A Commerzbank vesztesége a pénzintézetnél folyó átfogó átszervezés és a járvány következtében elérte a 2,7 milliárd eurót a negyedik negyedévben, egy évvel korábban még csupán 97 milliós volt a deficit. A menedzsment már korábban közölte, hogy a bankház éves vesztesége 2,9 milliárd euróra rúghat. A második legnagyobb német hitelintézet árfolyama a gyorsjelentés közzététele után csaknem 7 százalékkal, 5 euró közelébe gyengült.
Lesz tehát bőven dolga Manfred Knofnak, az egy hónapja kinevezett új vezérigazgatónak, aki különben éppen egy hete véglegesítette a radikális átalakulás részletes tervét, amely szerint tízezer állást és bankfiókok százait szüntetnék meg, viszont még az idén pozitív szaldót érnének el, legalábbis üzemi szinten. Osztalékfizetésről ugyanakkor a részben állami tulajdonú frankfurti banknál 2024-ig szó sem lehet. Érdekesség, hogy amíg Németországban minden harmadik munkahelyet leépítenének, külföldön – elsősorban Kelet-Európában – 2500 új állást hoznának létre a kiszervezett szolgáltatások kiváltására, amelyek drágának bizonyultak.
Az UniCredit nyers adatai is a vártnál nagyobb, 1,18 milliárd eurós veszteséget mutatnak a tavalyi utolsó negyedévben. Ennek oka egyebek között, hogy 878 millió euró értékben goodwill leírást hajtottak végre. Az olasz banknál a leginkább figyelt mutató, a korrigált profit azonban 204 millió eurót tett ki, bár ez is jócskán elmaradt az előző évi 1,4 milliárd eurótól. Az UniCredit bevételei a három hónapos periódusban a bázishoz képest 13 százalékkal 4,24 milliárd euróra csökkentek.
Idén a milánói pénzintézet egyébként 3 milliárd euró korrigált profitot vár. Szintén az új vezetés – Ranieri de Marchis átmeneti időre kinevezett ügyvezető vezérigazgató és a bank irányítását áprilisban átvevő, a UBS-től érkező Andrea Orcel – optimizmusát mutatja, hogy 2021-ben összesen 1,1 milliárd eurót fizetnének ki a részvényeseknek rendes és rendkívüli osztalék, valamint részvény-visszavásárlás formájában. A Goldman Sachs elemzője, Jean Neuez már reagált is a gyorsjelentésre, kitart vételi ajánlása mellett, a célárat pedig a részvények délelőtti 3 százalékos gyengülését követően 27 százalékos prémiumot kínáló 10,7 euróban állapította meg.
Tegnap jelentett a KBC is, amelynek részvényesei szintén inkább az eladás felé hajlottak a közzététel után, a brüsszeli tőzsdén jegyzett részvények kurzusa ugyanis mintegy 5 százalékkal, 59 euró alá csúszott. Pedig a hazánkban a K&H Bank tulajdonosaként ismert belga bank 538 millió eurós profitot ért el 2020 negyedik negyedében, igaz, ez az eredmény több mint 23 százalékkal marad alatta az előző évi bázisnak. A nettó kamatbevétel éves bázison 10 százalékkal, 1,07 milliárd euróra zuhant. A csoport, az EKB ajánlására hivatkozva, éves eredményének csupán 15 százalékát fizeti ki osztalékként, ez részvényenként 0,44 eurót tesz ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.