BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A menedékeszközök felé indulhat a tőke

Egyelőre nem tudni, hogy ki nyeri az amerikai elnökválasztást, a piacokon azonban egyre nő a feszültség, és egyelőre úgy tűnik, jókora volatilitást hozhat a börzékre bármelyik forgatókönyv.

Az S&P 500 index a második világháború óta megbízható előrejelzőnek bizonyult az elnökválasztásokkal kapcsolatban: ha a voksolást megelőző három hónapban az index teljesítménye negatív volt, a hivatalban lévő elnöknek és pártjának az esetek 88 százalékában mennie kellett a Fehér Házból. Az esetek 82 százalékában újraválasztották a regnáló elnököt, amikor az index háromhavi teljesítménye pozitív volt a választásokat megelőzően. 2016-ban az index 2,2 százalékos csökkenése Trump győzelmét jósolta, szemben a közvélemény-kutatásokkal. Az idei teljesítmény azonban mínusz 0,4 százalék, ami Biden győzelmére utal.

A legfrissebb adatok szerint Joe Biden hajszállal ugyan, de vezet a választási küzdelemben Donald Trumppal szemben, ám a hivatalban lévő elnök nagy valószínűséggel megtámadja a választási eredményt. Egy ilyen forgatókönyv a tőzsde számára ajándék lehet, hiszen hetekig uralkodna a piacokon a bizonytalanság. Ezt persze a befektetők általában nem szeretik, hiszen ahogy a mondás tartja, „tudni a rosszat jobb, mint a bizonytalanság”. Viszont éppen ez a bizonytalanság hozna volatilitást a piacokra, fokozva a nyereség lehetőségét, rövidebb távon is. Befektetői szempontból azonban a legnagyobb kockázat egy fej fej melletti eredmény, amelyet egyik oldal sem fogad el anélkül, hogy bírósághoz fordulna. Az is ott van ilyenkor a kártyák között, hogy egy nagyon szoros, jogi következményekkel járó választási eredmény rövid távon visszaesést hoz a részvénypiacokra. Ha a választások után nincs egyértelmű eredmény, a befektetők valószínűleg inkább a biztonságos menedékeszközökhöz fordulnának, például az aranyhoz vagy az amerikai állampapírokhoz, de a japán jen és az amerikai dollár is profitálhat a bizonytalanságból.

A befektetők számára az elnökválasztás utáni bizonytalanság déja vu élmény lenne: 2000-ben egy hónapig tartó jogi csata folyt Floridában a választási eredmény miatt. Akkor a gépi újraszámlálás George W. Bush számára hajszálnyi előnyt hozott 537 szavazattal, majd végül megnyerte a floridai szavazást, és amerikai elnök lett. A választási káosz azonban megterhelte a tőzsdéket: az S&P 500 bő 10 százalékkal zuhant 2000 novemberében, a Nasdaq 20 százalékkal esett vissza, a DAX is körülbelül 10 százalékkal csökkent.

Ha a 2020-as végleges választási eredmény kihirdetése több hónapig elhúzódna, akkor valószínűleg zűrzavar alakulna ki a Wall Streeten. Ez esetben az lenne a legsötétebb forgatókönyv, ha Trump nem ismerné el a vereséget, és a jogi eljárás kimerülése után sem lenne hajlandó lemondani. Ebben az esetben az Egyesült Államok alkotmányos válságba kerülne, amire még nem volt precedens.

A helyzet komolyságát, az amerikai társadalom megosztottságát jól mutatja, hogy jó nevű befektetők is igen súlyos kockázatot látnak abban, ami a hivatalos eredményhirdetés késése miatt történhet. Jeffrey Gundlach, a DoubleLine Capital vezére nemrég azt nyilatkozta, hogy a politikai megosztottság az Egyesült Államokat a szétesés szélére sodorhatja. Hasonló nézet német befektetői körökben is megfogalmazódik. Heinz-Werner Rapp befektetési stratéga, a FERI Kognitív Pénzügyi Intézet alapítója és vezetője attól tart, hogy a választási eredmény, bárhogy is alakul, jócskán meg fogja erősíteni az USA belső megosztottságát.

„Ha Donald Trump egyértelműen megnyeri a választásokat, az Egyesült Államok az elkövetkező néhány évben autokratikus banánköztársasággá válik. Ha az eredmény nem egyértelmű, Trump megtámadja a választásokat, és ezáltal mély alkotmányos válságot vált ki.” Ha azonban Joe Biden nyer, „a harcos Trump-támogatók végleg veszélyes konfliktusokba keverik az országot”.

A kevésbé pesszimista forgatókönyvek közül, például a Moody’s szerint, ha Biden gazdaságpolitikai javaslatait bevezetik, 74 millióval több munkahely jöhet létre, mint Trump javaslataival, és az Egyesült Államok már 2022 második felére elérheti a teljes foglalkoztatottság szintjét. Azt is mutatják egyes számítások, hogy a választási évben a részvénypiacok alulteljesítenek, míg a következő évben 5-6 százalékos emelkedés következik. Azonban a Covid-járvány alááshatja a várakozások beteljesülését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.