BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átvészelték a válságot a pénzügyi cégek

Az egy évvel korábbit jóval meghaladó adózott eredményt ért el az első negyedévben a pénzügyi vállalkozások szektora, amihez a működési költségek visszafogása is hozzájárult. A finanszírozott portfólió mérete viszont kevésbé nőtt éves összevetésben.

A magyarországi pénzügyi vállalkozások 2021 első negyedévében együtt 28,6 milliárd forint adózott eredményt értek el, ami jelentős, majdnem 40 százalékos ugrás az egy évvel korábbi 20,5 milliárdhoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett adatokból. Az eredmény jelentős javulásához két tényező is nagyban hozzájárult. Az egyik, hogy sikerült kordában tartani a működési költségeket: ezen a soron együtt 28,3 milliárd forintot számoltak el, kicsit kevesebbet a 2020. első negyedévére kimutatottól. Szintén jelentősen növelte a profitot, hogy az egyéb üzleti tevékenységek eredménye az idei első három hónapban megközelítette a 18,4 milliárd forintot, ami több mint háromszorosa a 2020. első negyedévi nem egészen hatmilliárdnak.

A kockázati költségeknél ezúttal 10,5 milliárd forintnyi visszaírás történt, ami ugyan jóval elmarad az egy évvel korábbi 15,3 milliárdtól, de szintén jelentősen hozzájárult az elért eredményhez. A kamateredmény 30,4 milliárd forintot ért el a pénzügyi cégeknél, ami csak 1,6 százalékkal ugyan, de meghaladta az egy évvel korábbit. A nettó díj- és jutalékeredmény viszont ezúttal is enyhe mínuszban maradt, ám érdemben nem változott a 2020. elején kimutatotthoz képest.

Fotó: MTI Fotó: Marjai János

A pénzügyi vállalkozások eszközállománya 6,5 százalékkal emelkedett egy év alatt, és 2545,3 milliárd forintot ért el március végén. Az ügyfelekkel szembeni követelések állománya hasonló ütemben, 6,3 százalékkal emelkedett, elérve így a 2034,8 milliárd forintot: ez a tempó ugyanakkor – főleg, ha a figyelembe vesszük a törlesztési moratórium hatásait is – nem tűnik túl acélosnak. A forrásoldalon a hitelintézetekkel szembeni kötelezettségek állománya 5,3 százalékkal, 1421,4 milliárd forintra nőtt egy év alatt, az ügyfelekkel szembeni kötelezettségeké pedig 10,6 százalékkal gyarapodott.

Ami az ügyfelekkel szembeni követelések megoszlását illeti, a gépjárműfinanszírozás súlya minimális mértékben, 0,1 százalékponttal, 42,1 százalékra emelkedett a márciusig tartó tizenkét hónap alatt.

2017.05.08. Unicredit Bank, Duna Plaza. Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az ingatlanfinanszírozás részesedése viszont látványosan, 7,1-ről 8,4 százalékra nőtt, miután a könyvekben szereplő állomány több mint a negyedével, 170 milliárd forint fölé emelkedett.

A portfólió finanszírozás módja szerinti megoszlásánál is történtek kisebb mozgások: a pénzügyi lízing részesedése 49,2-ről 49,5 százalékra emelkedett éves összevetésben, de 31,9-ről 32,7 százalékra nőtt a hitelek és pénzkölcsönök súlya is. A faktoring részesedése viszont – a gyakorlatilag stagnáló állomány miatt – 1,1 százalékponttal csökkent, é 17,8 százalékot ért el március végén.

A portfólió minősége jóval kedvezőbben alakult a pénzügyi vállalkozásoknál, mint egy éve: a 90 napon túl késedelmes tételek aránya a pénzügyi lízingnél 2,2-ről 1,8 százalékra csökkent, míg a hiteleknél és pénzkölcsönöknél 22,4-ről 10,9 százalékra esett vissza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.