BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EKB és a Fed dönti el a forint sorsát

A forint enyhén gyengült az MNB kamatdöntését követően, az elemzők szerint a trendet a két vezető jegybank kamatdöntése határozza majd meg a feltörekvő devizákban.

A nyári időszakban a 324,7–326,8-es szűk sávban mozog az euró–forint kurzusa, amelyből nem lépett ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnapi kamatdöntő ülése után sem. Az MNB monetáris tanácsa az alapkamatot 0,90 százalékon, a jegybanki betéti rátát mínusz 0,05 százalékon hagyta, a megjelent közlemény a maginfláció várt emelkedését már nem tartalmazza, de a korábbi elemeket egy kivétellel igen.

Az MNB kommunikációjában mostantól kiemelten szerepel a nemzetközi jegybankok politikájának várható változása. A globálisan csökkenő kamatkörnyezet lehetőséget ad az egyes jegybankoknak is, hogy eltérjenek az év elején vázolt tervektől. „A nagyobb jegybankok monetáris irányultságának változásai miatt az MNB is jelentős időt nyert ahhoz, hogy fenntarthassa a jelenlegi monetáris keretrendszert, külső tényezők nem sürgetik, egyedül a hazai inflációs folyamatokra kell koncentrálniuk” – mondta a helyzetről Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.

A megváltozott hangulatot, a növekvő kockázatvállalalási étvágyat kihasználva az elmúlt napokban kamatcsökkentést hajtott végre a dél-koreai, az indonéz, a dél-afrikai és az ukrán jegybank is. „A nagy jegybankok monetáris lazítása a későbbiekben levegőhöz juttathatja a feltörekvő piaci devizákat, köztük a forintot is, de egyelőre a hazai fizetőeszköz piacán nem kezdték árazni ezt a lehetőséget” – folytatta Varga Zoltán.

Módosulhat azonban a forint kereskedési pályája, ha most csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) vagy jövő héten a Federal Reserve (Fed) döntése a vártnál lazább monetáris kondíciókat vázol fel globálisan. Míg korábban az európai jegybank esetében inkább csak iránymutatásra számított az elemzők többsége, ami kimerült volna egy szeptemberben induló akcióterv felvázolásában, most vannak, akik szerint azonnal is sor kerülhet kamatcsökkentésre. A Morgan Stanley-nél azzal számolnak, hogy talán már csütörtökön mínusz 0,4 százalékról mínusz 0,5 százalékra mérsékli az EKB a betéti kamatlábat. Az ING tegnapi elemzése szerint a döntést követő sajtótájékoztatón Mario Draghi részletezheti a nettó eszközvásárlások újraindításának mikéntjét, vagy akár a havi keretösszegét is. Ezek a jelzések azt mutatnák, hogy az EKB ismét elkötelezetté vált a gazdaság élénkítése mellett.

Az Equilor technikai elemzése szerint ha csütörtökön az EKB konkrét lazítási jelzéseket ad, további dollárerősödés jöhet, és az 1,1118-es támaszt erodálhatja az euró–dollár jegyzése. A keresztárfolyam grafikonján kirajzolódott fej és vállak alakzat célárfolyama még ennél is mélyebbre, 1,10-ra mutat. Az Equilor elemzőjének véleménye szerint a dollár–forint jegyzése ekkor az emelkedő trendcsatorna felső trendvonala felé veheti az irányt, amely jelenleg 294,20-nál található.

Ennek ellentmondó mozgásra kényszerülne az euró–dollár kurzusa, ha a jövő héten esedékes Fed-döntés a 25 bázispontos várakozásnál drasztikusabb lenne, vagy ha a Fed kommunikációja lényegesen változna. A csökkenő amerikai kamatszint az alternatív devizák felé terelheti a pénzáramlásokat, különösen akkor, ha az EKB nem módosít jelentősen a jelenlegi politikáján. „Ez esetben visszagyengülhet a dollár, és az euró-dollár árfolyam ismét az 1,13–1,14-os szintek felé vehetné az irányt, a dollár–forint pedig az erős oldal felé indulhatna. A jelenlegi árfolyammozgások technikai képei azonban nem ezt a forgatókönyvet támogatják.”

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.