A világszerte növekvő infláció, a Fed által ugyanakkor 2023-ig fenntartani kívánt alacsony alapkamat, a dollár gyengülése, a sokak szerint túlértékelt részvénypiac és a napokban megingatott kriptodevizák következtében joggal vetődik fel a kérdés, hogy mindennek a körülménynek az együttállása nem teszi-e ismét kelendővé az aranyat. Első ránézésre szinte tankönyvi alapesetnek tűnik a konstelláció, ám azért lehetnek olyan buktatók, amelyek akadályozzák a sárga fém drágulását.
Ezek sorában rögtön az első, hogy szerdán már négy hónapos csúcsára emelkedett a nemesfém azonnali jegyzése, amikor 1,1 százalékos erősödéssel rövid időre elérte az 1890 dolláros unciánkénti árat is, január eleje óta nem járt ilyen magasan a kurzus. A New York-i tőzsdén szintén aznap ráadásul az arany határidős ára is 0,9 százalékkal nőtt, elérve az 1886 dollárt.
Eközben az amerikai részvények – különösen a korábban nagyon futó technológiai papírok – árfolyama az inflációs félelmek miatt nagyot esett, a bitcoin, az ether és társaik Elon Musk tweetje, illetve a kínai kereskedelmi bankoknak szóló pekingi figyelmeztetés hatására egyenesen zuhantak, végül a tengerentúli tízéves állampapírok hozama annak ellenére stagnált, hogy a dollár a háromhavi mélypontja körül ingadozott.
A csökkenő reálkötvényhozam, a gyengülő dollár és az erősödő inflációs várakozások kombinációja drágította az aranyat – írta a nemesfémekkel foglalkozó Mining hírportál. Mint kifejtették, a befektetők egy része az infláció kivédése céljából fordult ismét a nemesfémek felé, az elmúlt hetekben felélénkült az arany árfolyamát követő ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránti kereslet is. Mindennek nyomán pedig a legfényesebb nemesfém ára visszapattant a március eleji 1680 dolláros kilenchavi mélypontjáról, és bő két hónap alatt lenyomott egy 200 dolláros ralit.
„A biztonságra törekvés segíti az aranyat” – jelentette ki az RJO Futures vezető piaci stratégája, Bob Haberkorn a Bloombergnek. A bitcoinból elszállt az erő – tette hozzá. Úgy tűnik, a befektetők a részvényvásárlásaikat már nem kriptodevizákkal, hanem újra az arannyal ellensúlyozzák a portfóliókban. Ugyanezt állapították meg a JPMorgan elemzői is, akik szerint az intézményi befektetők újra az aranyban látják a biztonsági menedéket (safe-haven), és nem a digitális devizákban.
A Reutersnak nyilatkozó Ilja Spivak, a DailyFX devizastratégája pedig úgy véli, az aranyat az az egyre inkább terjedő narratíva hajtja, amely szerint az infláció növekedése ellenére az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem hajlandó szigorítani.
A másik buktató amúgy éppen az lenne, ha a Fed – Jerome Powell bankelnök korábbi kinyilatkoztatása dacára – mégis hozzányúlna az alapkamathoz, mivel tartós és jelentős inflációs veszélyt látna. Ez a lépés dollárerősödést váltana ki, és egyúttal számottevően gyengítené az arany mellett szóló érveket. Tulajdonképpen ebből is ízelítőt nyújtott a piac tegnap, hiszen akkor hozták nyilvánosságra a Fed nyílt piaci bizottságának áprilisi jegyzőkönyvét is, amelyből kitűnik, hogy több bankár is felvetette a lazító intézkedések esetleges visszafogását. Erre az arany gyorsan visszaadta a szerdai plusz nagy részét, és csak minimális nyereséggel zárta a napot.
Ugyanakkor szembeötlő, hogy míg korábban hasonló hírek nyomán méretes zakó nézett ki az aranynak, tegnap távolról sem voltak olyan brutálisak a következmények.
A német Der Aktionar elemzői úgy vélik, a 200 dolláros hegymenet után amúgy is indokolt a korrekció, de hamarosan indulhat az 1900 dolláros szint támadása, amit később újabb emelkedő hullámok követhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.