Erősen indult az év az MBH Banknál, a pénzintézet mérlegfőösszege éves alapon 8,8 százalékkal, 12 824,4 milliárd forintra nőtt, és ugyan a nettó eredmény az egyszeri tételek elszámolása miatt jelentős mértékben csökkent, a főbb sorokon, éves összevetésben egyértelmű bővülést látni. A bank ügyfélbetét-állománya a negyedév végén csaknem elérte a 8019 milliárd forintot, ami 5,7 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva, a bruttó hitelállomány pedig 6126 milliárd forintra nőtt, 8,6 százalékkal haladva meg a 2024 első negyedévi adatot, míg a korrigált tőkearányos megtérülési mutató elérte a 20,5 százalékot. Az MBH Bank friss eredményeiről Krizsanovich Péterrel, az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Hogyan összegezné az MBH Bank első negyedévét a friss gyorsjelentés közzétételét követően?
Jól sikerült az évkezdés, ez pedig szerencsére nem meglepetés, hanem annak a jele, hogy a terveknek megfelelően haladunk előre. Mind az eredményesség, mind az értékesítés tekintetében erősen kezdtük az évet, és az első negyedévben ugyanazt a lendületet tudtuk tartani, amivel a tavalyi esztendőt befejeztük. A jövedelmezőségünk kifejezetten jó, hiszen a korrigált sajáttőke-arányos megtérülésünk továbbra is 20 százalék fölött van, amire nagyon büszkék vagyunk, hiszen ez még nemzetközi összehasonlításban is rendkívül magas eredménynek számít.
A piaci pozícióink is jól alakultak, a legtöbb szegmensben kedvezők voltak a trendek.
Ahol dinamikus volt a piaci növekedés, ott lépést tudtunk tartani a piaccal, sőt, meg is tudtuk haladni a szintjét, ahol pedig kevésbé volt lendületes a növekedés, ott megtartottuk az egyébként is erős és stabil pozícióinkat.
Emellett a terveknek megfelelően haladtunk a saját belső fejlesztéseinkkel is, nem utolsósorban pedig több sikeres kötvénykibocsátásunk is volt az elmúlt időszakban, tehát én azt gondolom, hogy egy erős kezdés volt, még azzal együtt is, hogy turbulens piaci mozgások jellemezték ezt az időszakot.
A lakossági hitelezés terén tavaly is nagy növekedést mutatott a bank, hogy alakultak ezen a téren a friss számok? Milyen trendeket lehet megfigyelni a szegmensben?
Nagyon erős volt a tavalyi év a lakossági hitelezésben, és az idei év is annak bizonyult eddig. Arra számítunk, hogy ez a dinamika a teljes év során megmarad majd, így az idei éves eredmény még meg is haladja majd a tavalyi évit. Ebben a szegmensben két fő vonal van, a lakáshitelezés, illetve a személyi kölcsönök, a fogyasztási hitelek piaca, mind a kettő esetében azt gondoljuk, hogy nagyobb lesz az idén a kihelyezés a piac egészében, mint tavaly.
A személyi kölcsönök tekintetében egy növekvő piacon tudtunk magasabb részesedést elérni az első negyedévben, miután 17 százalékra növeltük részesedésünket a szegmensben. Ez az eredmény szintén teljesen összhangban van a terveinkkel, de azért egy növekvő piacon növelni a részesedést, az mindig nagy kihívás és szép teljesítmény. Azt gondolom egyébként, hogy a lakossági hitelezés jól alakul az országban, a fogyasztási hitelek és a lakáshitelezés pedig fontos támasztékai a gazdaság teljesítményének is, így a teljes országra jó hatással vannak.
A vállalati hitelezés terén már tavaly is piacvezető volt az MBH, mit látnak eddig az idei eredményekből, milyenek a várakozásaik ezen a téren?
A vállalati hitelezés terén valóban piacvezetők vagyunk, ezt a pozíciónkat természetesen szeretnénk is megtartani, mind a hitelek, mind a betétek, mind a szolgáltatások terén. Van egy pár szegmens, amire különösen büszkék vagyunk, a lízingtermékek esetében például még dominánsabbá vált a pozíciója a bankcsoportnak, és az agrárszektorban is nagyon jelentős a növekedés, nagy eredmény például, hogy a legtöbb agrárügyfél már velünk bankol.
Azt el kell mondani, hogy a vállalati hitelezés az idei év során nem alakul majd olyan jól, mint tavaly, ennek nyilván nem csak mi nem örülünk, ez a trend a gazdasági növekedésnek sem tesz jót. Arra számítunk, hogy a szegmens eredményei a tavalyi számok mentén alakulnak majd, lévén a szektorban érdekelt vállalatok anyagi helyzete, piaci pozíciója erős, az alapok pedig teljesen rendben vannak.
A gazdasági kilátások sokat és gyorsan változtak az elmúlt hónapokban, hatalmas fordulatokat lehetett látni a világgazdasági prognózisokban, akár hétről hétre is. Önök jelenleg milyen növekedési pályával számolnak?
Az idei év visszafogottabb lesz növekedés szempontjából, mint amit eredetileg vártunk, nemrég frissítettük előrejelzéseinket, ezek 1,1 százalékos éves hazai GDP-növekedésről szólnak. Az első negyedév a vártnál alacsonyabb számokat hozott, de úgy gondoljuk, hogy ezt a lassú kezdést az év második felében már lehet majd felfelé kompenzálni. Az igazi növekedés azonban becsléseink szerint jövőre indulhat majd be, ha ezt a hektikus és gyorsan változó világgazdasági folyamatok is lehetővé teszik.
Azt ugyanakkor el kell mondani, hogy a gazdaság minden stabilitási indikátor szerint jó állapotban van,
mind a külső adósság, mind az adósságráta szempontjából, ez pedig kedvező a bankszektornak.
A gyorsjelentésből kitűnik, hogy a bank minden szegmensében egyre javul a nem teljesítő hitelek aránya is, ez a sor a lízinszegmensben a legkedvezőbb. Milyen trendeket lehet megfigyelni e téren?
Valóban azt látni, hogy a nem teljesítő hitelek aránya minden szegmensünkben kedvező, ez pedig vélhetően annak tudható be, hogy a hazai vállalatok biztos és stabil környezetben tudnak működni, illetve a lakossági ügyfelek helyzete is stabil. Nincs olyan strukturális probléma a rendszerben, ami az ügyfelek teljesítőképességét érdemben befolyásolná.
A lakossági oldalról folyamatosan magas a foglalkoztatottság, emelkednek a fizetések, a bank oldaláról pedig kiemelten rigorózusan figyelünk arra, hogy a kihelyezések megfelelő minőségűek legyenek, ezek együttese és az öröklött portfóliók folyamatos kitisztítása a minőséget arányaiban is egyre javítja.
Az alapok ezek szerint erősek mind a bank, mind az ügyfelek oldalán, a hitelintézetek működését azonban több tényező is negatívan befolyásolhatja majd az idén, az extraprofitadó például továbbra is velünk marad majd. Milyennek látja a bank idei évét ezen terhek tükrében?
A globális gazdasági és kereskedelmi bizonytalanság miatt már eredetileg is nehezített helyzetből indul a bankszektor, az erre rakódó extra terhek pedig érthető módon jókora nyomot hagynak a működésünkön, mind eredménytermelési, mind kiadási oldalon.
Amit ezzel kapcsolatban tudunk tenni, az az, hogy folytatjuk a stratégiánk megvalósítását,
és például az ügyfélállományok, valamint a szolgáltatási körök növelésével, a digitális értékesítés kialakításával és fejlesztésével tudjuk ezeket a sorokat kompenzálni.
És közben arról sem szabad megfeledkezni, hogy a világgazdasági helyzet is folyamatosan változik, a feszültségek mind kereskedelmi, mind geopolitikai oldalon jelentősek, még ha időnként látni is valamekkora enyhülést.
Reméljük, hogy ezek a problémák nem maradnak velünk hosszasan. Magyarország szempontjából a német gazdasági teljesítmény alakulása talán a legfontosabb, és jelenleg úgy látszik, hogy a német gazdaságpolitikában volt nemrég egy nagyobb fordulat, irányváltás, melynek teljes átfutása ugyan időigényes, mégis, mivel Magyarország legfontosabb exportpiacáról beszélünk, ha a trendek tartósan meg tudnak fordulni, az nagyon sokat segíthet majd a hazai gazdaságnak is. Szerintem ez egy kulcskérdés a magyar piac szempontjából, és úgy látjuk, amire szükség volt e téren, az megtörtént, ezért bizakodók vagyunk.
Ami ennél lényegesen nehezebben kiszámítható, viszont kisebb következményeket is hordoz számunkra, az a vámháború és adott esetben az amerikai gazdasági turbulenciák hatása. Ezen a téren is rengeteg a bizonytalanság, de azért az elmúlt időszakban már kedvezőbb hírek láttak napvilágot, így összességében ezen a téren is bizakodók vagyunk.
Szintén fontos lehet a bankszektor eredménytermelése kapcsán az inflációs pálya, illetve az azt követő kamatpálya. Ezen a téren milyen várakozásaik vannak?
Az infláció az év elején kedvezőtlenül alakult, a friss számok azonban már lényegesen jobbak, ezen a téren, úgy gondoljuk, hogy a kormányzati intézkedéseknek is pozitív hatásuk volt. Ez segíti mind a költségeinket, mind a jegybank döntéshozatalát azon keresztül, hogy megnyitja az utat a kamatok csökkentése előtt, ezekre azonban csak az év második felében számítunk legkorábban.
Mindez összességében természetesen hat az eredményességünkre, a kamatbevételeink alakulására, de jóval kisebb mértékben, mint amit évekkel ezelőtt jósoltak a jelenlegi időszakra. Úgy látjuk ugyanis, hogy meg tudtuk védeni a kamatmarzsainkat a tevékenységünkön keresztül, ezeknek a tényezőknek így elsősorban az év második felében lehet majd hatásuk a működésünkre. A gazdasági növekedésnek pedig mind az infláció csökkenése, mind a kamatok süllyedése jót tud majd tenni.
Az MBH Bank az elmúlt időszakban több kötvénykibocsátáson is túl van, melyek lényegi befektetői érdeklődést éltek meg, és nem csak hazai oldalról. Hogyan értékelik az elmúlt időszak kibocsátásait?
A kötvénykibocsátások egy kifejezetten izgalmas mérföldkőként szerepelnek az MBH Bank történetében, bemutatják ugyanis, hogy az MBH, mintegy új szereplőként, hogyan csatlakozott be a nemzetközi tőkepiacba. Erre a történetre egyébként nagyon büszkék vagyunk, mivel úgy gondoljuk, tökéletesen visszaigazolja a bank eredményeit.
Jelenleg már három nemzetközi kötvénykibocsátáson vagyunk túl, és valóban, jelentős nemzetközi érdeklődést figyelhettünk meg, és kiemelendő, hogy a szokásos nyugat-európai befektetői kör mellett többek között ázsiai, amerikai befektetők is megjelentek már a jegyzések során. Ennek a sikernek a hátterében három tényezőt tudunk azonosítani:
Stratégiai cél akkor, hogy minél több külföldi befektetőt érjen el a bank a kibocsátásaival, vagy inkább csak egy stabilitást adó, biztos pillér a hazai piac mellett?
A külföldi befektetők elérését részben a szabályozói környezet is szükségessé teszi, ugyanakkor méretünknél, nemzetgazdasági szerepünknél fogva kiemelten fontosnak tartjuk, hogy aktív nemzetközi befektetői körrel rendelkezzünk, és rendszeresen tudjunk forrást bevonni a nemzetközi piacokról is.
Emellett már középtávon is vannak nemzetközi terveink,
ahhoz pedig, hogy ezen a piacon jó pozícióból induljunk, fontosak az ilyen kibocsátások is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.