Hamarosan kiderül, mennyire heverték ki a sokkot a befektetők, akiknél a kínai DeepSeek pár millió dollárért kifejlesztett chatbotjának január végi bejelentése csapta ki a biztosítékot, s okozott két számjegyű veszteséget a mesterségesintelligencia- (MI) szektor egyes szereplőinek árfolyamában.
A kedélyek azóta valamennyire lecsillapodtak, de az új kínai rizikófaktor még mindig érezteti hatását. Hogy mennyire, azt le lehet majd mérni az Nvidia egyik kiemelten fontos partnerének közelgő tőzsdére lépésén. A 2017-ben alapított számítástechnikai vállalatról, az amerikai CoreWeave-ről van szó, amely felhőalapú grafikus feldolgozóegység-infrastruktúrák gyártására és szállítására specializálódott, elsősorban mesterségesintelligencia-fejlesztők számára.
Az Nvidia támogatását élvező startup most közzé is tette, milyen kondíciókkal várja a befektetőket. Eszerint részvényeire a 47 és 55 dollár közti sávban lehet ajánlatot tenni – írja a Reuters.
Ez alsó szinten 2,3 milliárd dolláros, felső szinten 2,7 milliárd dolláros értékelést jelent a startup számára,
amely 350 millió dollár értékben bocsátana ki részvényeket. Az elsődleges részvénykibocsátás (IPO) szervezői ugyanakkor azt sugallják, hogy a megnyilvánuló egyre élénkebb érdeklődést látva a sáv könnyen feljebb is csúszhat.
A mesterségesintelligencia-alkalmazásokra szabott szerverközpontok irdatlan mennyiségű adatfeldolgozását megkönnyítő infrastruktúrákat készítő CoreWeave első számű vásárlója
is a vevői között található. Döntően tőlük származik a CoreWeave kibocsátási prospektusában feltüntetett 1,92 milliárd dolláros 2024-es árbevétel, melyhez a Microsoft egymaga 1,2 milliárd dollár körüli összeggel járult hozzá.
Egy évvel korábban még csak 229 millió dolláros bevétellel rendelkezett a New Jersey állambeli Livingstonban székelő CoreWeave, azaz nyolcszorosára sikerült növelnie forgalmát egyetlen év alatt.
Ez a dinamika önmagában is felkeltheti a befektetők érdeklődését, viszont a Microsofttól mint az egyedüli kiemelt megrendelőtől való erős függés egyszersmind óvatosságra is inthet. Időközben ez az aggály „csillapodhatott”, hiszen
a cég az OpenAI-jal kötött egy 11,9 milliárd összértékű keretszerződést, és mások is bekopogtattak nála.
Startupként a CoreWeave-től nem várható el reálisan, hogy máris nyereséget termeljen, ugyanakkor a 2023-as 594 millió, majd a tavalyi 863 millió dolláros veszteség azért sokakat óvatosságra inthet. Még akkor is, ha ezek az összegek az MI-befektetések mai világában már-már aprópénznek tűnnek.
A Bloomberg érdekességként említi, hogy a Michael Intrator társalapító-vezérigazgató által menedzselt CoreWeave kriptobányász cégként indult 2017-ben, és mágnesként vonzotta magához a pénzügyi és a szakmai befektetőket. Jelenleg Intratornak 2,4 százaléknyi A osztályú részvénye és közel 50 százaléknyi B-részvénye van a cégben, ezzel övé a szavazatok 38 százaléka. A befektetők körében az alábbi főbb szereplőket találjuk:
A jegyzésben és a szervezésben a Morgan Stanley, a JPMorgan Chase és a Goldman Sachs működik közre, a részvényekkel a CRWV ticker alatt lehet majd kereskedni a Nasdaqon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.