Pénz- és tőkepiac

Elégedettek lehetnek a BÉT ingatlancégei

Ellentétes pályán mozognak az idén a BÉT ingatlancégeinek részvényei, a BIF emelkedik, a Graphisoft Park inkább alulteljesít. Mindkettejük szempontjából pozitív a gyengélkedő forint, és a csökkenni nem akaró kereslet a fővárosi irodapiacon.

Új csúcsra, 338 forint fölé drágult egy euró tegnap a bankközi devizapiacon, a folyamat nyertesei közé nemcsak a magas exportkitettségű cégek – mint a Richter – sorolhatók, hanem a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett ingatlancégek is nyernek a deviza gyengülésén. A Graphisoft Park 82 ezer négyzetméternyi irodaterületet ad bérbe, és igyekszik a nyomába érni a Budapesti Ingatlan Nyrt. (BIF) is, a legutóbbi irodaakvizíciója azonnali céláremelést eredményezett. Fejleszteni és vásárolni is érdemes: a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fórumának jelentése szerint rekordszinten pörög a fővárosi irodapiac.

Az elmúlt időszakban egyértelműen pozitív hírek érkeztek a Graphisoft Parkkal kapcsolatban – mondta a Világgazdaságnak Grébel Szabolcs, a KBC Securities elemzője. Az ágazati jelentések rekordkeresletről számolnak be a budapesti irodapiacon 2019 utolsó negyedévét illetően, így felmerülhet a kérdés, hogy dönthet-e a Graphisoft menedzsmentje a leendő fejlesztési projektek előrehozataláról. A KBC szakértője szerint nem zárható ki ez sem, ugyanakkor emlékeztetett: a legutóbbi irodaépítésekbe is csak a biztos bérlői előszerződések birtokában vágtak bele.

Az elemzők várakozása szerint a Park hasznos irodaterülete a déli területeken bővülhet legközelebb, ahol 20 ezer négyzetméter lenne majd a hasznosítható felület. „Az északi fejlesztés sorsa viszont még évekig elhúzódhat” – mondta Grébel Szabolcs, így szükségszerűen marad a beruházási stop, a szennyezett terület megtisztításával kapcsolatos bírósági eljárás és a mindezekkel járó értékvesztés. A KBC számításai szerint az új és a megújított szerződésekkel a Park átlagos bérleti díja 15,5–16 euró között alakulhat négyzetméterenként, megközelítve a Váci úti irodafolyosó 16,5 eurós átlagárát. Mindez a jelenlegi euró-forint rekordárfolyam alapján azt jelenti, hogy az ingatlanok euróban nyilvántartott valós nettó eszközértéke (egy részvényre 18,9 euró jut) forintban 6300–6400 közé emelkedik, s ezt a növekedést a árfolyama is követheti. Hozzá kell tenni azonban – magyarázta Grébel Szabolcs –, hogy a Graphisoft Park részvényei már nem az évekig megszokott 30–40 százalékos diszkonttal forognak a nettó eszközérték alatt, a különbség csupán 20 százalék. A menedzsment várakozása szerint a Park 4,8 millió eurós nettó eredményt érhetett el tavaly, amelyből 4,2–4,3 millió euró lehet az osztalékkifizetés. Ez 41 eurócentnek felel meg, a jelenlegi gyenge forintárfolyammal számolva csaknem 137 forintot kaphatnak a részvényesek.

A budapesti modern irodapiacon 2019 negyedik negyedévében az üresedésiráta-rekord alacsony szintre, 5,6 százalékra csökkent. Az időszaki bruttó bérlői kereslet 202,5 ezer négyzetméterre nőtt, a teljes éves érték pedig 637,1 ezer négyzetméter (mindenkori csúcs) volt. A negyedévben 24,3 ezer négyzetméternyi új irodát adtak át, amellyel a teljes kínálat 3,69 millió négyzetméterre bővült.

A Budapesti Ingatlan Nyrt. (BIF) részvényei is többet érhetnek a folyamatosan zakatoló irodaingatlan-piacon. A társaság a múlt hónapban vásárolt egy 15 ezer négyzetméteres irodaházat a Városmajor utcában, a tranzakcióval az MKB elemzője szerint 2022-ben már 85 ezer négyzetméternyi kiadható irodaterülettel rendelkezik majd. A tranzakció is szerepet játszott abban, hogy az MKB 293 forintról 335 forintra módosította a BIF-részvények célértékét. Az idén a BÉT két ingatlancége ellentétes pályán mozog, a Graphisoft-részvények 2,7 százalékkal süllyedtek, míg a BIF-papírokkal 2,3 százalékkal a tavalyi záróértékük felett kereskednek.

A telt házas Grapshisoft Parkban lassan a Váci úti árakkal dolgoznak

Ezek is érdekelhetik