Két esemény is közrejátszott abban, hogy megváltozott a korábban csendes nyári kereskedés a kontinens devizapiacain. Egyrészt az Európai Központi Bank felvázolta, hogy további lazítási ciklusra számíthatunk, amelyben több eszközt is bevethet a jegybanki fegyvertárból. Kamatcsökkentés, többszintű betétikamat-rendszer és egy új eszközvásárlási program várható. Bár a megvalósítás őszre csúszik, a piacok máris árazni kezdték a változást. Ugyanígy jól érezhetően eltolódott a korábbi egyensúly a font piacán: Boris Johnson új Brexit-megállapodást kíván kötni az uniós vezetőkkel, de ennek kevés az esélye az elemzők szerint. Megjelentek azok a prognózisok, amelyek előrehozott választást és megállapodás nélküli kilépést jeleznek, és a font árfolyama zuhanni kezdett. Az európai aggodalmaktól terhelt befektetők az eurót és a fontot adva a szokásos menedékvaluták felé fordultak, miközben a dollárt az éppen zajló kereskedelmi tárgyalások ténye is erősíti: több elemzőház ajánlja a korábbitól eltérően dollárkészpénz tartását, ha fokozódna a feszültség. A várható kamatcsökkentés ellenére a pozitív amerikai reálkamat még mindig összehasonlíthatatlanul vonzóbb, mint az európai, a japán vagy akár a svájci negatív hozamszint.
A nemzetközi környezetben tapasztalható kockázatkerülés kisebb eladási hullámot váltott ki a feltörekvő devizák piacán. Ez a forintot is érintette, a hatást a piaci szereplők helyzetértékelése felerősítette. A jegybank ugyan nem változtatott az alapkamaton, de a piaci szereplők a múlt héten megjelent jegybanki tanulmányból arra következtettek, hogy devizaswap-állomány akár újra növekedhet is, azaz a forintlikviditás növelésén keresztül ismét további lazítás irányába indulhat el a jegybank. Lépései ugyan semlegesnek tekinthetők, de ezek inkább lazításnak látszanak a korábban beharangozott pályához képest – vélik az Ersténél. Az elemzőház véleménye szerint a piaci körülmények függvényében az euró-forint árfolyam továbbra is 325 körül fog oszcillálni, körülbelül 320 és 330 forintos szélekkel. Az Equilor elemzői is úgy látják, hogy „a következő említésre méltó szint 330-nál található, amely napokon belül elérhető lehet. Ha a Fed további kamatvágásokat lenget be, erősödhetnek a feltörekvő piaci devizák, de inkább csak homályos utalásokra számítunk.”
Ma este dönt a Fed az irányadó kamatszintről
Az amerikai Federal Reserve (Fed) kétnapos ülése után ma este dönt az irányadó kamatszintről. Az elemzői várakozások szerint 2008 után először lesz újra kamatvágás, a legnagyobb valószínűsége egy 25 bázispontos lazításnak van. A jegybank által kiadott közleménynek és a sajtótájékoztatón elhangozottaknak legalább akkora jelentőségük lesz a piacok számára, mint magának a döntésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.