Megemelték az inflációs előrejelzéseiket és a növekedési prognózisaikat a Wall Street Journal által megkérdezett közgazdász professzorok és piaci elemzők. Ugyanakkor a recessziós várakozások mérséklődtek Donald Trump újabb elnökségének első évében.
Donald Trump elnök azt ígérte, hogy lecsap az illegális bevándorlásra, kiterjeszti és elmélyíti az adócsökkentéseket, s emeli az Egyesült Államok néhány fő kereskedelmi partnerére kivetett vámokat. Az amerikai tőzsdei lap negyedévenként ismételt felmérése ennek hatásáról kérdezett 73 egyetemi és piaci szakértőt.
A lap előző negyedéves felmérése óta az infláció ragadósabbnak bizonyult a vártnál. A fogyasztóiár-index decemberben 2,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ami 0,4 százalékponttal meghaladta az előzetes elemzői konszenzust.
A mostani felmérés szerint,
az idei évben sem törik meg áremelkedések hulláma.
A következő 12 hónapos átlagos fogyasztói árindexre (CPI-infláció) vonatkozó prognózisukat 2,3 százalékról 2,7 százalékra emelték a megkérdezett szakértők.
Az emelkedő inflációs várakozások fontos aspektusa, hogy Trump 60 százalékos vámmal fenyegeti Kínát, míg Mexikót és Kanadát 25 százalékossal. Bár az elnök szerint, a vámok költségeit más országok viselik. A közgazdászok úgy vélik:
vámok egy részét az amerikai vásárlók fogják megfizetni.
Október óta az amerikai gazdasági növekedés is felülmúlta a várakozásokat, köszönhetően az erős fogyasztói kiadásoknak. A tőzsdei lap felmérésében szereplő közgazdászok szerint a bruttó hazai termék (GDP) éves szinten 2,5 százalékkal bővült 2024 negyedik negyedévében, szemben az októberi 1,7 százalékos prognózissal. A negyedik negyedéves GDP-adatokat január 30-án teszik közzé.
Három hónappal ezelőtt a közgazdászok még aggódtak a munkanélküliségi ráta emelkedése miatt, ám a legfrissebb adatok eloszlatták ezeket a félelmeket, a munkanélküliségi ráta decemberben 4,1 százalékra csökkent. Ráadásul Donald Trump bevándorlást blokkoló tervei
csökkenthetik a munkanélküliséget, amennyiben fékezik az új munkavállalók belépését az amerikai munkaerőpiacra.
A közgazdászok arra számítanak, hogy a munkanélküliségi ráta 2025 végére 4,3 százalékra emelkedik, majd a következő években csökken.
Két évvel ezelőtt, amikor a Federal Reserve emelte a kamatlábakat, hogy fékezze az infláció emelkedését, a közgazdászok a recesszió esélyét több mint 60 százalékra emelték. De ez visszaesés nem valósult meg, ehelyett a gazdaság felülmúlta a várakozásokat.
A legfrissebb felmérésében 22 százalékra becsülik a recesszió esélyét a következő 12 hónapban, ami három éve a legalacsonyabb érték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.