A Budapesti Értéktőzsde mai teljesítményét a délelőtti meredek, kilencszáz pontos esésből való feltápászkodás jellemezte, majd a BUX onnan vissza tudott jönni egy kicsit, s egész délután a 79 ezres szint körül kóválygott, Egyedül a Richter tudta egyenesben tartani magát, a többi blue chip árfolyamára hótakaró telepedett, ami alól nem tudták kikukucskálni a zárásig sem.
Az iránykereséssel telt a nap a vezető európai tőzsdéken is, melyek közül most a párizsi volt a legérdekesebb, hiszen az ott kibontakozott politikai-kormányzati válság megoldása egyelőre nem sejlik fel.
Csak annyit tudni, hogy Emmanuel Macron eltökélt abban, hogy kitölti a mandátumát, amely 2027-ig szól, tehát lesz még bőven látnivaló arrafelé. A tőzsde viszont erről mintha nem akarna tudomást venni, a vezető index, a CAC40 1,4 százalékos hegymenetben van a pesti kereskedés végéhez közeledve.
Ahol a nap végén a következőképpen alakultak az árfolyamok:
A forint mai mozgásról nem érdemes sok túl szót vesztegetni, a magyar fizetőeszköz ide-oda mozgolódott a nap folyamán, a délelőtt megkezdett meredek, makrogazdasági oldalról meg nem támasztott esése után 414,5-nél lefordult, majd visszajött 414-ig az euróval szemben.
Kereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor!
A megjelenés támogatója az Equilor Befektetési Zrt.
A dollárral szemben 390-nél nyitott reggel a forint, majd 392 fölé lendült, ahonnan a friss és az amerikai gazdaság erejét demonstráló havi munkaerőpiaci jelentésre még a 390-es szint alá is beszúrt, de mint kiderült, korai volt a decemberi várható 25 bázispontos amerikai kamatcsökkentés nyomában járó dollárgyengülés felett tort ülni, a kurzus simán visszaszaladt a 392,5-es szint fölé.
Sajnos annyi tartás sincs most a forintban, mint a Pál utcai fiúk Gerébjében. Ahogy elkezdett esni a hó, vele esett a forint is, de
még nem tudni hol lesz a vége, hiszen az igazi nagy maflást csak a Fitch Ratings esti, amerikai tőzsdezárást követően publikálandó országjelentésétől kaphatja,
amely sok jóval nem kecsegtet a magyar hitelminősítői besorolás, s vele a forint szempontjából. Jelenleg BBB osztályzat van érvényben, negatív kilátással.
Elemzők szerint esély van a leminősítésre, ez esetben BBB mínusz osztályzat lehet érvényben stabil kilátással, amely a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintje, ahol a S&P is parkoltatja a magyar minősítést. De arra is látni némi esélyt, hogy ezúttal még változatlanul hagyják az osztályzatot, és csak jövőre lép a Fitch Ratings.
Sőt, az is lehet, hogy szünetet tartanak, s most inkább nem értékelik a helyzetet, megvárják, mi lesz az uniós forrásokkal, a költségvetés mennyire lesz tartható.
Ebben az épp egy hete a magyar gazdaságpolitikát beárazó Moody's már állást foglalt, s bár a befektetési minősítést megtartotta, a kilátását stabilról a leértékelés előszobájának tekinthető negatívra változtatta, mire a forint 3 egységnyit zuhant az euróval szemben, s azóta is a 412-414-es szint körül kóvályog – mikor merről fúj a szél.
A régióban is szenved a magyar deviza,
a lengyel zloty például 97,17 forintnál is járt nap közben, ez újabb negatív csúcsot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.