Három év stagnálás után valamivel több, mint egy éve újabb lendületet kaptak a gyógyszeripari részvények, amelyet egy hosszabb korrekció követett tavaly augusztustól idén januárig. Ezt például a világ 58 vezető gyógyszercégét tömörítő indexen, a Bloomberg World Pharmaceuticals Indexen lehet nyomon követni.
A szektor magára találásának több oka is van mostanában. Egyrészt a Trump-éra beköszöntével a gazdasági kilátások elégé bizonytalanná váltak, amit az Atlantai Fed GDPNow indexe vagy a FRED gazdasági bizonytalanságokat jól tükröző EPU indexe is jól mutat.
A gazdasági ciklusoknak ellenálló gyógyszeripar pedig valódi menedéket tud nyújtani a volatilissá váló ipari környezetben. Ráadásul ezeknek a vállalatoknak a várható eredménybővülése, amely általában jobban becsülhető, mint más iparágak növekedése, 16-17 százalék körül alakulhat az elkövetkező években. Igaz, a P/E-alapú értékeltség sem tekinthető alacsonynak az előremutató 17 körüli értékkel, de mivel ezek alapvetően innovatív gyártók, azaz a gyógyszerkutatás, -fejlesztés élvonalába tartozó cégek, ezért magasnak sem mondható. Pláne, ha például a nagyobb tőkepiaci indexekhez hasonlítjuk őket. Az S&P 500 index jelenleg 20 fölötti P/E-rátán forog, míg a benne található 501 részvény esetében 10 százalék körüli éves eredménybővülés várható. Mindeközben ennek a megvalósulási valószínűsége is kisebb, mint a gyógyszergyártók esetében, hiszen nagyobb mértékben függenek a gazdasági ciklustól.
S akkor még nem is beszéltünk a technológiai fejlődésről, amelyet a mesterséges intelligencia (MI), a gyorsabb és pontosabb adatfeldolgozás is tüzel. Például az új proteinek kifejlesztése az MI segítségével nagyon felgyorsult (biotech gyógyszerek). Így olyan betegségekre is születhetnek terápiák, amelyekről eddig csak álmodtunk. Ugyanakkor a generikus gyógyszergyártóknak is jól megy mostanában, hiszen az olcsóbb, szabadalmi védettségüket vesztett gyógyszerekre is egyre nagyobb szükség van, hiszen továbbra is igaz, hogy a társadalom a fejlett világban egyre inkább öregszik. Ebben az esetben nagy tömegeknek kell olcsó megoldásokat nyújtani a betegségek kezelésre. S nyilván ehhez kapcsolódnak a jóléti társadalomból adódó problémákhoz köthető kihívások is (elhízás, termékenység stb.).
Mindez azt sugallja számomra, hogy érdemes a szemünket a szektoron tartani, s mazsolázni az egyes szereplők részvényeiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.