N. L. N. | A koronavírussal sújtott évben mindössze 1,3 százalékkal, 2,9 milliárd euróra csökkent az Erste működési eredménye, miközben a bankcsoport mérlegfőösszege 12,9 százalékkal, 277,4 milliárd euróra nőtt. A pandémia miatt várható hitelezési veszteségekre a pénzintézeti csoport összesen 1,3 milliárd euró céltartalékot képzett, ennek következtében az adózott eredménye 46,7 százalékkal, 783 millió euróra esett. A harmadik negyedévi 343 millió eurós eredmény az utolsó három hónapra 146 millióra apadt, ennek 20 százalékát biztosította a 29 milliós negyedik negyedévi eredményt felmutató magyar Erste – ez nagyon kellett ahhoz, hogy a 2020-as évet 56 millió eurós nettó profittal zárhassa a magyar leányvállalat. A gyorsjelentésből kiderült, hogy a magyar és a román leányvállalat a korábban már leírt hiteleken tavaly megtérülést tudott realizálni. A nem fizető hitelek állománya a 2019. végi 2,5 százalékról 2,7 százalékra emelkedett.
Az üzleti volumenek ugyanakkor nőttek – a banki hitelállomány 3,6 százalékkal, 166,1 milliárd euróra bővült –, komoly hitelezési felfutás volt Horvátországban, Szlovákiában, Ausztriában és Szerbiában, míg az ügyfélbetéteknél a 191,1 milliárd eurós érték 9,9 százalékos bővülés – itt Ausztria és Csehország volt az éltanuló. A csoportszintű hitel-betét mutató 92,2 százalékról 86,9 százalékra változott.
A nettó kamatbevétel 0,6 százalékkal, 4,8 milliárd euróra növekedett tavaly – leginkább Ausztriában ugrott meg a kamatmarzsokon beszedhető összeg, de Romániában és Magyarországon is nőtt a kamatbevétel, miközben Csehországban a kamatok csökkenése miatt erős volt a visszaesés. A nettó díj- és jutalékbevétel ugyanakkor csoportszinten 1,2 százalékkal, 1,98 milliárd euróra csökkent – a bank egyértelműen megérezte a pénzforgalmi szolgáltatások vírus miatti visszaesését. A működési bevétel összességében 1,4 százalékkal, 7,2 milliárd euróra esett vissza. A pandémia miatt átalakuló folyamatok 1,5 százalékkal, 4,2 milliárd euróra csökkentették az igazgatási költségeket, a személyi ráfordítások 0,6 százalékos mérséklődése ugyanakkor a romániai üzletág kiszervezéseinek tudható be. A költség-bevétel ráta a 2019-eshez hasonlóan 59 százalékon maradt.
Stefan Dörfler, az Erste csoport pénzügyi igazgatója bejelentette: az igazgatóság 0,50 euró részvényenkénti osztalékra tesz javaslatot a közgyűlésen, és részvényenként legfeljebb 1 eurót különít el az esetleges későbbi osztalékra.
Bernd Spalt elnök-vezérigazgató szerint a bank optimistán tekint előre, mivel a célpiacain, Kelet-Közép-Európában a várt 3–6 százalékos növekedés egyrészt alapot teremt a hitelezésre, másrészt a felpattanás miatt a hitelezési veszteségek is moderáltabbak lehetnek – a bank nem vár fizetésképtelenségi hullámot a régióban. A legkomolyabb, 5,5 százalékos növekedést épp a magyar gazdaságtól várja a bécsi székhelyű pénzintézet. A bizakodást megalapozza az is, hogy a várakozásokkal ellentétben 2020 negyedik negyedévében a magyar, a szlovák és a román gazdaság is növekedett az előző negyedévhez képest, a bevezetett korlátozások ellenére. A fentiek nyomán Spalt szerint 2021-ben az Erste nettó eredménye újra növekedésnek indul majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.