BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Donald Trumpra várnak az esküdtek kedden

A davosi éves világszintű megbeszélésen történtek jó eséllyel nem kerülnek majd az újságok címlapjára, de Donald Trump itt elmondott beszéde egészen biztosan. Hiába az európai kamatdöntés, az amerikai jelentési dömping és a most induló alkotmányos vádemelési eljárás hírei vihetik a prímet a héten.

Nem változnak az európai kamatkondíciók a jövő héten az OTP elemzőjének várakozásai szerint. Módos Dániel rámutat, hogy az előző kamatdöntő ülés óta eltelt időben a beérkező adatok a növekedés kismértékű javulását mutatják. Az európai bizalmi indexek emelkedtek (különösen a német ZEW és Ifo), és a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek csökkenése megállt a negyedik negyedévben. Ráadásul a Brexit és a kereskedelmi háború körüli bizonytalanságok csökkenésével fontos kockázatok árazódtak ki a nemzetközi piacokról. Ugyanakkor az inflációs várakozások továbbra is rendkívül alacsonyak,

1 százalék körüliek). Mivel bár valamelyest javultak a makroadatok, de az euróövezet növekedése továbbra is rendkívül törékeny, és az infláció is jócskán a cél alatt van, ezért az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön valószínűleg nem változtat a kamatokon és a kommunikációján sem. A tartósan laza monetáris politika előretekintve is fennmaradhat. Ezt erősíti az is, hogy az EKB új elnöke az előző ülésen – a várakozásoknak megfelelően – bejelentette, hogy az új csapattal áttekintik az EKB eszköztárát és eredményességét. Bármilyen érdemi lépés feltehetően csak a stratégia áttekintése után történik majd, amire azonban – hacsak a nemzetközi makrofolyamatokban nem következik be drasztikus változás – a nyár előtt nem fog sor kerülni.

A hét másik gazdaságpolitikai eseménye a davosi Világgazdasági Fórum lesz, ahol várhatóan Donald Trump is beszédet mond. Ötvenhárom országból várnak résztvevőket, többek között Angela Merkel is megjelenik. Megközelítőleg harmincöt ország pénzügy- és kereskedelmi minisztere vitatja majd meg az idei globális kockázatokat és a kereskedelmi tárgyalások állását.

Az amerikai elnöknek nem lesz sok ideje Davosban, kedden ugyanis a szenátus előtt elkezdődhet ellene az alkotmányos vádemelési eljárás (impeachment). A múlt héten már felesküdött az a száz szenátor, aki a perben esküdt lesz. Az eljárást

– amelyet az alsóház demokrata képviselői támogattak – heten vezetik. A szenátus előtt már jobb az elnök helyzete, itt kényelmes többségben vannak a republikánus képviselők. Az Equilor elemzője szerint a tanúk meghallgatásáról várhatóan a jövő héten döntenek, és egyesével szavazhatnak minden tanú előtt, hogy meghallgatják-e, hasonlóan a Bill Clinton elleni eljáráshoz. A procedúra hónapokig is elhúzódhat, akár az első demokrata előválasztás idején is folyhat, ám a republikánus többség miatt nem valószínű, hogy eltávolítják Trumpot a Fehér Házból – írja összefoglalójában az Equilor.

A jövő héten beszerzésime­ned­zser-indexek is érkeznek az euró­övezet gazdaságaiból, valamint az USA-ból. Az OTP heti kitekintője szerint a legfontosabb kérdés, hogy az euróövezeti gazdaságokban folytatódik-e a feldolgozóipari kilátások stabilizálódása, javulása. Bár az elmúlt hónap adatai szerint a hangulat romlása megállt az euróövezetben, a mutató továbbra is 50 alatt tartózkodik, ami az aktivitás csökkenését vetíti előre. Amerikában valamelyest jobb a helyzet a feldolgozóiparban, azonban a kereskedelmi háború miatt a profitok csökkennek, ami a beruházások elmaradásában csapódhat le. Módos Dániel azt javasolja, figyeljünk arra, hogy a Brexit körüli bizonytalanságok megszűnésének és a kereskedelmi háború részleges lezárásának pozitív hírei milyen mértékben hatnak a feldolgozóipari várakozásokra.

Ami a szolgáltató szektort illeti, mind az euróövezet, mind Amerika esetében 50 felett tartózkodik a mutató, de fontos kérdés, hogy ennek a dinamikája hogyan változik. A novemberi kiskereskedelmi számok az euróövezetben hó per hó alapon 1,1 százalékkal, míg az USA-ban 0,3 százalékkal emelkedtek, így az előjelek alapvetően kedvezők a jövő heti BMI-adatokat illetően. Ugyanakkor elemzői várakozások szerint 2020-ban a fogyasztás dinamikája szinten maradhat az euróövezetben (1,3–1,4 százalék), míg az USA-ban csökkenhet (2,6-ről 2,3 százalékra).

A makroadatok mellett az amerikai tech cégek és a fogyasztói óriások is megkezdik a gyorsjelentési szezont. A Netflixtől emelkedő bevételi eredményekre számítanak az elemzők, bár egyre erősebb a Disney és az Apple versenynyomása. A United Airlines a növekvő utazási keresletből profitálhatott az előző negyedévben, itt inkább a 2020-as kilátásokat figyelik majd a befektetők. Szerdán jelent majd a Johnson & Johnson, számait a rákgyógyításra kifejlesztett Darzalex és az Imbruvica javíthatja, ellensúlyozva a babahintőpor-botrányt.

A számtalan gyorsjelentő közül érdemes még kiemelni az American Express, az Abbott Laboratories, a Procter & Gamble, a Comcast és az Intel, valamint a Southwest és az American Airlines adatközlését is, amelyek szektorukat képviselve mozgathatják az amerikai részvénypiacot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.