Pénz- és tőkepiac

Csökkenhet az OTP súlya

A jelenleginél kisebb súllyal szerepelhet júliustól a régiós CEEplus indexben az OTP a benchmarkot számító varsói tőzsde előzetes dokumentációja alapján. Bár a tényleges arányok az egy hét múlva esedékes felülvizsgálatig még változhatnak, több hazai társaság biztosan kihullik a részvénykosárból.

Július elsején első alkalommal módosul a tavaly szeptemberben indított, hét régiós ország részvényeit tartalmazó indexkosár, a CEEplus összetétele. A Varsói Értéktőzsdén számított index portfóliójának változása a magyar társaságokat is érinti, leginkább az OTP-t, amely eddig 8,9 százalékos súlyával az index legnagyobb tagja volt, jú­liustól azonban – a Varsói Értéktőzsde dokumentációja szerint – már csak 7,6 százalékkal veszik figyelembe a hazai bankpapírt, az első helyet a prágai tőzsdére is bevezetett szektortárs, az Erste veszi át az indexben. Az élmezőnyben komolyabb változás még a cseh Avast IT-biztonsági cég 1,4 százalékpontos felülsúlyozása, a top tízben azonban ezzel együtt sincs új belépő.

A CEEplus index aktuális összetételét az előző napi záróértékek alapján állapítja meg a varsói börze, a június végén esedékes éves átsúlyozásról szóló dokumentáció azonban még az előzetes, pro forma számokat tartalmazza, mert még a május 29-i árfolyamokkal kalkulált a – magyarázta lapunknak Nagy András, az Erste elemzője. Közvetlenül az átsúlyozás előtt az előző napi záróértékekkel fogják átszámolni a súlyértékeket, a tényleges új arányok ezért várhatóan el fognak térni a most közzétettől. Az OTP árfolyama euróban számolva több mint 10 százalékot emelkedett május 29. óta, így a bankpapír súlyában sokkal kisebb valós eltérést láthatunk majd, mint amekkorát a mostani kép sugall – tette hozzá a szakértő.

A hivatalos dokumentum szerint a magyar blue chipek közül kissé előrébb léphet a Mol, amely 3,5 százalékos súllyal szerepel a kosárban a jövő héttől, ezzel megelőzheti a hamarosan tíz bázisponttal kisebb súlyhoz jutó Richtert. A negyedik hazai nagypapír, a Magyar Telekom besorolása csak minimálisan változik, az eddigi 0,61 százalékról 0,59 százalékra. Érdemben nem változik több kisebb magyar cég – az Opus, a Delta, a 4iG, az Appeninn, az Akko és az OTT-One – egyébként is minimális kosárértéke sem, júliustól azonban elveszíti régiós indextagságát az AutoWallis, a SET Group és a FuturAqua is. Hazai újoncként bekerül viszont a Nutex részvénye, igaz, a budapesti vagyonkezelő társaság papírjait mikroszkopikus súllyal, mindössze fél bázisponttal veszik figyelembe.

Júliustól így az eddigi 13 helyett már csak 11 magyar papír szerepel a régiós benchmarkban, amelyet továbbra is főként lengyel cégek dominálnak: a 126 indextag közül 85-tel a varsói börzén kereskednek, ezek együttes súlya azonban a szabálykönyv alapján továbbra sem haladja meg az 50 százalékot.

Nagy András szerint egyébként egy viszonylag új és kevésbé követett indexről van szó, így a CEEplus index átsúlyozásának nincs nagy piaci jelentősége. Régiós szinten sokkal inkább az egyes országindexeket, az osztrák tőzsde által számított CECE indexet, valamint az MSCI indexcsalád régiós tagjait figyelik elsősorban a befektetők.

tőzsdeindex OTP index átsúlyozás CEEplus
Ezek is érdekelhetik