Pénz- és tőkepiac

Karanténbiztosításon dolgozik a piac

Több biztosító is gondolkozik a „karanténbiztosítás” bevezetésén, hogy a külföldre látogatók ettől a kockázattól is védve legyenek, ám a termékfejlesztés sok kérdést vet fel.

Miután az országok egyre nagyobb része dönt a nyitás mellett, megindulhat a turizmus, előtérbe kerül, hogy milyen feltételekkel lehet biztosítást kötni a külföldi utakra. Szabó Tamás, az Union Biztosító utasbiztosítási vezetője szerint a járvány egyik tanulsága, hogy egyes térségekben a túlterhelődő ellátórendszer és a karantén miatt nehezen megoldható az egészségügyi ellátás biztosítói kontrollja, és a hazaszállítás is nehézségekbe ütközhet. Görögország például azt tervezi, hogy szúrópróbaszerűen tesztelik majd a turistákat Covid–19-re. A Posta Biztosítónál arra hívták fel a figyelmet, hogy ha valaki már betegen érkezik egy adott országba, a karantén többletköltségeinek térítésére nem terjed ki a biztosítás. Ha azonban a teszt nem a határon történik, nem tudható, hol történt a fertőződés. Ha az ellenőrzés során valaki pozitív koronavírustesztet produkál, és az állapota kórházi kezelést igényel, az utasbiztosítás fedezni fogja ennek költségeit – jelezte az Uniqa Biztosító. A Colonnade Biztosító magyarországi fióktelepe szerint ebben az esetben a biztosított kinn tartózkodásának betegség miatti meghosszabbítása a jogcím, ami eddig is szerepelt a biztosítási feltételeikben. Az Uniqánál azonban úgy értelmezik, hogy ha nem súlyos a helyzet, és „csak” karanténba kerül az utas, mivel hatóság által elrendelt karanténról beszélhetünk, az adott ország eljáró hatóságainak kell fedezniük az utas ellátásának költségeit, hiszen ilyenkor az utas a szállodát sem hagyhatja el napokig. Mivel a karanténba kerülés nem biztosítási esemény, a biztosító ilyenkor nem tud helytállni – jelezték az Aegon Biztosítónál.

A Colonnade szerint a beteg hazaszállításának többletköltségeit alapesetben csak akkor térítik, ha az egészségi állapota ezt indokolja, ám a mostani helyzetben a szabályzattól eltérő kárigényeket egyedi elbírálásban részesítik. Nagy kérdés, van-e mód a hazautazás megszervezésére, hiszen a hatósági korlátozások esetén sok esetben a biztosító keze is meg van kötve – emlékeztetnek az Uniqánál. A kialakult gyakorlat az, hogy az igazoltan fertőzött személyeket helyben izolálják, nem jellemző a bármilyen módon történő utaztatásuk, szállításuk. Az Aegon, az Union és a Posta Biztosító a vírushelyzettel felmerülő ügyféligények nyomán vizsgálja külön termék, akár „karanténbiztosítás” bevezetését, a Colonnade-nél viszont azt mondták, folyamatosan fejlesztik a termékeiket, ilyen biztosításban nem gondolkodnak. Az Allianznál azt is jelezték, a nem betegség miatt karanténba kerülők biztosítási fedezete a biztosítási díjak emelkedéséhez vezetne, ezért sem terveznek ilyet. Az Unionnál arra figyelmeztetnek, hogy ha egy országban már az utazás időpontja előtt fennállt a beutazók karanténba helyezésére vonatkozó szabály, arra semmilyen biztosítás nem adhat fedezetet, hiszen a biztosítás csak a nem várt kockázatokat fedezi.

A lista nem sokat segít

Az utazási biztosításoknál továbbra is kizáró ok, ha az ügyfél olyan országba tart, amely a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálata által utazásra nem javasolt. Igaz, a vírus kapcsán a lista nem biztos, hogy pontos eligazodást ad: pünkösdkor még ide tartozott Kína Hupej tartománya, miközben Olaszország csak a kettes, fokozott biztonsági kockázatot rejtő kategóriában kapott helyet. A három legtöbb megbetegedést jelentő ország közül idekerült Brazília, Oroszországból csak Karabah szerepel a figyelmeztető listán, és az 1,8 millió fertőzöttet regisztráló Egyesült Államok nincs is rajta. | VG

 

Ezek is érdekelhetik