Alaposan visszafogták a vállalatok a forinthitel-felvételüket az év ötödik hónapjában. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok az idén májusban 141,2 milliárd forint értékű új finanszírozási szerződést kötöttek, ami ötödével kevesebb 2018 hasonló időszakának 180,5 milliárdjánál. Az öthavi statisztika csak kicsit jobb: az év első öt hónapjában 936 milliárd forintnyi új kontraktus köttetett, ami 14,3 százalékkal kisebb a 2018 első öthavi adatnál.
Az adatsor alapján elsősorban az 1 millió euró (330 millió forint) feletti változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves futamidőre fixált hitelek estek látványosan: míg 2018 májusában 108,4 milliárd forintnyi volt a kihelyezés, az idén már csak 55,3 milliárdnyi.
A jegybank azonban elégedett lehet az elért eredményekkel, hiszen a számok alapján a vállalati kölcsönöknél is sikerült elmozdítani a hiteloldalt a fix kamatozású hitelek felé. Miközben a változó vagy rövid fixálású hitelekben az említett visszaesés miatt a folyósított állomány csaknem 35 százalékkal – 157,7 milliárd forintról 102,9 milliárdra – esett, addig az egy évnél hosszabb fixálásúaké a 2018 májusi 22,8 milliárd forintról 38,3 milliárd forintra ugrott, ami 68 százalékos növekedés. Az öthavi adatok értelemszerűen kisebb előretörésről számolnak be: a 209,37 milliárd forintnyi, egy évnél hosszabb kamatperiódusú új hitel a teljes folyósítás 22,37 százalékát tette ki, miközben májusban az arány már 27,1 százalékra futott. Ugyanakkor beszédes, hogy tavaly májusban még csak 12,6 százalék volt a hosszan fix hitelek részaránya, és 2018 első öt hónapjában csak 9,13 százalékos részarányra volt jó az akkor még épp 100 milliárd alatt maradó új, fixált vállalati hitel.
Az MNB tervei abban is igazolódnak, hogy a fixesítést valóban a kis- és középvállalkozások (kkv) körében teríti a bankrendszer: az egy évvel korábbi 5 milliárd forint után 8,8 milliárd forintnyi új szerződés született az 1 millió euró alatti hitelt igénylő cégeknél az 1–5 éves kamatfixálású hitelek terén. Ennél is nagyobb fejlődés látszik abban, hogy a tipikusan kkv-hitelméretnek számító 1 millió euró alatti kölcsönöknél májusban a bázishónap 5,3 milliárdos kihelyezését 150 százalékkal meghaladó, 13,3 milliárd forintnyi szerződést írtak alá, amelyeknél a hitelfelvevő vállalatok legalább öt évig változatlan kamatszinttel számolhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.