Erősen kezdte az évet a forint, mivel felfokozott piaci várakozások és ezt megerősíteni látszó jegybanki nyilatkozatok előzték meg a március 26-i kamatdöntő ülést, amelyen az elemzők az első monetáris szigorító intézkedések bejelentésére számítottak. A meglépett intézkedésekkel kapcsolatban sok szakértő is rámutatott, ennél „óvatosabb szigorítást régen hallottunk jegybanktól”, mivel az indoklás szerint egyedi döntés született, és szigorítási ciklus nem indult. Miközben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megemelte GDP- és inflációs prognózisát, az üzenet világossá vált: a következő negyedévek belföldi inflációs adataitól függ, hogy milyen mértékben és tempóban folytatódik a szigorítás. Az MNB kamatdöntései után kiadott közlemények hangsúlyozzák, hogy a külső környezet romlása és a belső növekedés ellentétben áll egymással. Egyszerűbben fogalmazva, lehet, hogy az európai gazdasági visszaesés és az infláció hiánya a magyar bér- és keresletnövekedés keltette belföldi drágulást természetes módon hűti majd, a jegybanknak pedig nem kell beavatkoznia: az inflációs cél kisebb-nagyobb kilengésekkel ugyan, de tartható lesz. A forintot ez a dilemma vitte a 320 feletti szintekre április közepére. „Az a tény, hogy az MNB szűkítette a kamatfolyosót, és 100 milliárd forintos összeggel megkezdte a devizaswap-állomány leépítését, nem volt elég a piacok megnyugtatására az emelkedő maginflációs mutató mellett” – foglalta össze helyzetelemzésében Szendrei Vanda, az Oxford Economics közgazdásza.

Közben folyamatosan érkeztek a rossz hírek: a kínai, az amerikai és az európai gazdaság várható további lassulását újabb nemzetközi elemzőházak és intézmények erősítették meg, a kereskedelmi tárgyalások pedig kifejezetten negatív irányt vettek. Egyrészt az európai autóiparra kivethető amerikai vámok jelentettek közvetlen belföldi kockázatot, másrészt a globális kockázatvállalási étvágy csökkenése a kis, nyitott gazdaságokra még akkor is jelentős hatást gyakorol, ha a korábbi kockázati szint – a devizaadósság leépítése után – mostanra mérséklődött.

A pesszimistává váló nemzetközi hangulatban ismét a jegybanki intézkedésekre várt a forintpiac, a külföldi szereplők forint elleni pozíciói az elmúlt hónapokban növekedni kezdtek. „A forint ismételt gyengülésében szerepet játszhat az is, hogy az MNB tegnapelőtt nem szűkítette az FX-swap-állományt, változatlan maradt a mennyisége, ezt a piaci szereplők úgy értelmezhették, hogy a jegybank szünetet tart a lassú szigorításban” – mondta Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. A közvetlen gyengülést kiváltó ok mégsem belső volt. A török jegybank tegnap csökkentette a swapügyletek kamatszintjét, nagyrészt ennek tudható be a líra tegnap reggeli gyengülése, amely az összes feltörekvő piaci devizára negatív hatást gyakorolt, és erősítette a forintgyengülést is – fejtette ki Varga Zoltán. (Cikkünk a líráról a 11. oldalon.) Véleménye szerint folytatódik a forint gyengülése, a potenciális megálló 328,50 és 329,00 között lehet, majd a 330-as szint következhet. „Fordulatra utaló technikai jelzések továbbra sincsenek a grafikonon, az RSI indikátor már a túlvett tartományban van, bár ez önmagában kevés a fordulathoz.”

Az Oxford Economics szakértője szerint bár a fogyasztói árindex a várt felett alakult, a jegybank inkább a maginflációs és más, alapfolyamatokat bemutató adatokra és a bizonytalan külső kilátásokra koncentrálhat május 28-án. „Mivel nagyon fokozatos jegybanki normalizációra számítunk, a forint továbbra is gyenge maradhat, noha a folyó fizetési mérleg többletet mutat, és a makrogazdasági mutatók is erősek” – tette hozzá Szendrei Vanda.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.