BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új magyar óriáscég születik: kékre satírozná az egész Nyugat-Balkánt

A 4iG első negyedévében a szignifikáns növekedés mellett folytatódott a csoport transzformációja is. Cél, hogy a tíz legnagyobb magyar cég közé törjön be a 4iG csoport.

Nagy növekedési lehetőség előtt áll a 4iG a Nyugat-Balkánon, azaz a volt Jugoszlávia területén, a cél az, hogy mindegyik utódállamot a cég jelenlétét jelző kékre satírozzák – mondta a Világgazdaság kérdésére Fekete Péter, a csoport vezérigazgatója a hétfő délelőtti sajtótájékoztatón, melyen a 4iG első negyedéves teljesítményét és a cég aktuális helyzetét, kilátásait mutatták be.

4iG Modern,Space,Communications,And,Telecommunications,Satellites.,Broadcasting4ig
A 4iG gyors ütemben fejleszti űr- és védelmi üzletágát is / Fotó: Shutterstock

A Nyugat-Balkán a 4iG célterülete

Az optimizmus több forrásból táplálkozik, hiszen 

  • egyfelől a térség jelentős konszolidáció előtt áll, amelyben jó eséllyel vesz részt az Albániában és Montenegróban már számottevő érdekeltséggel rendelkező, míg Észak-Macedóniában a jelenlétét most megalapozó  magyar cégcsoport,
  •  másrészt a 4iG építheti Albánia és Egyiptom között a nagy sebességű digitális és internetes kapcsolatot biztosító, 2800 kilométeres optikaikábel-rendszert, melyet Bosznián, illetve Horvátországon és Szlovénián keresztül Ausztriáig is ki lehet ágaztatni, míg egy másik szálat Szerbia felé vihetnek tovább. 
  • Végül pedig kedvező tapasztalatokat szerzett a vállalat Albániában és Montenegróban, ahol jó az üzleti klíma és a közép-európainál alacsonyabb az átlagéletkor, azaz több a fiatal ember.

Az elmúlt negyedévben elért növekedés – 11 százalékkal emelkedett az árbevétel és az EBITDA is – mellett a 4iG-nél folytatódott a transzformációs projekt is, szeptember végére vagy legkésőbb október elejére közös cégbe szervezik a csoport távközlési üzletágának négy kereskedelmi érdekeltségét, ez lesz az úgynevezett ComCo, míg a négy infrastrukturális vállalatot szintén egy közös cégbe tömörítik, a terület elnevezése pedig InfraCo lesz.

A történet az Invitech, a Digi, az Antenna Hungária és a Vodafone megvásárlásával kezdődött, majd mind a négy távközlési céget szétválasztották egy infrastrukturális és egy kereskedelmi területre, amelyekből egy-egy profiltiszta vállalatot alakítanak ki. A strukturális átalakulás pedig a holdingon belüli szinergikus hatások jobb kihasználása révén további gyors növekedést hoz magával – tette hozzá a vezérigazgató.

Létrejött a technológiai holding

Egy szinttel feljebb lépve a 4iG maga egy olyan technológiai holdinggá vált, melynek három divíziója – a távközlés, az IT- és az űr- és védelmi szegmens – külön-külön cégekbe szerveződik, a 4iG Nyrt. mint ernyő égisze alatt.

A három láb közül amúgy az árbevétel 90 százalékát a telekommunikáció, 10 százalékát az IT termeli, de befolytak már kisebb-nagyobb bevételek az űr- és védelmi szegmensből is. Csoportszinten tehát most már nemcsak akvizíciókkal, hanem organikusan is növekszik a cég. 

Mi a helyzet a nettó nyereséggel?

A bevételek és az EBITDA bővülésével azonban nem javul automatikusan, negyedévről negyedévre a nettó eredmény is, bár az első negyedévben szinte teljesen eltűnt a veszteség – 18 milliárdról 110 millió forintra csökkent – erről a sorról is. Ez azonban nagyrészt annak köszönhető, hogy tavaly év vége és március 31. között erősödött a forint az euróval szemben, s ezért a devizahatások a bázisidőszaki pénzügyi veszteség helyett több mint 4 milliárd forint nyereséget okoztak. Ha tehát a jelenlegi vagy későbbi negyedévekben megint lefordul a forint, akkor újra nőhet az időszaki veszteség. 

Fekete Péter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem realizált pénzügyi nyereségről, illetve veszteségről van szó, vagyis valódi kiadással nem jár ez a tétel. 

Ugyanez mondható el az úgynevezett vételár-allokációs hatásról is, amely a nem realizált veszteségek másik összetevője. Itt ugyanis a korábban felvásárolt leányvállalatok eszközeinek és kötelezettségeinek valós értékelési különbözete után az eredménykimutatásban elszámolt pénzkiáramlással nem járó értékelésekről van szó.

A devizahatásra visszatérve, ez főként a Vodafone megvásárlásához felvett euróban denominált – kisebb részt egyéb – hitelekből ered, és még sokáig kíséri a cég történetét erős euró- és dollárkitettség formájában, tekintve, hogy még számos külföldi akvizíciót tervez a csoport. Eközben persze fellép egy természetes fedezeti hatás is, mivel a külföldi leányok euróban, illetve más devizákban termelik a nyereséget. Aktuálisan is már Albániából jön az összbevétel 10, Montenegróból pedig az 5 százaléka.

Az IT, valamint az űr- és védelmi szegmens

Az IT-terület számos állami megbízást kapott a magánmegrendelések mellett, az utóbbiak közül kiemelhetők a Wizz Airnek és a gyógyszeripari nagyvállalatoknak végzett IT-fejlesztések.

Az űr és védelmi ipari üzletág jelenleg még a szárnyait bontogatja, ám a terület jelentőségét felértékelte az ukrajnai háború. Az elmúlt évben fokozódott szemmel láthatóan az ágazat aktivitása a 4iG-nél, miután 4-5 éven keresztül a radar alatt folyt az előkészítés. A méretnek kulcsjelentősége van abból a szempontból, hogy a nagy nyugat-európai megbízók figyelmét felkeltsék. Például a martonvásári Remtech is a 4iG csoportba való felvételével került be a megrendelők látókörébe.

Az egyik kulcsterület, a LEO (Low Earth Orbit) műholdak fejlesztése, amihez megvan a szükséges hazai mérnökgárda is a cégnél, közel száz fő dolgozik a projekteken. A műholdas szolgáltatások jellemzően egy nagy beruházással, a műhold fellövésével indulnak, de aztán 3-4 évtizedig termelik a bevételt.

A védelmi ipari alágazatban rendkívül fontos, hogy a honvédelem és a kommunikáció terén Magyarország önálló képességekkel rendelkezzen, mert a nemzetközi cégeknél hazánk megrendelései  a sor végére kerülnének. A védelmi ipari beágyazottságot szolgálja, hogy két amerikai csúcsdiplomata, Richard Grenell és Matt Mowers is bekerült a 4iG tanácsadói testületébe, akik rengeteget segítenek az amerikai–magyar tengely erősítésében.

Elon Muskék SpaceX-ével is intenzív a kapcsolat, kínálkozik a lehetőség, hogy ők juttassák fel az űrbe a 4iG műholdjait, de más területen is van mód a partnerségre, nagyon keresik tudniillik az európai piaci réseket.

A csoportnak az izraeli Spacecomban szerzett, 20 százalékos érdekeltsége ezzel a céggel is megolajozta a kapcsolatokat, de leállították az adósságrendezéssel folytatott további részesedésszerzést, mert más formában folytatnák az együttműködést. Ennek dacára kiváló maradt a kapcsolat, miközben más partnerek is megjelentek a 4iG horizontján.

 

Mindent összevetve a 4iG célja, hogy a 10 legnagyobb magyar vállalat közé verekedje be magát, és jó úton jár efelé, hiszen az elmúlt hónapokban a duplájára nőtt, és elérte az 549 milliárd forintot a csoport piaci kapitalizációja, miközben a 12 havi nettó adósság-EBITDA arányszáma a néhány évvel ezelőtti 6 fölötti értékről 3,83-ra csökkent. A nettó adósságállomány egyébként március végén megközelítette a 907 milliárd forintot, míg a teljes vállalati érték 1456 milliárd forint közelében járt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.