A korábban botrányok és manipulációk középpontjában álló Libor nyugdíjazását már két éve javasolták a szabályozói oldalról, és az idén, az év végén mindenképpen kivezetnék, azonban ezt most szeretnék előbbre hozni – mondta a Világgazdaságnak Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. A javaslat szerint július 26-án köthetnének utoljára Libor-alapú szerződést a pénzügyi intézetek, és onnantól a szabályozói oldal támogatását élvező SOFR-t (Secured Overnight Financing Rate, biztosított bankközi egynapos kamatláb) kellene használni.
A Libor-botrányok emlékezetes fejezete volt, amikor Gary Gensler, akit Joe Biden elnök az amerikai tőzsdefelügyelet élére állított, 2009 és 2014 között, még a határidős és árupiaci felügyelet vezetőjeként nyomozott a manipulációk ügyében. Az Európai Parlament előtt is megkérdőjelezte a Libor hitelességét, bizonyítékokkal támasztva alá állításait. A botrányban öt pénzintézet ellen emeltek vádat, s végül 1,7 milliárd dolláros büntetést kellett fizetniük. Csak a Barclays bankházra 450 millió dollár jutott. Török Lajos szerint a mostani döntés mögött részben az állhat, hogy eddig nem volt elég gyors az átállás, és kezdtek megjelenni az SOFR kéretlen alternatívái. Ezeknek az előretörését is visszaszorítanák a Libor kivezetésének felgyorsításával, ráadásul a tervezetet több nagy bankház is támogatja, mert szerintük nem lenne szerencsés, ha nem egységes referenciával áraznák a swapügyleteket a piaci szereplők – tette hozzá a vezető elemző.
Sok minden a tehetetlenségről szól – mondta a The Wall Street Journalnak Tom Wipf, a Morgan Stanley bankára, hozzátéve: most szembesülnek azzal, hogy már nem köthetnek új Libor-szerződéseket. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint a piaci szereplők nem alkalmazkodnak elég gyorsan, ezért sürgette őket, hogy a Libort helyettesítendő mielőbb fogadják el az SOFR-t. Elemzők szerint az SOFR biztonságosabb és kevésbé manipulálható, mint a Libor, ellenben nem rendelkezik visszatekintő kamatpályával, így nehéz modellezni a jövőbeni kamatlábkockázatokat. Az adatok hiánya nehezíti az előretekintő referencia-kamatlábak ajánlását is.
Időközben a piacon teret nyertek az alternatív ráták. A Wall Streeten néhány befektetési bank a Bloomberg rövid távú banki hozamindexét (Bloomberg Short Term Bank Yield Index) kezdte referenciaindexként használni. A regionális bankok pedig az Ameribor irányába mozdultak el, mert ez a ráta kockázatérzékeny, és a válság idején gyorsan reagál a finanszírozási költségek növekedésére. Egy friss JPMorgan-felmérés azt mutatta, hogy az ügyfelek 41 százaléka inkább a Bloomberg indexét használja a swapokhoz, mivel ez jobban hasonlít a Liborra, míg az SOFR mellett 34 százalék voksolt. Érdekes, hogy arra a kérdésre, mi lesz öt év múlva a swappiac legaktívabb referencia-kamatlába, a JPMorgan-ügyfelek 63 százaléka az SOFR-t nevezte meg. Josh Younger, a bank stratégája szerint az élő Libor-származékos szerződéseket két éven belül automatikusan átalakítják az SOFR-indexre.
Bár egyre többen kereskednek az SOFR-hez kapcsolódó származtatott termékekkel, akinek elég érzékeny füle van, az kihallja a zsibongásból, hogy a piac még mindig Liborban beszél – mondta a The Wall Street Journalnak Chris McAlister, a Prudential kereskedési vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.