Kiss Mónika | Már kevesebb mint egy év van hátra az amerikai elnökválasztás időpontjáig, 2020. november 3-ig, a szűken vett kampány idején gyakoribb, hogy emelkednek a tőzsdék. Egyrészt az ígéretek időszaka ez, másrészt az épp kormányrúdnál álló párt igyekszik minél jobb színben feltüntetni a gazdaság állapotát. A The Balance statisztikája szerint az elmúlt 23 választási ciklusból 1928 óta csak négy hozott negatív részvénypiaci hozamot a választás előtti évben. Egy 2010-es tanulmány arra jutott, hogy historikusan a legtöbbet ígérő stratégia az, ha az elnöki ciklus második évének októberében nyitjuk meg és a negyedik év végén, decemberben zárjuk a pozíciókat.
Mielőtt valaki túlzott jelentőséget tulajdonítana a múltbeli teljesítményeknek, érdemes rámutatni, hogy mindkét Obama-elnöki periódus első két éve kiemelkedő teljesítményt hozott a részvénypiacon, és Donald Trump színre lépésének első éve is különösen erősre sikerült. Az is figyelmeztető jel, hogy a négy negatív hozamú évből kettő 2000 utánra datálható. A 2008-as Obama kontra McCain kampányban a jelzáloghitel-piaci válság szolgált ijesztő háttérként, az S&P 500 index teljesítménye 38 százalékkal csökkent. 2000-ben pedig a Bush kontra Gore csata alatt, a dotcombuborék szétpukkadásakor esett 9,1 százalékkal az index.
Nem jutunk sokkal messzebbre vivő következtetésekre akkor sem, ha a hatalmon lévő elnök politikai teljesítményét a részvénypiaci teljesítménnyel próbáljuk azonosítani. A Bloomberg összeállítása szerint ez olyan kísérlet, mint a csipszet a tápanyagtartalma miatt fogyasztani: értelmetlen ugyan, de nehéz megállni. Ha az S&P 500 index osztalékokkal kiigazított reálhozama szerint állítjuk sorba az elnököket, az irányításuk alatti első három évben elért teljesítmény alapján, akkor Donald Trump épp csak lecsúszik a dobogós helyről 44,3 százalékos indexemelkedéssel. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Harry Truman és Lyndon Johnson különleges helyzetben, elődjeik halála után és nem is négy évre vették át az ország vezetését, ezért a statisztika torzít.
Természetesen a részvénypiac és a reálgazdaság nem azonos, egyikre sincs közvetlen befolyása az elnöknek, és a szerencse is nagy szerepet játszik a teljesítményben. Azonban ha a minden tudományos alapot nélkülöző összehasonlítást kampánycélokon kívül is használni szeretnénk, akkor látszik, hogy a trumpi időszak kezdetét fémjelző adócsökkentési hatásokat még mindig nem homályosította el a kereskedelmi háborús intézkedések negatív következménye.
A részvényindex-teljesítmények nem az adott gazdaság állapotát tükrözik, hanem azt a vélekedést, amelyet a befektetők a nyilvánosan kereskedett vállalatok állapotáról és jövőjéről kialakítottak. A nagy indexek egy további torzító faktort is tartalmaznak: inkább a megavállalatok jelenlegi és feltételezett lehetőségeit árazzák, a kisebb kapitalizációjú részvények hatása eltörpül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.