2025. 05. 12-ét írunk. Az amerikai tőzsdén a kereskedés mára befejeződött. Donald Trump múlt hét végén annyit mondott csak, hogy BUY! Az S&P 500 tőzsdeindex a mai napot 3 százalék emelkedéssel fejezi be, köszönhetően annak, hogy előrelepések történtek az USA és Kína között a kereskedelmi háború kapcsán, nevezetesen a 100 százalék feletti szintekről visszamozgatták a felek a kölcsönösen kivetett vámjaik mértékét. Április hónapot végül szinte ugyanott fejezte be USA, mint ahonnan indult. Jó lett volna hibernálni magunkat, és csak egyszerűen felébredni egy hónappal később. Mit jeleznek most előre az elemzői konszenzusok? Ugyanazt, mint április elején…
Annyi csupán a baj, hogy közben a játékszabályok átíródni látszanak. A globalizált piacok és a szabadkereskedelem jól olajozott gépezetébe porszem került. Nem is kicsi! Ha jobban belegondolunk, mi mindent okozhatnak a vámok, az nem vetít előre jó képet, főleg, hogy a történelemben még nem fordult elő olyan esemény, amikor ez jól sült volna el.
Ezt gyakorlatilag mind vélhetően be is árazta a piac akkor, amikor megeste a maga 20 százalékát áprilisban korábbi csúcsához képest. Aztán Trump mintha visszavonulót fújt volna, a piacok meg vissza is fordultak.
Rengeteg kínai hajószállítmány el sem indult az USA-ba, és ennek még meglesz a böjtje, akár lesz teljes körű megállapodás, akár nem.
Hogyan tovább? Ez elég negatív kép, nem?
Viszont! Az amerikai tőzsdeindexre az elemzői vélemények alapján módunkban áll készíteni egy DCF modellt, hogy kicsit beletekinthessünk a jövőbe. Ennek és a 10 éves amerikai hozamonak az alapján az USA részvénykockázati felára 4 százalékra tehető jelenleg. Ez azt jelenti, hogy ennyi hozamot várnak el a befektetők a kockázatmentes hozam felett. Hol is van az USA 10 éves hozam? 4,47 százalék, azaz ebből egy 8,47 százalékos SPX hozam adódik, egy évre előre.
Mi történik akkor, ha lebontjuk az indexet a részvénykomponenseire, és megnézzük a súlyaiknak megfelelően, hogy mennyi hozamot implikál az S&P? Akkor ott már 11,6 százalék hozam adódik egy évre előre. Nyoma sincs még earnings visszaesésnek. Majd azért nézzük meg év vége felé is ezt.
És akkor mit mondanak a historikus hozamok? Az elmúlt 16 év alapján a várható hozam (évesítve a napi hozamok átlagát) 13,83 százalékra tehető. Mindennek megvan az ára! A tőzsdén ezt kockázatnak nevezzük, vagy még pontosabban volatilitásnak.
Az, hogy ebből a volatilitásból extra hozam képződik-e, azon fog múlni, hogy sikerül-e a vállalatoknak kiskapukat találni, hogy ne sérüljön annyira a profitabilitásuk.
Persze az is lehet, hogy nem viszik majd túlzásba, és egyszerűen a fogyasztókra hárítják a vámokat. A gazdaság meg majd alkalmazkodik. Egyvalamit mindenesetre érdemes mindig észben tartani.
Pesszimistán, félve nem lehet befektetni!
A rövid táv sokszor ijesztő, de hosszú távon a trend emelkedő, ahogy Warren Buffett is mondja! Csa hogy megnyugtassak mindenkit, 95 százalékos valószínűséggel az SPX plusz 48,48 százalék és mínusz 25,48 százalék között lesz egy év múlva. Ez majdnem 2/1-es hozam-kockázat arány. A várható értékünk pozitív, a találati arány 40 százalék felett. Erre azt mondaná egy kvant ismerősöm, hogy „mi bajunk lehet”? A válasz erre a kérdésre, hogy Trump…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.