BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tarolt a vírus a pesti parketten

A pesti börzén is elsöprő erővel éreztette hatását a koronavírus-járvány márciusban. A februári hétszázalékos esés után a BUX csaknem tizennyolc százalékkal zuhant.

A koronavírus-járvány gyors terjedésével párhuzamosan fokozódott az eladói pánik a tőkepiacokon. A pesti tőzsde februári 7 százalékos esése csupán a korrekció előszelének bizonyult, márciusban azonban a medve is megérkezett a piacra, így a BUX újabb 18 százalékkal zuhant. A hazai börze ezzel szorosan követte az európai indexeket, amelyek szintén csaknem 20 százalékot estek. A hirtelen változékonnyá váló környezetben aktivizálták magukat a befektetők, az előző havi 302,4 milliárd forintos volumen után 500,5 milliárd forintra ugrott a pesti parkett részvényforgalma.

A blue chipek közül egyedül a Richter állta a sarat, a Magyar Telekom, a Mol és az OTP részvényesei viszont egyaránt komoly veszteséget realizálhattak, a három nagypapír rendre 8, 18, illetve 28 százalékos mínuszt hozott össze. Kevés részvény úszta meg egy számjegyű leárazással, erősödni pedig csupán maréknyi papír tudott, köztük az OTT-One, az Őrmester és a Delta. Toronymagasan kiemelkedett a mezőnyből a Csepel, amelynek elkülönített részvényei a piaci ellenszélben is 20 százalékot raliztak.

A brókercégek versenyét ezúttal az Erste nyerte a teljes duplikált részvényforgalom negyedével, nem sokkal megelőzve a Concorde-ot, míg a februárban első Wood a harmadik helyre csúszott vissza. Nagyot lépett előre az OTP Bank, amely az előző havi 3 százalék után már 6,5 százalékot hasított ki a befektetési szolgáltatók jóval nagyobb tortájából.

A márciusban kiszélesedő tőzsdepánik az első negyedévre is rányomta a bélyegét. A BUX március végéig 28 százalékot esett mindenkori csúcsának közeléből. Egyedül az Őrmester maradt pozitív tartományban, a vagyonvédelmi társaság papírjai 3,5 százalékkal kerültek feljebb az idén, de állta a sarat az ingatlanpiacon érdekelt BIF is, amely az év eleji szinten stagnált. A BUX-nál sokkal kisebb eséssel megúszták a klasszikus osztalékpapírok, mint a Zwack vagy az ANY Nyomda, valamint a közműszektor képviselői, a PannErgy és az Alteo is. Az Opus, a Kulcs-Soft és a Cyberg árfolyama viszont lényegében feleződött, az EHEP-részvények pedig 70 százalékkal értékelődtek le ez idő alatt.

A legforgalmasabb blue chipek közül ütésállónak bizonyult a Richter, a gazdasági ciklusoknak kevésbé kitett gyógyszergyártó papírja kevesebb mint 4 százalékkal lett olcsóbb. A többi vezető papír ennél lényegesen jobban kivette a részét a tőkepiaci mélyrepülésből. A Magyar Telekom csaknem 20 százalékot esett, amiben a távközlési cég vártnál szerényebb osztalékjavaslata is szerepet játszott. Az olajipari cégek már a pandémia kitörése előtt is eladói nyomás alatt voltak, amit csak felerősített a kór terjedésével kialakuló piaci pánikhangulat. A Mol tőzsdei kapitalizációja így harmadával zsugorodott. Az OTP szerepelt a leggyengébben, a bankpapír majdnem 40 százalékkal értékelődött le az idén, amikor már a válságkezelés pénzügyi szektorra háruló feladatait is elkezdte beárazni a piac.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.