Pénz- és tőkepiac

Kismértékben csökkent a BUX júniusban

Júniusban az azonnali részvénypiac 327,6 milliárd forintos forgalmat ért el, a napi átlagos forgalom 15,6 milliárd forint lett.

Júniusban a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) indexe, a BUX értéke 35 876 pontról 35 818 pontra csökkent, az OTP árfolyama emelkedett, a többi vezető részvényé kismértékben mérséklődött közölte a BÉT szerdán.

A tájékoztatás szerint

júniusban az azonnali részvénypiac 327,6 milliárd forintos forgalmat ért el, a napi átlagos forgalom 15,6 milliárd forint lett.

Kifejtik, hogy június elején immár harmadik hónapja folytatódott a páratlan nemzetközi részvénypiaci rali, amely a koronavírus-járvány márciusi kirobbanását követő gyors és nagymértékű piaci zuhanást követte. Több tőzsdeindex elérte a járvány előtti szinteket, a Nasdaq Composite egyenesen örökös csúcsra emelkedett. A válság által okozott súlyos gazdasági hatások közepette ez túlzott reakciónak tűnik, az emelkedés döntő mozgatórugója vélhetően a jegybankok, különösen az amerikai Fed által a piacra bocsátott több ezermilliárd dollár, amelynek nem kis hányada a részvénypiacokra vándorolt.

A hónap második felében korrekció indult, a hazai részvénypiac sokkal kiegyensúlyozottabban viselkedett, mint a nagy tőzsdék.

Az OTP 10 370 forintról 11 020 forintig emelkedett a hónap folyamán, jelezve, hogy egyre kisebb a válság hosszabb távú hatásaitól való félelem, és a piac egyre inkább bízik a gyors kilábalásban. A piaci forgalom több mint felét, 66,3 százalékát adta a bankpapír, 217 milliárd forintos kerekedési értékkel.

Fotó: Kallus György

A Mol árfolyama csökkent 53,5 milliárdos forgalom mellett, kismértékben ugyancsak visszaesett a Richter, az előző hónapok hatalmas emelkedése után azonban ez akár időszerű korrekciónak, konszolidációnak tűnik. A gyógyszerpapír havi összforgalma 39,9 milliárd forint volt. A Telekom esetében különös eseményre került sor: a cég sajátrészvény vásárlást hajtott végre 5,2 milliárd forintos értékben, aukciós formában. A papír árában ez ugyanakkor nem okozott jelentős változást, az aukció nélküli havi forgalma 5,4 milliárd forint volt írja a júniusi összefoglalójában a BÉT.

A hónap során megindult a kereskedés a BÉT Xtend kategóriában a Gloster részvényeivel,

az első napi 2150 forintos záróár után a papír a hónap folyamán 3000 forint fölött is járt.

A brókercégek között a Wood került az első helyre 168,2 milliárd forinttal, de alig maradt el tőle forgalomban a második helyezett Erste 159,5 milliárd forinttal, ketten együtt a teljes forgalom közel felét bonyolították. Harmadik helyen végzett a Concorde ugyancsak masszív, 116,6 milliárd forint fölötti duplikált fogalommal közölte a Budapesti Értéktőzsde.

OTP BÉT június BUX BÉT Xtend Mol Telekom Richter
Kapcsolódó cikkek