BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A globális túlfogyasztás napja évről évre egyre korábban jön el

Idén július 24-én lesz a globális Ovreshoot Day, vagyis a túlfogyasztás napja – ez az a dátum, amikor az emberiség feléli a Föld idei évre jutó természeti erőforrásait. Az 1970-es évek eleje óta 22 évnyi ökológiai adósságot halmoztunk fel. Azaz ha a túlfogyasztást teljes mértékben vissza lehetne fordítani, akkor is 22 évre lenne szükség, hogy a bolygó regenerálni tudja magát.

Évről évre egyre korábban érkezik a riasztó dátum. Magyarországon ez a nap már május 31-én eljött volna, ha mindenki úgy élne, mint a magyarok. Összehasonlításként: ha katari fogyasztással élne mindenki, akkor lenne a leghamarabb a túllövés napja, már február 6-án, Uruguayt követve viszont egészen december 17-ig elegendő lenne az, amit a bolygónk nyújtani tud nekünk. A Föld jelenleg 80 százalékkal gyorsabban használja a természeti erőforrásait, mint ahogyan azok meg tudnának újulni — ez olyan, mintha 1,8 Földre lenne szükségünk a jelenlegi életmódunk fenntartásához. 

A túlfogyasztás mérséklése a vállalatok, kormányok és az egyének feladata is.
A túlfogyasztás mérséklése a vállalatok, kormányok és az egyének feladata is / Fotó: Imaginechina via AFP

A globális túlfogyasztás napja évről évre egyre korábban jön el

A túlfogyasztás mérséklése a vállalatok, kormányok és az egyének feladata is, és szerencsére ma már sokunk életébe beépült néhány jó szokás – például arra már egyre többen figyelnek, hogy egyszer használatos szatyrok helyett saját vászontáskát vigyenek magukkal a bevásárláshoz, vagy hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, de ételből még mindig túl sokat dobunk ki, tehát élelmiszer-vásárlásunk tudatosságán még lehetne javítani. A fenntartható életmód elkezdése vagy a szintlépés akár izgalmas kihívás, élvezetes tanulási folyamat is lehet. Például új ízeket fedezhetünk fel, ha csökkentjük a húsfogyasztást, és bevezetjük étrendünkbe a hazai, szezonális élelmiszerek fogyasztását. De kipróbálhatjuk azt is, hogy másodkézből vagy csereberealapon milyen egyedi ruhatárat állíthatunk össze magunknak, esetleg új vásárlás helyett arra szánunk egy kis időt, hogy a meglévő darabjainkból kreálunk új szetteket.

A globális túlfogyasztásért nem kis részben felelős a digitális életvitelünk

A túlfogyasztás napját a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével lehetne a leghatékonyabban kitolni, ehhez pedig nagymértékben hozzájárul az energiafelhasználás. A fotók, videók, adatközpontok és a mesterséges intelligencia használata egyre nagyobb energiaigénnyel jár, ezzel pedig hatalmas ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után – derült ki a Tudatos Vásárlók elemzéséből. 

A legtöbb ember nem gondol bele, hogy az okoseszközök és az internet használata mekkora környezeti terhelést jelent. A digitális tér ugyan láthatatlan, a felhő, az online tárolás és egyre inkább a mesterséges intelligencia (MI) mind hatalmas adatközpontokat igényel, ezek energiafelhasználása pedig már most is komplett országok teljes éves fogyasztásával vetekszik. Az MI-szerverek önmagukban is sokat fogyasztanak, de a hűtésük is óriási energiaigényű. Egy MI-szerver akár tízszer annyi áramot is felvehet, mint egy hagyományos. A rendszereknek pedig  éjjel-nappal készen kell állniuk, hogy bármikor válaszoljanak, képet generáljanak vagy videót készítsenek – vagyis folyamatos az energiafogyasztás. 

  • A Best Brokers kutatói szerint a Chat GPT 1,059 milliárd kilowattóra elektromos áramot használhat fel évente csak a csetbot üzemeltetésére, ami olyan 139,7 millió dolláros költséget jelent.  
  • Közel másfél liter (1408 milliliter) vízfelhasználással kell számolni, mikor egy 100 szavas szöveget ír.
  • Egyetlen MI-kép generálása annyi energiát igényel, mint egy okostelefon teljes feltöltése. Ezer kép generálása már annyi szén-dioxidot termel, mintha 6,5 kilométert autóznánk.    
  • Egyetlen nagy MI-modell (mint a GPT-4) betanítása annyi energiát emészt fel, mint öt autó teljes élettartam alatti kibocsátása.
  • Az MI-rendszerek önmagukban a világ áramfogyasztásának 3-4 százalékát is elérhetik 2030-ra.  

Az adatok valóban sokkolók, ugyanakkor az is egyértelmű, hogy a mesterséges intelligencia alapjaiban változtatja meg a világunkat, és aki nem használja, az hátrányba kerül. Így nem lehet csak a nagy cégekre várni, hogy a gigantikus energiafelhasználásra megoldást találjanak, nekünk is jóval tudatosabban kell használni az új technológiákat. Emellett tudatos fogyasztóként fontos, hogy ne csak a mesterséges intelligenciához fűződő viszonyunkat vizsgáljuk meg alaposan, hanem az eszközeinkkel készített, majd ezeken tárolt fotóink és videóink között is tegyünk rendet.

Ha a felhőszolgáltatások egyetlen országot alkotnának, az a világ ötödik legnagyobb áramfogyasztója lenne

A fotókat, videókat legtöbben a felhőben tárolják, ami az elnevezés alapján azt sejteti, hogy egyszerű, gyakorlatilag észrevehetetlen megoldás, azonban a felhőszolgáltatások adatközpontjai jelenleg a globális áramfogyasztás 4,4 százalékát teszik ki, ami több, mint Németország vagy Brazília teljes éves energiaigénye. Mindez akkora plusz energiafelhasználást jelent, hogy néhány nagy IT-cég a növekvő igények kielégítésére új erőművek építését tervezi vagy támogatja. Az Amazon, a Google és a Microsoft is dollármilliárdokat öl abba, hogy a megnövekedett energiaigényeit fedezni tudja. Ezzel nemcsak több százezer forintos kiadástól mentheti meg magát az, aki első körben inkább rendet tesz az eszközén, hanem a digitális lábnyomát is jelentősen csökkenti.

További részletek az Origo oldalán olvashatók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.