Már az amerikai elnökválasztás napján kitört a Trump-láz a tőzsdéken. De az árfolyamok nem mindig a választási ígéretek mentén emelkednek. Így például a zöldhasú erősödése szembemegy a republikánusok „olcsóbb dollárt kampányával”. Ezzel szemben a bitcoin piaca meg túlárazza Donald Trump törekvéseit.
A kriptoipar a választási ciklus egyik legnagyobb költekezője volt, 170 millió dollárral támogatva a republikánus jelölteket. A befektetés átütő sikert aratott: 58 jelölt közül 50 nyert. A lelkesedés a piacra is átragadt, a bitcoin ára rekordszintekre emelkedett, először lépve túl a 80 ezer dolláros értéket. Most a kriptovilág azt várja, hogy Donald Trump megválasztott elnök és a következő kongresszus megvalósítja azt, amire régóta vágyik a szektor: olyan szabályokat, amelyek másképp kezelik a kriptotőzsdéket, mint a Wall Streetet.
Trump megfogadta, hogy enyhíti a kriptográfia szabályozási terheit, és tartalékot hoz létre az ország bitcoinellátására. A kongresszus hamarosan tele lesz törvényhozókkal – fiatalokkal és idősekkel –, akik úgy vélik, hogy a kriptovaluta egy egyedülálló eszközosztály, amelyet nem szabad úgy szabályozni, mint a részvényeket és kötvényeket.
A bitcoin ma többet ér, mint bármelyik tőzsdén jegyzett amerikai vállalat, kivéve a hat legnagyobb társaságot.
Nem túlzás ez? – teszi fel a kérdést a The Wall Street Journal Azt Beszélik rovata. Azzal együtt is túlértékeltnek tűnik a bitcoin, hogy a kriptovaluták mögött nincs jövedelem vagy gazdaság. Fundamentumok hiányában teljes mértékben a kínálat és a hangulat által vezérelt kereslet kelti az árhullámokat. A nagyszámú vásárló mindig magasabb árat jelent. Mégis furcsa, hogy épp a bitcoin szárnyal, hiszen amint azt Alex Thorn, a Galaxy Digital kriptográfiai pénzügyi szolgáltató vezető elemzője mondta:
Az áruként kezelt bitcoin eleve is mentes a tőzsdei szabályozástól, vagyis minden könnyítésből többet profitálnának az egyéb kriptoeszközök.
Az egyik magyarázat az érzelemvezérelt piac, ahol a vásárlók számára
a bitcoin a kripto szinonimája.
Vagyis ha Trump támogatja a kriptoipart, akkor a piac ezt bitcoinvásárlással képezi le, mit sem törődve azzal, hogy más kriptoeszközöknek kedvezőbb lehet az új elnök politikája.
Egy második hatás Trump kampányígérete a stratégiai nemzeti bitcoinkészletről. Például a bűnüldöző szervek által korábban lefoglalt bitcoin eladását blokkolnák, továbbá a stratégiai bitcoin tartalékká alakulna át a dollár fedezetére. Ám likviditást szívna ki a bitcoin piacról, s ez további áremelkedést okozhat.
A harmadik spekuláció pedig az új adminisztráció inflációt gerjesztő gazdaságpolitikájára fókuszál. Sokan gondolják, hogy a bitcoin inflációvédett eszköz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.