Amerika fejleszt, Kína gyárt, Európa szabályoz – kezdte a Concorde Értékpapír Zrt. szerdai sajtóreggelijén a hazai piacot övező nemzetközi gazdasági környezet bemutatását Gyurcsik Attila, a Concorde csoporthoz tartozó Accorde Alapkezelő vezérigazgatója. Ebből a mixből pedig egyértelműen Európa jöhet ki vesztesen, aminek a vége globális eljelentéktelenedés lehet. Nem véletlenül folytatná az EU következő, lengyel elnöksége is a versenyképesség javítására, a bürokrácia csökkentésére fordított erőfeszítéseket.
Amerikában példa nélküli hatalommal rendelkező elnökként léphet hivatalba Donald Trump januárban, és elképesztő profizmussal készül egy egyébként rendkívül heterogén csapat, szemben Trump 8 évvel ezelőtti győzelmével, amikor maga is meglepődött a saját győzelmén – tette hozzá Móró Tamás a Concorde vezető stratégája. Sorban állnak a világ politikusai az ajtaja előtt, és a politikai elemzők azt mérik, hogy ki mennyi ideig tárgyal a leendő államfővel.
Eddig egyébként Orbán Viktor a listavezető, az amerikai sajtó szerint főként Ukrajnáról esett szó köztük a 3 órás tárgyaláson. Trump számára másodrendű fontosságú az ukrán hadszíntér, Kínát tekinti stratégiai ellenfélnek, ezért ki akarja küszöbölni ezt a számára zavaró körülményt, amihez viszont békét kell teremtenie.
A Kína elleni gazdasági harc kőkemény korlátja azonban, hogy Trumpnak nagyon fontos a Wall Street-i vezető tőzsdeindexek állása is, amit folyamatosan figyel, tehát olyan lépéseket nem akar tenni, ami már a tőzsdének is fájna. Elon Musk is ebbe az irányba – tehát az eszkaláció elkerülése felé – orientálhatja, tekintve a Tesla hatalmas kínai gyárát, illetve az ottani meghatározó autópiacot. Kína óriási gesztust is tett Musknak, megengedték, hogy az önvezető autók tesztelését náluk is végezzék, ami azt jelenti, hogy a Tesla négyzetcentiméteres pontosságú térképet készíthet az ázsiai óriásról.
Az erős dollár is kérdésessé válhat jövőre, hiszen a magas amerikai külkereskedelmi hiány miatt inkább a gyengébb zöldhasú Washington érdeke. Ezért Móró Tamás szerint jövőre megfordulhat a jelenlegi erősödő trend.
Európából nézve talán jó hír, hogy Trumppal lehet üzletelni, de mint minden alkuban, valamit mindig kínálni kell neki a megegyezés érdekében, ha például el akarjuk kerülni, hogy magas védővámokat vessen ki az európai termékekre. Ez azonban nem lesz könnyű, lévén az utóbbi években Amerika súlya a fejlett országok összesített GDP-jében 45-ről 60 százalékra nőtt, tehát egy duzzadó erejű Góliáttal kell megbirkózni.
Hazai vizekre evezve, a Concorde arra számít, hogy bár 2025-ben érdemi növekedés lesz Magyarországon, ám az 3 százalék alatt marad, azaz a büdzsében kalkuláltnál lassabb lehet. Továbbra sem erősíti a fogyasztói bizalmat az áremelkedések mértéke, hiszen egy 20 százalékot meghaladó inflációs hullámot követően a még igazából meg sem szokott árszinthez mérten egy újabb 3–5 százalékos emelkedés is riasztóan hat – ezt már Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője mondta. Ennek dacára a fogyasztás további lassú növekedését várja a Concorde.
A forint nem valószínű, hogy visszatér a 400-as euró/forint alá. Jelenleg a hosszú távú trendet kismértékben lépte át a kurzus, ami alá ugyan visszatérhet, de ez még mindig 410 körüli árfolyamot jelent. A brókercég amúgy
vár.
Makrogazdasági jelentősége lesz ugyanakkor, hogy mit kezd a lakosság a mintegy ezermilliárd forintos, állampapírokból kiáramló kamatkifizetésekkel.
A régiós tőkepiacokon persze még mindig olcsón lehet bevásárolni, ráadásul – Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője szerint – mintha a külföldi tőke is kezdene visszatérni a BÉT-re, például az OTP-t nagyon kedvező befektetési lehetőségnek tartják. A BUX úgy tudott lendületesen nőni idén, hogy közben a külföldi befektetők részesedése mérséklődött. A fordulat kezdetét jelzi, hogy az utóbbi hetekben nagyot nőtt a valós idejű információ-szolgáltatás iránti kereslet a BÉT-en, a valós időben kapott forgalmi adatok iránti igény pedig az első lépés a befektetések megkezdése előtt. A BUX számára puskapor lehet jövőre az a tény is, hogy a hazai nyíltvégű alapokban nagyon megnőtt a külföldi eszközök aránya, ergo van honnan visszajönni.
Két tőzsdei cégnél vár a Concorde érdemi eredménynövekedést: a Magyar Telekom részben a rá vonatkozó kedvező adózási változás miatt, míg a Richter a bővülő amerikai bevételek, és az új akvizíciók révén növekedhet markánsan. Mindkét cégnél 10 és 20 százalék közötti mértékben nőhet az egy részvényre jutó nyereség (EPS). Az OTP és a Mol esetében nem várnak jelentős elmozdulást, sőt a Mol eredménye még csökkenhet is. A Concorde úgy véli egyébként, hogy a balti Luminor bankot politikai okokból nem kapja meg az OTP, és egy ezer forint feletti osztalék is jöhet, amit azért örömmel vennének a befektetők.
Bukta Gábor szerint a lengyel piac lehet a legvonzóbb a régióból jövőre, hiszen ott – talán a közelükben zajló háború miatt – nem volt idén olyan árfolyamemelkedés, mint a pesti börzén, miközben a lengyel gazdaság robusztusan növekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.