A 19 éves Széchenyi-kártya program a 2008-as gazdasági összeomlás után tavaly, a koronavírus-járvány idején másodszor bizonyította válságállóságát – mondta Krisán László, a programot működtető Kavosz Zrt. vezérigazgatója. A szakember úgy értékelt, hogy a program a visszajelzések szerint gyorsan reagál, tavaly az elsők között alkottak olyan nullaszázalékos terméket, amely hatékonyan segítette a lezárások miatt problémákkal küzdő vállalkozásokat. Az indulás óta több mint 454 ezer hitelkérelmet fogadtak be, 334 ezer hitelügylet született, 3052 milliárd forintnyi kölcsönt, illetve hitelkeretet biztosítottak.
Krisán László emlékeztetett, hogy az állam kamat- és garanciatámogatással enyhítheti a bankok hitelnyújtás miatti aggályát: a garanciavállalás mértéke a korábbi 80-ról 90 százalékra emelkedett. Kedvező változás az is, hogy az EU a támogatástartalom maximumát (de minimis) a korábbi 70 ezer euróról 800 ezer euróra emelte, és most tárgyalnak az értékhatár 1,6 millió euróra emeléséről.
A Széchenyi-kártya a vállalkozóknak továbbra is a lehető legkedvezőbb kamat és minimális bürokrácia mellett gyorsan elérhető finanszírozás. A termékek kétszáz kamarai és VOSZ-irodában, továbbá kilenc kereskedelmi bank hálózatában igényelhetők, két újabb pénzintézet csatlakozásáról pedig most tárgyal a Kavosz. A koronavírus-válság idején felpörgött a hitelezés: jelenleg napi 5 milliárd és havi 100 milliárd forintról szerződnek. A krízistermékek sikerét mutatja, hogy míg 2019-ben 24 ezer vállalkozás kapott kölcsönt, addig tavaly 40 400 befogadott hiteligényt regisztráltak, ebből a harmincezret is meghaladja a folyósított hitelek száma (2019-ben 21 ezer folyósítás történt). A cégek 1054 milliárd forintnyi hitelt igényeltek, ebből 640 milliárdot folyósítottak (a 2019-es kihelyezés 280 milliárd forint volt). A hitel átlagos nagysága tavaly 32 millió forintra nőtt, mivel több termék felső limitje jelentősen megemelkedett, a beruházási hiteleknél például 100 millióról 1 milliárd forintra.
A likviditás fontosságát mutatja, hogy az igénylések 97 százaléka, az igényelt hitelnek pedig a 95 százaléka folyószámla- és forgóeszköz-termékre vonatkozott. Ágazati szempontból a KSH által jelzett vállalkozói mixnek felelt meg a hiteligénylések megoszlása, kivételt csak az agrártermékek felülsúlyozása képez, ennek a körnek ugyanis két speciális terméket (folyószámla- és beruházási hitelt) is kínálnak. A krízishiteleket igénylő vállalkozások együtt 177 ezer munkavállalót alkalmaznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.