BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túl sok a kockázat, rázós évre számít az OTP-menedzsment

A konszolidált nettó eredmény 153,4 milliárd forint volt 2022 negyedik negyedévében, míg az elemzők ennél hatmilliárddal kevesebbre számítottak.

Közel 350 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta a tavalyi évet az OTP csoport, ami 600 milliárd is lehetett volna a bankadó, extraprofitadó és egyéb egyszeri tételek nélkül. Ismét sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat az OTP csoportnak – derül ki a hitelintézet pénteken közzétett negyedik negyedéves jelentéséből. A bombameglepetés ezúttal elmaradt, de némiképp a szerdán megjelent konszenzus feletti profitszámokról számolt be az OTP.

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A konszolidált nettó eredmény 153,4 milliárd forint volt 2022 negyedik negyedévében, míg az elemzők ennél hatmilliárddal kevesebbre számítottak, a korrekciós tételeket levonva pedig 115 milliárd forint számviteli profit keletkezett, a várt 102 milliárd helyett. Éves összevetésben a negyedéves nyereség 24 százalékkal nőtt, illetve a számviteli eredmény 5 százalékkal csökkent.

A fontosabb negyedéves mutatók így alakultak:

  • a nettó kamatbevételek 20 százalékkal, 296,5 milliárd forintra nőttek,
  • 25 százalékkal, 109,5 milliárdra nőtt a nettó díj- és jutalékeredmény,
  • 42 milliárd forintot tettek ki a kockázati költségek,
  • a működési eredmény 26 százalékkal, 223 milliárd forint fölé javult,
  • a mérlegfőösszeg meghaladja a 32 804 milliárd forintot, a hitelállomány pedig a 18 640 milliárdot,
  • a bankcsoport saját tőkéje 3322 milliárd forintra emelkedett, ez részvényenként 11 865 forint,
  • a negyedéves sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) 17,9 százalék volt (a tisztított érték 13,4 százalék).

A bankcsoport éves profitja 592,5 milliárd forint volt, 24 százalékos növekedéssel. Óriási összeget, 245 milliárdot tettek ki a korrekciós tételek (elsősorban az extraprofitadó), így az ezekkel korrigált eredmény 347 milliárd forint, 5 százalékkal kevesebb, mint 2021-ben. A korrekciós tételek közül 91 milliárdot tett ki összesen a bankadó és az extraprofitadó, 59 milliárdot a leányvállalati leírások, valamint 36 milliárdot a kamatstophatás.

A teljesítő hitelállomány 15 százalékkal nőtt (az orosz és ukrán bankok nélkül és a lezárt albán akvizícióval), ezzel a teljesítő hitelvolumenek növekedése 2022-ben megközelítette a 2300 milliárd forintot,

az ukrán, orosz és moldáv operációk kivételével mindenütt 10 százalékhoz közeli vagy azt meghaladó volt a volumennövekedés.

A bank azt is bejelentette, hogy az üzbég Ipoteka bankot 2023 második negyedévében vásárolják meg, a február 6-án megvett szlovén Nova bankmérlege és eredményszámai pedig 2023 első negyedévétől kerülnek be a konszolidált beszámolóba. A 2022-es menedzsmentvárakozások teljesültek, a teljesítő hitelállomány 15 százalékkal nőtt, a nettó kamatmarzs viszont nem változott, kicsivel 3 százalék felett maradt.

A 2023-as évre vonatkozó prognózis:

  • Bizonytalanságot okoznak az orosz–ukrán háború közvetlen és közvetett hatásai, valamint a magyar gazdasági helyzet alakulása, és ehhez kapcsolódóan a kormányzati és jegybanki intézkedések. A várható pénzügyi teljesítmény különösen függ ezen tényezőktől, ezért a menedzsment alábbi várakozásai a szokásosnál is nagyobb bizonytalanságot hordoznak – írták a jelentésben.
  • Oroszországban is és Ukrajnában is javulhat a helyi devizában mért profit.
  • Az OTP Bank nettó kamateredménye és -marzsa javulhat a 2022 negyedik negyedéves szinthez képest.
  • 2022-höz hasonlóan 2023-ban is súlyos terhet fog jelenteni a bank számára a magyarországi bankadó és extraprofitadó bruttó 28 és 69 milliárd forintos értéke. Az extraprofitadó annak ellenére 69 milliárd forint 2023-ban, hogy az adó megállapításának alapját jelentő 2022-es évben a magyarországi alaptevékenység (OTP Core) adózás utáni eredménye a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül mindössze 27 milliárd forint, a Merkantil Banké pedig 1,7 milliárd forint volt.
  • Csoportszinten a teljesítő hitelállomány növekedése 5 százalék alatti lesz.
  • A várható osztalék 300 forint részvényenként, összesen 84 milliárd forint (a javaslatról március 21-én döntenek).
  • Két vagy három, legalább 500 millió eurós kötvénykibocsátást hajtanak végre.
Az OTP árfolyama 2022. októbertől
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.