BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stabil növekedési pályára állhat az OTP

Újraértékelte a régió néhány bankjának – köztük az OTP csoportnak – a kilátásait a Goldman Sachs. A szektorszintű kilátások javulása céláremeléseket eredményezett, a magyar bank árfolyamában például még 20 százalék tartalékot lát az amerikai bank elemzője.

Mérsékelt, félszázalékos plusszal reagált az OTP rész­vényárfolyama a Gold­­man Sachs (GS) friss céláremelésére: a bankház 15 800 forint helyett immár 16 400 forintra várja a bankpapír célárát. Változatlanul vétel az ajánlás, a megállapított célszint pedig 20 százalékkal magasabb az aktuális árazásnál.

A GS szektorelemzője régiós kitekintésben analizálta az OTP kilátásait, s három osztrák nagybankot – Addiko, Erste, Raiffeisen – is felülvizsgált, különösen annak apropóján, hogy a megugró céltartalékolás az OTP mellett a régiós szektortársakat is sújtotta tavaly. Jó hír azonban, hogy az ilyen típusú költségek idén és a következő években egyre kevesebbet harapnak ki a bankok eredményéből, ennek nyomán a négy pénzintézet a tavalyinál átlagosan 12 százalékkal magasabb adózás előtti profitra lehet képes. Felértékelődési potenciált az Addikónál 23, az Ersténél 18 százalékban lát az elemző, míg a Raiffeisen árfolyama 10 százalékot szedhet magára a várakozás szerint.

Kedvező az OTP megítélése szempontjából, hogy a tavalyi negyedik negyedévi céltartalék szintjét 15 százalékkal a GS várakozásai alatt sikerült tartani. Ezek a költségek a teljes évben 188 milliárd forintot tettek ki, az amerikai bank idénre 151 milliárd, majd 130 és 102 milliárd forintos céltartalékolással számol.

Az OTP nettó kamatbevételei 12 százalékkal, 788 milliárd forintra nőttek tavaly, a dinamika idén feleződhet, s a következő években is 5-7 százalékos lehet az éves bővülés. A nettó árfolyamszűrt hitelállomány 13 528 milliárd forint volt 2020 végén (5 százalékos éves bővüléssel), a GS elemzői modellje azzal kalkulál, hogy az év végére az összeg 8 százalékkal hízik, tehát az OTP csoport továbbra is erős számokat produkálhat hitelezési fronton. Egyébként a hitelezés kifejezetten lassan nőtt tavaly a régióban, leszámítva az OTP-t – áll az elemzésben.

Az utóbbinak, valamint az alacsonyabb hitelkockázati költségeknek is köszönhetően a tavaly elért 310 milliárd forintos – korrekciós tételek nélkül számított – nettó profitot idén 346,6 milliárd követi, jövőre pedig sikerülhet megközelíteni a 2019-ben elért 419 milliárd forintos történelmi nyereségrekordot. Az így számított profit a saját tőkére vetítve is jóval az átlag feletti mutatókat eredményezhet: a nem tárgyi eszközöktől megtisztított megtérülés (ROTE) 13,6 százalék lehet idén, a következő két évben pedig valamivel 14 százalék feletti. Az osztrák riválisok közül a Raiffeisen ugyanezen a soron 5,7 százalékra lehet képes, az Erstéé 7 százalék felett, az Addikóé pedig 3,5 százalék alatt alakulhat.

Értékben az osztrák bankok adózott eredménye nagy szórást mutathat, az Erstétől 988 millió eurót várnak, ami – jelenlegi árfolyamon – csupán 4-5 százalékkal több az OTP csoport várható profitjánál.

A magyar nagybanktól remélt nyereség egyébként 47 százalékkal lenne több, mint amit a Raiffeisentől vár el a GS elemzője. Az eredményprognózist 2025-ig készítette el az amerikai bank, e szerint a 2022-es, 2023-as évek alakulhatnak igazán kiválóan az OTP szemszögéből, s ennek nyomán négy év múlva 2000 forint fölé kúszhat az egy részvényre jutó profit (EPS). Ezt azt jelenti, hogy ha a részvényt a jelenlegi 14–15 közötti árfolyam/nyereség (P/E) mutatóval árazza a piac, akkor akár 28 ezer forintos árfolyam is megjelenhet a 2025-ös tőzsdetudósításokban.

A magyar bank részvényesei a kényszerszünet után végre osztalékot is kapnak, ennek összege 425 forint lehet részvényenként (ez megfelel a menedzsment által kommunikáltnak), a kifizetésre pedig az év utolsó negyedéig kell várni. Az amerikaiak szerint az OTP piacain a fő kockázatnak pillanatnyilag a régió gazdasági növekedésének lassulása, a még alacsonyabb kamatkörnyezet, a banküzem költségeinek megugrása, valamint a vártnál magasabb szintre emelkedő kockázati költségek számítanak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.