BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Egy kislakásnyi erdő jut egy budapestire

Csak Budapesten több százezer tonna szenet tartanak lekötve a város zöldterületei, ezek klímavédelmi rendszernek is tekinthetők. Mint az illetékes tárcák tájékoztatóján elhangzott, a városi erdők fejlesztésére a jövőben még nagyobb erőforrásokat mozgat meg a kormány, amit a szén-dioxid-kvóta bevételeiből finanszíroznak.

A mostanában megtapasztalt hőhullámok hatásai hatványozottan jelentkeznek a városokban is, amelyekben az enyhet az itt fellelhető erdőterületek, fás ligetek jelenthetik – mondta a városi erdőkről tartott tájékoztatóján Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekét felelős államtitkára. A 21. század városa akkor élhető, ha minél több tér van benne a zöldterületeknek, a fáknak, amelyek enyhíthetik a városokban fokozottabban jelentkező forróságot. Az Agrárminisztérium és a 22 állami erdőgazdaság ezért kiemelt feladatának tekinti városi erdők kezelését. A tárca 2024-ben indított egy közös kutatási programot az Energiaügyi Minisztériummal, amely a városi erdők klímavédelmi funkcióit, a klímavédelmi feladatait és lehetőségeit vizsgálja. A felmérést Budapesten kezdték, ahol körülbelül ötször annyi erdőterület jut egy lakosra, mint amennyi park. Ez számokban 33 négyzetméter egy főre jutó erdőt, illetve hat négyzetméter parkot jelent, ami európai szinten a középmezőnynek felel meg.

Senior Couple Walks Hand In Hand, városi erdők
A városi erdők több szempontból is felüdülést hozhatnak a városlakóknak / Fotó: NurPhoto via AFP

Egyéb érdekes számok is kiderültek a felmérésből, így például, hogy

a fővárosi erdők jelen formájukban közel 340 ezer tonna szenet tartanak lekötve, ez több mint tízszerese a teljes tömegközlekedés egyéves kibocsátásának.

Ennek a széntárolási kapacitásnak az értéke a karbonpiacon 14 és 24 milliárd forint közöttire tehető. Ráadásul a fővárosi erdőterület évente tízezer tonna szén-dioxidot köt meg, ami majdnem annyi, amennyit ezer darab autóbusz száz kilométeren kibocsát.

Ezek alapján elmondható, hogy a városi erdők, a lakott települések biológiai, klímavédelmi rendszerei – jelentette ki. A legnagyobb a probléma

  • a belvárosban,
  • a peremkerületekben és
  • a lakótelepeken,

ezért ott kell a városi erdők és az egyéb a fás területek fenntartásával foglalkoznunk, ide kell koncentrálni az erőforrásokat.

Ezek az erdők nem maguktól léteznek, aktív szakmai munkát igényel a fenntartásuk, ennek a munkának pedig nagyon komoly anyagi vonatkozásai vannak. Az agrártárca együttműködik az Energiaügyi Minisztériummal a karbonkvóta-bevételek erdőfenntartásra, illetve -gyarapításra történő visszaforgatásában. A kutatási projekt keretében vizsgálják a városi erdők meteorológiai hatását, valamint az árnyékolás és a párologtatás jelentőségét is.

Kiemelt cél lett a városi erdők fejlesztése

Az államtitkár beszélt arról is, hogy az állami tulajdonú Pilisi Parkerdő Zrt. elindította a városierdő-fejlesztési programját, aminek az egyik leglátványosabb eredménye, hogy 

a cég a budapesti erdészete 75 százalékban már örökerdő-üzemmódban, folyamatos erdőborítottság mellett kezeli a gondjaira biztosított állami erdőket.

Ehhez a munkához meg kell találni a megfelelő forrásokat, és cél az is, hogy ezt a munkát az ország más területein is elindítsák. Példaként Sárvárt, Tatát és Kecskemétet említette. 

Egyben felhívta az önkormányzatok figyelmét arra, hogy augusztusban ismét megnyílik az erdőtelepítésekkel kapcsolatos pályázati lehetőség, illetve most újból támogatható válik az agrárerdészet, így például ismét lehetőség lesz mezővédő erdősávok telepítésére.

A klímaváltozástól indult ki felszólalásában Gondola Csaba, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkára is. Az adatok azt mutatják, hogy az egyik legérintettebb terület éppen a Kárpát-medence, amelyet erőteljesen sújtanak a fokozott hőhullámok és az egyenlőtlen csapadékeloszlás.

Az államtitkár szerint paradigmaváltáson megyünk keresztül, ugyanis az elmúlt száz-százötven évben a víz mihamarabbi levezetése volt a fő célja a mindenkori állami vízgazdálkodási szervezeteknek, míg ma már leginkább a víz megtartásán dolgoznak.

Mint mondta, sok sikert el is értünk:

1990-hez képest az üvegházhatású gázok kibocsátását 42 százalékkal csökkentették, miközben az EU-átlag 36 százalék. Így már elmondható, hogy hét évvel a 2030-as céldátum előtt teljesítettük ezt a célt. 

De a jövőben is a kibocsátás leszorításán fognak dolgozni, illetve azon, hogy a kibocsátásunkat minél kisebbre szorítsuk le, illetve a szénmegkötést minél többen konkrét beruházáson keresztül tudják támogatni.

Vége a térkövezési mániának?

A klímaváltozás hatásai mellett az alkalmazkodásra is szükség van, aminek az egyik legfontosabb eleme a városi erdők támogatása. Az erdők szénmegkötő szerepe már régóta ismert, de a városi erdőkre sokkal inkább csak egy zöld foltként, turisztikai látványosságként tekintettünk, nem pedig klímavédelmi eszközként – emlékeztetett, hozzátéve, hogy ez a szemlélet szintén megváltozott mára, aminek az agrár- és az energiaügyi tárca együttműködése jó példája. A fák ugyanis nemcsak a globális szén-dioxid-mérleg szempontjából fontosak, hanem azért is, mert lokálisan is hatnak, mentsvárat jelenthetnek a hőhullámok ellen.

Megfordult a korábbi „térkövezési és betonozási mánia” is, és elsődleges szempont az lett, hogy a természetet vissza tudjuk hívni. A zöldet a városokba visszahozó projekteket a kvótabevételből finanszírozzák, aminek a lényege a szennyező fizet elv. 

Vagyis aki károsítja a légkört, szennyezőanyagot bocsát ki, azt fizetési kötelezettség terheli, a másik oldalon pedig, aki megtakarít, illetve elnyeli ezt a mennyiséget, azt pedig jutalmazzuk 

– magyarázta. Az így beszedett pénzeket tehát nemcsak a központi költségvetésbe emelik át, hanem konkrét projekteket valósítanak meg.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.