Pénz- és tőkepiac

Korai lehet kockázatot adni a portfóliókhoz

Az elemzők közül rövid távon nagyon sokan újabb zuhanásra számítanak. Kevesen mernek vásárolni a mostani hangulatban, mert a vírus képében olyan kockázati tényező uralja a piacot, amelynek hatása nem jelezhető előre a szokásos módszerekkel.

Az emelkedő tendenciát mutató amerikai vírusstatisztikák ismét a kockázatkerülés felé terelik a befektetőket mind Európában, mind a tengerentúlon. A délelőtti kereskedésben a német államkötvényekbe menekültek a befektetők, és tovább adták az olasz fix hozamú termékeket. A DAX és a CAC is 3 százalék feletti eséssel indította a napot, a délutáni kereskedés az Egyesült Államokban a Dow Jones 4, az S&P 500 index 3,8 százalékos csökkenésével indult. A hangulatot részben javította az ISM feldolgozóipari BMI vártnál magasabb márciusi értéke.

A joggal borzalmasnak titulált első negyedév után – amely a Stoxx Europe 600 indexben például 24 százalékos zuhanást hozott – az a kérdés, ki lesz elég bátor először vásárolni. A piacon hallható leggyakoribb vélemény az, hogy a járvány nyomában járó gazdasági visszaesés súlyosabb lesz a 2008-asnál, ez egyértelműen további eszközárcsökkenést hozhat a következő hónapokra. Bár a partvonalon sokan várakoznak, hogy mielőbb beszállhassanak a raliba, az eddigi visszapattanásokat időlegesnek tekintik. Nehéz elképzelni azt a részvénypiaci hajrát, hogy közben a negyedéves GDP-adatok két számjegyű visszaesésekről szólnak Európában és az Egyesült Államokban is, a pedig az utóbbiban a harmincas évek gyászos emlékét idézi. Másrészt a szereplőknek nincs illúziójuk az időzítés sikerességét illetően. Sokan tanácsolják a folyamatos vásárlást kisebb tételekben, mert a járványhelyzetet és a várt gazdasági visszapattanás mértékét lehetetlen előre jelezni, „az alját úgysem találja el senki”.

A kockázat mindkét irányban magas. Ha sikerül megfékezni a járványt, olcsó és gyors teszteket tudnak bevetni, vagy sikeres gyógyszer-kombinációkat találnak, akkor a mostani pesszimizmust utólag túlzott félelemnek titulálják majd. De ott van a rettegett másik véglet is például egy súlyosabb vírusmutáció képében. Ezért bár rendkívül szokatlan, de logikus a Goldman Sachs álláspontja, amelyet a Bloomberg idéz. Eszerint „a történelmi példák arra mutatnak rá, hogy a részvények hónapokkal a gazdasági ciklust megelőzve mozognak, de ebben az esetben a teljes, majd elszenvedett kárt annyira nehéz előre jelezni, hogy a helyzet előbb valószínűleg rosszabbra fordul majd, mielőtt javul”. A Natixis Investment Managers vezető stratégája szerint az értékeltségek meredeken csökkentek a járvány kitörése óta, ez folyamatosan kedvező belépési lehetőségekkel kecsegtet, de csak hosszú távon. „Még mindig túl korai túl sok kockázatot adni a portfóliókhoz” – tette hozzá.

A JPMorgan egyértelmű medvepiaci raliként aposztrofálja az elmúlt heteket, és stratégái szkeptikusak a visszapattanást illetően, inkább defenzív álláspontot képviselnek. Ők Kínát tekintik iránymutatónak, vagyis azt, hogy visszatér-e az országba a járvány, és hogyan mozognak majd ott a részvénypiacok. A UBS ennél bátrabb, s már vételre javasolja az európai egészségügyi és fogyasztási cikkek szektorait, amelyek a kínai gazdasági fellendülésből is profitálnak.

Ezzel nem mindenki ért egyet, a Morgan Stanley például nem azokat a szektorokat preferálja, amelyek a mostani időkben is viszonylag jobban állták a sarat. Elemzői szerint akár két-három évbe is telhet, hogy a vállalatok visszaérjenek a 2019-es profitszintekre. Sokan várnak gyors visszapattanást az olaj- és gázrészvényektől is a brutális olajpiaci összeomlás és részvénykiárusítás után.

S&P500 medvepiac Dow Jones Stoxx600 olaj
Ezek is érdekelhetik