Várakozásaink szerint a következő 12 hónapban 2 százalék fölé emelkedik a tízéves amerikai államkötvény hozama – mondta a Világgazdaságnak Pálvölgyi Máté, az Erste Befektetési Zrt. szenior elemzője. Az emelkedő hozamokkal egy időben a Fed is visszafoghatja eszközvásárlási programját, az alapkamat azonban nem fog egyhamar módosulni a jelenlegi nulla százalékról.
Ebben a környezetben a részvénypiac ciklikus része továbbra is jól teljesíthet, a növekedési részvények azonban háttérbe szorulhatnak
– tette hozzá a szakértő. Egyes szektoroknak kedveznek a magasabb hozamok, másoknak hátrányosak, s ez a kettős hatás indexszinten kiegyenlíti egymást. A nyereséget még éppen csak termelő, nagyon magas értékeltségű részvények árfolyama eshet nagyobbat az állampapírhozamok emelkedésével, de például a bankoknak kedvező a folyamat, hiszen növekvő gazdasági környezetben javul a hitelportfóliójuk minősége, a vállalatok több hitelt vesznek fel, a hosszú kamatok emelkedésével (és a rövid oldali kamat stagnálásával) pedig nő a bankok nettó kamatmarzsa.
Pálvölgyi Máté szerint sokkal fontosabb, hogy a várt hozamemelkedés milyen időtávon megy végbe. Ha néhány hónap alatt például 1,5-1,6 százalékra ugrana az irányadó amerikai államkötvény hozama, azt már a ciklikus papírok is megszenvedhetik. A közelmúltban, a 2013-as „taper tantrum” idején volt példa gyors elmozdulásra, amikor kevesebb mint két hónap alatt 1,6 százalékról 2,7 százalékra emelkedett az irányadó állampapír hozama. A hozamkörnyezet heves változása a bőséges jegybanki likviditás ellenére 6 százalékos korrekciót eredményezett mind az S&P 500 index, mind pedig a sokkal ciklikusabb Russell 2000 vagy KBW Bank indexek esetében.
Az Erste szakértője szerint a piac még nem kezdte árazni a Fed eszközvásárlásának csökkentését,
pedig a sikeres oltási kampány, Biden mentőcsomagja és az emelkedő inflációs nyomás láttán akár már a tavasszal tehet ilyen bejelentést a központi bank, de a piaci turbulencia minimalizálására ügyelve várhatóan rendkívül óvatos lesz.
Pálvölgyi Máté úgy véli, az eszközvásárlás a 2014-es mintát követheti, amikor havi 10 milliárd dollárral csökkent az állampapír-vásárlás üteme.
A redditesek Gamestop-őrületének lecsengésével a kötvényhozamok alakulása újra vezető téma a tőkepiaci sajtóban: tegnap a Bloomberg írt arról, hogy a 60 dolláros hordónkénti olajár és az amerikai költségvetési stimulus eredményeként az amerikai inflációs várakozások 2013 óta nem látott magas szintre kerültek, ez tovább hajtja a kötvényhozamokat, viszont kedvezőtlen hír a nagyobb adóssággal küzdő államoknak, hiszen megdrágítja a hitelfelvételt és a költségvetési hiány finanszírozását.
Nyomás alá kerülhetnek a nyereséget csak hosszabb távon termelő, jelenleg rendkívül magas P/E-értékeltség mellett forgó részvények – értett egyet magyar kollégájával a Bloombergnek nyilatkozva Jim Solloway, a SEI Investments vezető stratégája. A UBS elemzői szerint
a kritikus szint a 2 százalék, e fölötti hozamkörnyezet már lehet negatív a részvénypiacokra nézve. Jelenleg az S&P 500 osztalékrészvények 60 százaléka többet fial, mint a tízéves állampapír.
Ha viszont a kötvények évi 1,75 százalékot hoznának a jelenlegi 1,15 százalék helyett, akkor hatvanról 44 százalékra csökkenne a jobb megtérüléssel kecsegtető osztalékrészvények aránya – mutattak rá a Bank of America elemzésében.
Bár a magasabb hozam mellett a kötvénybefektetések vonzóbbak, mint tavaly, a gyorsabb gazdasági növekedés javít a vállalatok eredményein, aminek a jelei már most látszanak – utalnak a Jefferies elemzésében arra, hogy a negyedik negyedéves profitok az esetek 81 százalékában felülmúlták a várakozásokat: a magasabb kötvényhozamok tehát nem járnak együtt alacsonyabb részvényárfolyamokkal, hiszen ha a vállalatok rendre jobb eredményeket szállítanak, akkor az megmutatkozik az árfolyamok emelkedésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.