BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az OTP-t is lekörözte, egy hónap alatt 35 százalékot ralizott egy magyar részvény

Csúcsok dőltek novemberben a pesti tőzsdén. A BUX 5,5 százalékot, az OTP 13 százalékot ralizott, de egy hazai részvénnyel ennél is nagyobb nyereséget tehettek zsebre a befektetők.

Remek hónapot tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), melynek vezető indexe, a BUX novemberben 5,5 százalékos ralival  77 936,21 ponton zárt. Az azonnali részvénypiaci forgalom 389,3 milliárd forintot tett ki, napi átlagban 19,47 milliárd forintos értékkel – derül ki a BÉT közleményéből.

részvény, OTP, BÉT, 240619_bet_002_VZ , BÉT,
Jó hónapjuk volt a hazai részvényeknek a BÉT-en / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Novemberben a tőkepiacok teljesítményére mind nemzetközi, mind hazai viszonylatban jelentős tényezők hatottak: az infláció, a geopolitikai helyzet, valamint a jegybankok politikája egyaránt. Az amerikai piacokon a főbb részvényindexek, például az S&P 500, mérsékelt növekedést mutattak, köszönhetően az amerikai kamatcsökkentési várakozásoknak és az infláció csillapodásának. Azonban a geopolitikai feszültségek növelték a volatilitást. Európában a részvénypiacokat az energiaválsággal és a lassuló német gazdasággal kapcsolatos aggodalmak befolyásolták, visszafogva a növekedést. 

A hazai tőkepiacon ezzel szemben folytatódott az elmúlt hónapokban látott pozitív tendencia: a BUX index novemberben 77 936,21 ponton zárt. A hónap során, november 26-án 80 ezer pont felett zárt az index, ezzel ismét megdőlt a napi rekordérték. A BÉT idén indított új részvénymutatói a BUX-hoz hasonló mozgást írtak le a hónap során: a CETOP NTR 1542,70 ponton, míg az XTEND index 1460,50 ponton zárt.

Köröket vert az OTP-re egy kisrészvény

A hazai parketten ezúttal is az OTP Bank részvényeivel zajlott a legnagyobb mértékű tranzakció, 296,8 milliárd forint értékben. A Richter Gedeon részvényeivel 36,5 milliárd forint értékben kereskedtek, amelyet a Mol követett 30,9 milliárd forinttal. A blue chipek közül 

  • az OTP 13,2 százalékot, 
  • a Magyar Telekom pedig nyolc százalékot ralizott, 
  • a Mol 2,8 százalékkal drágult, 
  • a Richter kurzusa ellenben 4,1 százalékkal fordult le.

A kis- és közepes kapitalizációval rendelkező vállalatok közül a HR-fókuszú és telefonos ügyfélszolgálatok üzemeltetésére specializálódott eSense teljesített kiemelkedően, 35 százalékos növekedéssel.

A részvénypiaci forgalom jelentősen megugrott az előző hónaphoz képest, 389,3 milliárd forintot tett ki.

A befektetési szolgáltatók listáját a Wood & Company vezeti 209,6 milliárd forinttal, amit a Concorde és az Erste követ – előbbi 191 milliárd forinttal, utóbbi 162,9 milliárd forinttal zárta a hónapot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.