A több mint két hónapja tartó orosz-ukrán háborús konfliktus, az ebből kifolyólag egyre inkább növekvő élelmiszerellátási krízis, a világszerte tapasztalható valamint a globális nyersanyag-hiány nagymértékben rányomja a bélyegét a tőzsdék teljesítményére – hangsúlyozza közleményében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT).

A nemzetközi tendenciák a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexén, a BUX-on is éreztették a hatásukat áprilisban – a 43 470 pontos záróérték 2,8 százalékos csökkenést jelent márciushoz képest. A legmagasabb napi értéket április 4-én produkálta a mutató, amikor 45 398 ponton zárt az index.

Fotó: Kallus György / VG / VG

A vezető részvények közül ismét az OTP Bank emelkedett ki, a bankpapír közel 204 milliárd forintos forgalmat produkált, amely a teljes részvénypiaci forgalom 64,6 százalékát jelenti. Második helyen a Mol zárt 67,9 milliárd forinttal, míg a harmadik helyen a Richter végzett, amelynek értékpapírjával 33,7 milliárd forint értékben folyt kereskedés a hónap során.

  • A nagypapírok közül az OTP árfolyama 11 százalékkal zuhant be,
  • míg a Magyar Telekom közel négy százalékkal ereszkedett.
  • A Mol ezzel szemben 4,4 százalékos erősödést könyvelhetett el,
  • a negyedik blue chip, a Richter kurzusa pedig mintegy két százalékkal került feljebb.

Az azonnali részvénypiac összforgalma 315,6 milliárd forint volt áprilisban, amely átlagosan napi 16,6 milliárd forintnak felel meg.

A befektetési szolgáltatók rangsorában áprilisban a Wood&Company végzett az első helyen, a társaság 161,8 milliárdos forgalmat bonyolított a hónapban.

A második és a harmadik helyen a Concorde és az Erste Bank futott be 161,1, illetve 121,8 milliárdos forgalommal.  

Az árupiac erős hónapon van túl, a forgalom mintegy duplájára növekedett márciushoz képest. Ennek 100 százalékát a határidős gabona szekció, azon belül is a fenntartható takarmánykukorica tette ki 957,3 millió forintos forgalommal.