A hét egyik legjobban várt híre itthon a májusi infláció alakulása, amellyel kapcsolatban az OTP Elemzési Központ várakozása évi 5,2 százalékos növekedés (az előző havi, egyébként kisebb meglepetést okozó 5,1 százalék után). Van a prognózissal kapcsolatban bizonytalanság, kérdés például, hogy az ingyenes parkolás eltörlése éreztette-e a hatását már májusban. Az OTP makrogazdasági elemzői egyébként ezzel a 0,2 százalékpontos áremelő hatással csak e hónapra kalkulálnak, amivel már meglehet idén az inflációs csúcs: 5,3 százalék. Nagyon jelentős az árak alakulásában az üzemanyagár növekedésének szerepe, a tankolásért 35 százalékkal kell már többet fizetni, mint egy éve. Sok termék- és szolgáltatáscsoportban az inflációs hatás egyre gyorsabb, amit a gyümölcs- és cukorárak lassuló emelkedése tud részben ellensúlyozni. Eppich Győző elemző úgy látja, a közelmúlt mezőgazdasági termelői árai alapján a következő hónapokban az élelmiszerárak alakulása ráerősít majd az inflációs folyamatokra.
Csütörtökön az Európai Központi Bank kamatdöntő ülést tart, a várakozások szerint nem lesz változás a kamatszintekben. Érdekesebb, hogy miként kommunikálja az EKB az elmúlt időszak kötvénypiaci fejleményeit. Legutóbbi, áprilisi ülése óta a hosszú hozamok 5–18 bázisponttal emelkedtek, az elmúlt hetekben viszont a hozamemelkedés felét már korrigálta a piac. A fő kérdés tehát, hogy miként értékeli a jelenlegi pénzügyi kondíciókat az EKB annak fényében, hogy az oltások üteme felgyorsult, a járvány visszaszorulóban, így a gazdasági helyzet jelentősen javult. Ez felveti annak lehetőségét, hogy a jegybank elkezdhet gondolkodni az eszközvásárlási program lassításán. „Ennek direkt bejelentése, vagy legalább rövid távú implementálása a mostani ülés után nem valószínű, hiszen az euróövezet a legutóbbi adatok szerint még mindig recesszióban volt, ám kulcsfontosságú lesz, hogy a közlemény és az azt követő sajtótájékoztató milyen hangvételt üt meg az eszközvásárlás ütemét és a gazdasági kilátásokat illetően” – írta heti elemzésében Kovács Mihály, az elemzési központ szakértője.
Az Egyesült Államokban kiemelt figyelem övezi a csütörtöki inflációsadat-közlést, miután az áprilisi mutató a várt 3,6 százalék helyett 4,2 százalékos lett. A maginfláció 3 százalékra ugrott, ami több mint húszéves rekord. Az árak emelkedését egyszerre több dolog fűti, a bázishatások, az ellátási láncok problémái, a lakosságnak nyújtott költségvetési támogatások, valamint a növekvő bérek. A várakozások szerint minimum 4,6 százalékos lehetett a pénzromlás éves mértéke, sőt, a szolgáltató szektori ISM index árkomponense alapján nem kizárt, hogy 5 százalék fölé ugrott az amerikai infláció. Egyre többen tartanak tartósan magas inflációtól, egy vártnál nagyobb májusi inflációs adat a Fedet is nyomás alá helyezheti a június közepén esedékes kamatdöntő ülésén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.