Pénz- és tőkepiac

Ismét próbafúrásokat kezdett a Mol

Próbafúrásokba fogott a Mol Norge, a norvég leányvállalatnak 44 napja van arra, hogy olajat találjon. Az elemzők eltérően ítélik meg az olajtársaság kilátásait, az Erste az aktuális árfolyam alatti célárat jelölte meg a Mol-papírokra.

Újabb kutatófúrásba kezdett szerdán az Északi-tengeren a Mol csoport norvég érdekeltsége, a Mol Norge – írta az Energy Northern portál. A PL820-as licenc alatt futó, 125 méteres mélységben kezdődő kutatófúrásban a Mol Norge operátori szerepet lát el. A helyszín az Északi-tenger középső részén, Haugesund település körzetében van, a kutatási projekt várhatóan 44 napig tart. A mobil fúróberendezéseket az Odfjell Drilling szállítja, a társaság ötvennapos időtartamra szerződött a Mollal, derül ki a norvég társaság közzétételéből. A felek közti szerződés becsült értéke 9 millió dollár.

A térségben az első, Mol által irányított tengeri kútfúrás tavaly fejeződött be a 860-as licencen, de az a kút száraznak bizonyult. A most megkezdett projekt mellett a Mandal High-on zajlanak fúrások a magyar olajtársaság irányításával, a Mol Norge pedig két további kutatásban is részt vesz, amelyben az Aker BP a vezető. A Mol Norge kutatási stratégiája három kiemelt területre fókuszál a térségben, a teljes portfólió tizenhat licencből áll.

A kutatófúrás költséges eljárás, Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője a Világgazdaságnak elmondta, hogy egy-egy próbafúrás 10-20 millió dolláros terhet is jelenthet. A szakértő szerint egyelőre nem várható különösebb hatása annak, hogy az olajvállalat egy új engedély birtokába jutott, hiszen a próbafúrásoknak csak kis része hoz később érdemi eredményt.

Új olaj- és gázipariszektor-elem­zésében az Erste szerdán frissítette a Mol célárát: ebben a korábbi 3720 forintos árfolyam-várakozást jelentősen mérsékelve már csupán 2900 forintos részvényárfolyamot jelez előre. A friss ajánlás csökkentés az eddigi felhalmozás helyett. Az elemzés szerint a vállalat a látványos eredményeket hozó év után ezúttal kisebb árbevételre számíthat. Mint írják: az INA-val kapcsolatos ügyek továbbra sem rendeződtek, ahogy a rijekai befektetéseknél sincs fejlemény.

A Reutersban elérhető Mol-árfolyam-várakozások mediánja a 3587 forintos szintnél található. A régiós konkurenseket és a velük szemben támasztott célárakat is megvizsgálva az látható, hogy a Mol jövőbeni tőzsdei szereplését még így is igen kedvezőnek ítélik a piaci szakértők. Pletser Tamás ugyanakkor árnyalta a magyar olajcég kilátásait. „Kissé optimisták az elemzések” – mondta, hozzátéve, hogy a Mol és régiós riválisai az utóbbi időben kedvezőtlen fejleményekkel szembesültek, például a világgazdaság lassulásával, valamint azzal, hogy a kőolaj-finomítás pluszkapacitásai lefelé nyomták az olaj világpiaci árát.

A szakértő szerint az viszont kedvez a cégnek, hogy finomítói hatékonyak, és a kiskereskedelmi üzletág is jól teljesít. Hozzáfűzte: „Felfelé ívelő periódusát hamarosan lezárhatja a Mol, így a célárak fél-egyéves horizontján vélhetően már nem nő majd számottevően az olajipari szereplő részvényeinek árfolyama.”

Optimistább Gaál Gellért, a Concorde vezető elemzője, aki a Világgazdaságnak elmondta, hogy a Mol eredménynövelő beruházások előtt áll, és sorra bekövetkeznek a kapacitásbővítések is. Szerinte a vegy­ipari üzletág „később akár százmillió dollár EBITDA-t is jelenthet az integrált olajcég számára, ami a részvények árfolyam-növekedését is támogathatja”. De a hagyományos olajipari divízió jövője is kedvező a szakértő szerint, mivel a Mol jól pozicionálta magát az úgynevezett IMO-hatásra. „A magyar olajcég úgy ütemezte a beruházásait és egységei karbantartását, hogy a következő meghatározó időszakban karbantartások helyett az elérhető legnagyobb mennyiségű dízelolajat tudja piacra dobni” – mondta a vezető elemző, mivel az említett szabályozói változás hatásaként jövő év elejétől megugorhat a kereslet a dízeltermékek iránt.

Ezek is érdekelhetik