Az eszközosztályok szempontjából a nyersanyagok stabilan kereskedtek novemberben, egy olyan hónapban, amelyet jelentős gazdasági és politikai fejlemények jellemeztek. Az Egyesült Államokban a választás Donald Trumpnak döntő győzelmet hozott, megteremtve a lehetőséget, hogy a világ legnagyobb gazdaságát a saját elképzelései szerint alakítsa a következő négy évben. Programja aggodalmat keltett a kereskedelmi háborúk miatt, mivel a vámok nemcsak Kínából származó importot, hanem kulcsfontosságú kereskedelmi partnerek, különösen Kanada és Mexikó termékeit is megcélozhatják. Továbbá az illegális bevándorlók tömeges kitoloncolására, adócsökkentésekre és infrastrukturális kiadásokra vonatkozó javaslatai megterhelhetik a kincstárat, ami a fiskális adósságteher növekedésével járó finanszírozást tehet szükségessé.
Másutt a geopolitikai feszültségek és a kedvezőtlen időjárási körülmények jelentős figyelmet kaptak. Oroszország és a Nyugat közötti feszültségek fokozódtak, miután Oroszország csökkentette a nukleáris fegyverek használatának küszöbét, ezzel a geopolitikai tétet az Izrael és Irán közötti konfliktusnál is magasabbra emelte. Eközben az amerikai dollár második egymást követő hónapban erősödött, a Bloomberg Dollar Index pedig több mint kétéves csúcson zárta a hónapot.
Az Invesco Bloomberg Commodity UCITS ETF, amely a Bloomberg Commodity Total Return index teljesítményét követő alap egyike, az elmúlt két évben sávosan kereskedett, és jelenleg 4,5 százalékos emelkedést mutat az év során.
A Bloomberg Commodity Index, amely 24 jelentős határidős piac teljesítményét követi, szerény havi növekedést könyvelt el, amelyet a mezőgazdasági áruk és az energia szektorának erős teljesítménye vezetett. Érdemes megjegyezni, hogy az index nem tartalmazza az olyan kiemelkedő teljesítményt nyújtó termékeket, mint például
A nemesfémek, élükön az ezüsttel, június óta először mutattak havi csökkenést, míg az ipari fémek és a gabonafélék vegyes eredményei rontották az általános teljesítményt. A főbb lemaradók közé tartozott a CBOT-búza és az HG-réz. Ezek összességében egy ingadozó piaci környezetet írnak le, ahol az időjárás által vezérelt energiaár-emelkedések, geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanságok alakítják az árupiaci környezetet.
A vártnál hidegebb időjárás az Egyesült Államokban és Európában növelte az energia iránti keresletet, ami mindkét régióban egyéves csúcsokra emelte a földgáz árát. Európában az árakat tovább hajtották az aggodalmak, hogy december 31. után leállhat az orosz gáz Ukrajnán keresztüli szállítása. A puha áruk között a kakaó folytatta emelkedését – már 240 százalékkal emelkedett idén – a nyugat-afrikai termelési problémák miatt. Az arabica kávé, amelyet lágy íze miatt kedvelnek, és eszpresszókban és magas minőségű termékekben használnak, több mint 33 százalékkal emelkedve 47 éves csúcsra ért a 2025-ös brazíliai terméssel kapcsolatos félelmek miatt.
A nemesfémek, élükön az ezüsttel, csökkenést tapasztaltak a profitrealizálás hatására,
amelyet az erősebb dollár és a robusztus amerikai gazdasági adatok váltottak ki, ez a kamatcsökkentés lassulására utalt. Az idei évben elért lenyűgöző 30 százalékos emelkedés után mind az arany, mind az ezüst befektetői újraértékeléssel szembesült, néhányan úgy döntöttek, hogy az év vége előtt realizálják a nyereséget. E rövid távú csökkenések ellenére az arany – és vele az ezüst – bika kilátásai is érintetlenek maradnak. A tartós globális bizonytalanságok továbbra is növelik az arany iránti keresletet, hisz biztonságos menedék eszköz. Eközben a Trump-adminisztráció alulfinanszírozott kiadási tervei, a vámokból eredő inflációs kockázatok és a központi bankok dollármentesítési törekvései várhatóan hosszabb távú támogatást nyújtanak az árfolyamnak.
Az ipari fémek vegyesen kereskedtek, de összességében csökkenő tendenciát mutattak a hónap során, negatívan reagálva az importokra, különösen a Kínából származó termékekre javasolt vámokra – ez a lépés megzavarhatja a globális kereskedelmet, és csökkentheti a fémek, például a réz és az alumínium iránti keresletet. A réz, amely több mint 5 százalékot esett a hónap során, további nyomást tapasztalt az energiaátmenet esetleges lassulásával kapcsolatos aggodalmak miatt. Ez Donald Trump azon kijelentését követte, miszerint visszavonja az összes el nem költött forrást az inflációcsökkentési törvény, a Biden-adminisztráció legfontosabb klímatörvénye keretében.
Ezek ellenére folytatódik a globális átállás az elektromosítára, nem utolsósorban Kínában,
ahol az elektromos járművek és hibridek fellendülése a hagyományos üzemanyagok iránti kereslet korai lassulására utal. Az Egyesült Államokban az adatközpontok és az MI-technológia által generált energiaigény növekedése átalakítja az energiapiacot, és két évtizedes stagnáló villamosenergia-kereslet után az Egyesült Államok Energiaügyi Információs Hivatala mostantól 2050-ig tartó folyamatos éves növekedést prognosztizál, amit nagyrészt ezek az energiaigényes iparágak hajtanak. Ez a növekedés várhatóan nemcsak a földgáz iránti keresletet növeli, hanem az ipari fémek, például a réz iránti igényt is, amely kritikus az elektromos terhelés növekedésének vezetéséhez.
A nyersolaj eseménytelen hónapot zárt, a sáv alján ragadt. A WTI-t és a Brentet is a legszűkebb tartományokban kereskedték május óta. Ezt a hónap elején támogatta a desztillált termékek finomítói árrésének növekedése a közelgő hideghullám mellett, ami az amerikai földgázárak egyéves csúcsra emelkedését okozta, emellett Az orosz–ukrán feszültség fokozódott, és kétségek merültek föl az OPEC+ 2025-ös önkéntes termeléscsökkentések visszavonásával kapcsolatban a piaci túlkínálat miatt. Azonban a 2025-ös kilátások továbbra sem támogatják a nyersolajárakat, nemcsak Kínában, hanem Európában sem, ahol a gazdasági adatok tovább gyengülnek.
Az OPEC+ december 5-én ülésezik, hogy megvitassa, folytatják-e a kínálat helyreállítását.
Két halasztás után a csoportnak mérlegelnie kell az árak további gyengülésének kockázatát a többlethordók felszabadítása mellett, nem utolsósorban azért, mert a nem OPEC+-ermelők jövő évi robusztus termelésére vonatkozó várakozások nyersolajtöbblethez vezethetnek.
Mindazonáltal néhány felfelé mutató kockázat továbbra is fennáll: a Trump-adminisztráció új szankciókat vezethet be Iránnal és Venezuelával szemben, az orosz–ukrán háború és a közel-keleti konfliktus pedig fokozhatja a geopolitikai kockázatokat. Scott Bessent pénzügyminiszter-jelölt javaslata, amely szerint az Egyesült Államok termelését 2028-ig 3 millió hordóval növelnék, valószínűleg a földgáz és a földgázfolyadékok termelésének növekedésével együtt valósulna meg. Mivel a WTI-t jelenleg 70 dollár alatt kereskedik, a további termelésnövekedés ösztönzése korlátozott marad. Ennek eredményeként a földgázt nagyobb lehetőségnek tekintjük, mivel az erős globális kereslet miatt az olcsó amerikai földgáz világszerte rendkívül vonzó lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.