BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fittyet hánynak a kockázatokra a piacok

A magas kockázatok ellenére a befektetők zsákolják a részvényeket, a trendet támogatja, hogy alacsonyak az állampapírhozamok.

A részvénypiacok nehéz negyedéven vannak túl. A világ tőkepiacai számára iránymutató amerikai tőzsde több mint húsz év óta a legjobb negyedévet tudhatja magáénak, miközben az Egyesült Államok gazdasága a világjárvány következményeként recesszióba fordul. A Dow Jones Ipari Átlag index 1987 első három hónapja óta nem mutatott ilyen jó teljesítményt 17,8 százalékos emelkedésével, míg az S&P 500 1998 utolsó negyede óta nem (19,9 százalék). A Nasdaq Composite pedig 1990 negyedik negyede óta nem mutatott fel az elmúlt negyedévnél jobbat (30,6 százalék). Mindez azután következett, hogy a Dow történetének legnagyobb esését (23,2 százalék) szenvedte el az idei első három hónap folyamán.

A befektetők azonban a gazdaság fokozatos újraindulásának – amely egyes államokban már áprilisban elkezdődött –, valamint a példátlan monetáris és fiskális ösztönzőknek köszönhetően optimizmussal tekintenek a nyárra. Annak ellenére, hogy az áprilisban elvesztett több mint húszmillió munkahely után a foglalkoztatottsági és egyéb gazdasági adatok is gyorsan javulni kezdtek, a válság még nem ért véget, hiszen például a munkanélküliség meghaladja a 12 százalékot. A piac viszont továbbra is inkább a pozitívumokra összpontosít. A Washingtonból várt további ösztönzők ellensúlyozni tudják azt, hogy az elmúlt hetekben az ország egyes részein a fertőzések aránya megemelkedett, és egyes államok kénytelenek szüneteltetni az újranyitást.

A rali a befektetői gondolkodást azzal is megterhelte, hogy az S&P 500 értékeltsége már-már az utólag nagyot durranó lufinak bizonyuló dotcomidőszak felfutásának csúcsszintjét mutatja újra. Az előretekintő P/E hányados értéke 22 körül mozog, kevéssel a 2000-es évtized elején látott maximumoktól (24). Azt is érdemes megjegyezni, hogy a járvány előtt az index ilyen módon számított értékeltsége még kevéssel 20 pont alatt volt.

Mivel az állampapírpiaci hozamok az utóbbi hónapokban csökkentek a járvánnyal kapcsolatos bizonytalanság miatt, a magasabb osztalékhozamok továbbra is jó okot adtak részvények vásárlására. Az S&P 500 osztalékhozamának csaknem 2 százalékos szintje vonzó maradt a tízéves államkötvények 0,63 százalékos hozamához képest. Az osztalékfizetési kilátások viszont romlottak. Az első negyedévben a S&P 500 vállalatai rekordmértékű osztalékot fizettek 127 milliárd dollár értékben, ezt követően viszont számos vállalat csökkentette vagy felfüggesztette a kifizetést. A Fed a múlt héten – a koronavírus okozta bizonytalanság miatt – a banki osztalékok mértékét és a bankok részvény-visszavásárlásait is legalább a negyedik negyedévig korlátozta. Vannak befektetési házak, például a BlackRock, amelyek a csökkenő nyereségvárakozások és osztalékkifizetések hatására a részvénybefektetések minősítését stratégiai időtávon semlegesre változtatták.

Az értékeltségi problémák, valamint az után, hogy a Fed bemondta az „all in”-t a gazdaság és a piacok megsegítése érdekében, az is nagy kérdés, vajon mi újat adhat még az intézmény a részvénybefektetők optimizmusának fokozására a „minden” után. További fejfájást okozhatnak a vevői oldalon, hogy várhatóan eladói nyomás alá helyezi a részvénypiacot az a portfólióátcsoportosítás is, amely a JPMorgan és a Goldman Sachs szerint a nyugdíjpénztárak felől érkezik. Ezek az alapok a visszaesés idején alaposan betáraztak részvényekből, ám a különböző eszközosztályok és befektetési típusok között lényegében állandó arányokat kell fenntartaniuk. A JPMorgan szerint globálisan 170 milliárd dollárra tehető a leépítésre váró portfóliószeletek összértéke. A kérdés az, hogy ez az átrendezés megfordíthatja-e a részvények felfutását. Mivel az elemzők és a befektetők szerint a likviditás továbbra is gyenge, még a szerény eladások is észrevehetően befolyásolhatják az árakat. A befektetési ház 0,9–2 százaléknyi csökkenésre számít az S&P 500 teljesítményében az átrendezés hatására, azonban úgy véli, az optimizmus kitart, és egy ilyen csökkenés vételi lehetőség is egyben. A Goldman Sachs, ahol az átrendezéstől csak 76 milliárd dollárnyi eladást várnak, azt is megjegyzi, hogy a tengerentúli befektetők és a hirtelen kisbefektetői őrület megjelenése Amerikában meg fogja erősíteni a keresletet. Azonban figyelmeztet, hogy a vállalati részvények visszavásárlásának 80 százalékos visszaesése miatt a tőzsde elveszíti az egyik támogató pillérét, amely a 2008-as válság után épült fel. Emellett a portfóliók részvénykitettségének emelkedése elé korlátot szabhat a járvány újabb hulláma és a közeledő elnökválasztás is.

Az előretekintő P/E mutató

22

pont körül mozog

az S&P esetében

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.