BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivezethetik a tőzsdéről a Magyarországon is kedvelt divatláncot

A svéd vállalat tulajdonát szép csendben visszaszerzi az alapító család. A H&M az elmúlt években nem találja a helyét a ruhapiacon, de az alapító család hisz a cégben.

A Hennes & Mauritz, avagy H&M jövője foglalkoztatja a svéd tőzsdét, miután a tőzsdére 1974-ben bevezetetett divatláncot alapító család folyamatosan vásárolja fel a vállalat részvényeit.

Athens Economy Ahead of Greek Retail Figures
A H&M árfolyama egy évtizede volt a csúcson / Fotó: Yorgos Karahalis / Bloomberg

Rengeteg pénzt költöttek részvényvásárlásra

A Perssons család 2016 óta több mint 63 milliárd svéd koronát (több mint 2300 milliárd forint) költött a cég részvényeire, így a cég közel kétharmadát birtokolja már. Emiatt egyre többen találgatják, hogy vajon végül a család a maradék részvényeket is megkaparintja-e és kivezetik-e a céget a tőzsdéről. 

A család ugyanakkor cáfolja a híreket, mondván csak azért veszik a H&M részvényeit, mert hisznek a cégben, 

amit 1947-ben alapított Erling Persson.

Sverre Linton, a svéd kisrészvényeseket tömörítő szervezet jogi vezetője szerint kevesen kételkednek abban, hogy hamarosan a cég egésze a Perssonéké lesz, így ha a család másként gondolja, úgy azt világosabban kellene kommunikálnia és fel kellene hagynia a részvényvásárlásokkal – írja a Bloomberg.

A Persson család az osztalékok visszafektetésével pörgette fel részesedését a cégben, ami a kilenc évvel ezelőtti 35,5 százalékról 64 százalékra nőtt a Ramsbury nevű befektetési eszközön keresztül. Az alapot Stefan Persson dél-angliai birtokáról nevezték el.  A család többi érdekeltségét is számolva a részesedés a 70 százalékot és a szavazatok 85 százalékát is elérik. Tavaly ugyanakkor egy interjúban a H&M elnöke, az alapító unokája, Karl-Johan Persson cáfolta, hogy a cég tőzsdei kivezetésére készülnek.

Azonban elemzők szerint ha a család folytatja a részvényvásárlásokat a jelenlegi ütemben, úgy már két éven belül megszerezhetik a cég egészét. 

Ugyanis ha a család kezébe kerül a részvények 90 százaléka, úgy kérhetik a listázás törlését a stockholmi tőzsdétől. Ez ugyanakkor inkább érzelmi, mint gazdasági okokból lehet fontos a család számára, hiszen a cég ellenőrzéséhez szükséges tulajdonnal már most is rendelkeznek és a vállalat ügyeiről eddig is a kisebbségi tulajdonosokat figyelmen kívül hagyva döntöttek.

A H&M vezetése végig a Persson-család kezében volt

A cég egészének megszerzését célzó törekvések mögött a család pátriárkája, a 77 éves Stefan Persson állhat, a 16 évig volt a H&M vezérigazgatója és több mint 20 évig az elnöke, és aki világcéggé tette a divatláncot. 

Mind a vezérigazgatói, mind az elnöki cégben fia, Karl-Johan váltotta, aki többször adott hangot frusztrációjának a tőzsde túlságosan rövid távú szemlélete miatt.

Ráadásul a történelmi csúcsot egy évtizede elérő részvény ára időközben 60 százalékot esett, miközben a versenytársa Zara tulajdonosa, az Inditex részvénye ugyanennyit erősödött. A részvényárak esése és a felhalmozott részesedés ellenére a kisebbségi részvényesek kivásárlása hitelt igényelne, ami a cég működési rugalmasságát hátrányosan érintené, akkor is, ha a hitelt nem a cég, hanem a család nevében vennék fel.

A cég szerencséjét egyelőre a tavaly januárban kinevezett vezérigazgató, Daniel Erver sem tudta megfordítani, így folytatódott a piaci részesedés elvesztése Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában is. Az árfolyamot a vámháború és a Temu meg a Shein képében érkező új vetélytársak is lefelé tolják. Éppen ezért viszont lehet, hogy mégis megéri a családnak most lépni, mielőtt a cég részvényei felfelé indulnának. Azonban az egyik legtöbbet shortolt részvényként az esésre fogadó pozíciók zárása is könnyen kilőheti az árfolyamot egy ajánlat esetén.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.