BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tarolnak a távmunkacégek részvényei

Murányi Ernő | Egy röpke hónap alatt rivaldafénybe kerültek a távmunkához szükséges programokat, alkalmazásokat készítő és üzemeltető társaságok. Az Egyesült Államokban a Zoom Video Communications napi felhasználóinak száma múlt hónapban tavaly márciushoz képest 151 százalékkal, a rekordot jelentő 4,84 millióra nőtt, miután a vállalkozások otthoni munkavégzésre kérték dolgozóikat, és az iskolások milliói is digitális oktatásra váltottak a járvány miatt. A videokonferenciák megtartását és a csoportos távmunkához alkalmazott eszközöket fejlesztő Zoom egyébként az ágazat legsikeresebb amerikai vállalata az Apptopia piackutató társaság szerint. Kelly Steckelberg, a Zoom pénzügyi vezetője viszont figyelmeztetett, hogy a megugró felhasználás nem jelent azonos mértékű bevételbővülést, hiszen ingyenes programverziókat is kínálnak. A Nasdaqra tavaly 36 dolláron bevezetett Zoom-részvények mindazonáltal 146 dollárra erősödtek a napokban.

A távmunka másik kedvezményezettje a cégeknek felhőalapú kommunikációt kínáló RingCentral lehet, amelynek a fejlesztései a külső partnerekkel való kapcsolattartást célozzák. Segítségükkel az üzletkötők az ügyfeleket tartózkodási helyüktől függetlenül, bármilyen csatornán elérhetik. A társaság március 10-én jutott partnerségre a Lucent Technologiesből kivált Avaya távközlési szolgáltatóval. Mivel a szerződésben vállalta, hogy 500 millió dollárt fektet Avaya-részvényekbe, a papírjai pár nap alatt több mint 70 dollárral, 138 dollárra zuhantak, ám a hó végén már ismét 212 dolláron álltak.

Az európai társaságok közül a szintén felhőalapon szolgáltató német TeamViewer emelhető ki, amelyet tavaly 25,3 eurós árfolyamon vezetett be a frankfurti tőzsdére a brit Permira befektetési társaság. Mivel tegnap 35 euró fölött járt a kurzus, az időközben több millió TeamViewer-részvényt piacra dobó Permira sem járt rosszul. Arra azért ügyeltek a britek, hogy az egyszerre nagyon sok elektronikus eszköz összekapcsolását biztosító TeamViewerben megtartsák többségi, 51,5 százalékos részesedésüket.

Amerikába visszatérve, az S&P 500 cégei közül márciusban a második leggyorsabban – 28 százalékkal – dráguló részvény a szintén szakmabeli Citrix Systemsé volt. A Citrix az asztali gépes felhasználók számára kínál olyan virtuális technológiát, amelyen keresztül biztonságosan férhetnek hozzá a munkáltató programjaihoz.

Fontos szereplő még a szegmensben az egyik legnépszerűbb munkahelyi csevegőprogramot létrehozó Slack, amely tavaly júniusban 37 dolláron debütált a New York-i parketten, tegnap pedig 26 dollárért vesztegették a papírjait. A Slacknek is az a fő problémája, hogy legtöbben az ingyenes programját használják, bár belső források szerint az első negyedévben már számottevően nőttek a cég értékesítései is. A hírnek a piac is hitelt adott, hiszen a Slack részvényei két hét alatt húszról 27 dollárra drágultak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.