A norvég állami nyugdíjalap 1,7 ezermilliárd dollár (több mint 607 ezermilliárd forint) vagyont kezel, amivel a világ legnagyobb szuverén pénzügyi alapjának számít. A második a kínai China Investment Corporation 1,33 ezermilliárd dollárral, míg a harmadik a szintén kínai SAFE Investment Company 1,09 ezermilliárddal – derül ki a Visual Capitalist adataiból.
A norvég kormány 1996-ban hozta létre az állami vagyonalapot, amelybe az északi-tengeri olaj- és gázkitermelésből származó bevételeket helyezik el. Az alap ezeket a pénzeket a világ különböző részein fekteti be részvényekbe, kötvényekbe, ingatlanokba, állampapírokba és zöldenergiával kapcsolatos projektekbe.
Az alap vagyonát a norvég központi bank, a Norges Bank kezeli, befektetési stratégiáját a pénzügyminisztérium határozza meg, de a lényeges változtatásokhoz a parlament jóváhagyása is szükséges. Jelenleg a világ 69 országában, több mint 8600 vállalatban van részesedése, és az összes globálisan jegyzett részvény mintegy 1,5 százalékát birtokolja.
Az alap figyelmét Magyarország sem kerülte el, összesen hét magyar vállalatba fektetett be, például az OTP 0,8 százalékát és a Richter 1,5 százalékát szerezte meg, valamint 18 ingatlanban is van részesedése. Tavaly 222 milliárdos nyereséget könyvelt el, azonban az idei első negyedévet 40 milliárdos veszteséggel zárta a vámháború okozta piaci zavarok és a technológiai szektor gyengélkedése miatt.
Érdemes megemlíteni, hogy világszerte több mint száz nemzeti vagyonalap létezik, amelyek 12,3 ezermilliárd dollárnyi részvényt, ingatlant, kötvényt és egyéb eszközt kezelnek. A nemzeti siker szimbólumává, valamint a globális, kereskedelmi és geopolitikai befolyás eszközévé váltak az elmúlt években.
Ebből kifolyólag nem meglepő, hogy február elején Donald Trump aláírta az amerikai szuverén befektetési alap létrehozásáról szóló rendeletet. Az ugyanakkor nem világos, hogy miből töltenék fel az alapot. Az is nagy kérdés, hogy a vámháború hogyan hat majd az alapokra idén, mivel a globális kereskedelmi rendszer széttöredezésével jelentős veszteséget szenvedhetnének.
A világ 10 legnagyobb szuverén vagyonalapja (zárójelben az alap értéke):
Az orosz vagyonalap és a kínai cégek finanszírozzák az orosz Távol-Kelet fejlesztését
Az orosz állami vagyonalap a norvég és a szaúdi alaphoz hasonlóan az olaj- és gázszektorból származó bevételeket fekteti be, az elmúlt években pedig a kínai partnerekkel közösen az orosz távol-keleti infrastruktúra fejlesztését finanszírozza. Ezúttal egy átrakodásra szolgáló tengeri terminálba ruház be a kínai Haiwei céggel közösen: a létesítmény a vasúton szállított gázt fogadja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.