Miután az olasz UniCredit Bank kedden váratlanul visszavonta ajánlatát a szintén itáliai Banco BPM felvásárlására, a nagybank most már teljes egészében a német Commerzbank megkaparintására koncentrálhat, amit az érintett pénzintézetek szerda reggeli részvényárfolyamai is tükröznek.
Amíg ugyanis a BPM kurzusa 3,44 százalékkal, 9,97 euróra csúszott vissza a milánói Euronexten, az UniCredit részvényei 2,45 százalékkal, 59,50 euróra, a Commerzbankéi pedig 1 százalékkal, 29 euró fölé emelkedtek.
Az UniCredit igazgatósága a 14,6 milliárdos ajánlatának visszavonását azzal indokolta, hogy az olasz kormány álláspontja, mely szerint az ország érdekeire hivatkozva beleszólhat a BPM felvásárlásának a feltételeibe, illetve végső soron akár teljesen meg is tilthatja azt, kedvezőtlen helyzetet teremtett az ajánlat részvényesi elfogadására.
Pedig úgy tűnt, hogy az UniCredit sikerrel támadta meg bíróság előtt a kormány feltételeit, sőt az Európai Bizottság (EB) szerint Giorgia Meloni kabinetjének nem is áll jogában beavatkozni a tervezett felvásárlásba. Az Európai Unió fúziós szabályozása szerint csak az EB rendelkezik erre hatáskörrel, s júniusban már jóvá is hagyták az ügyletet.
Piaci hírek szerint azonban az átvételi ajánlat nem volt túl nagyvonalú, így a Banco BPM részvényesei nemigen kaptak rajta. Emellett BPM menedzsmentjének heves ellenállásába is ütközött.
A római kormány amúgy állítólag azért fúrja minden eszközzel a tranzakciót, mert akadályozza stratégiai tervét, amely a Banco BPM és a Banca Monte dei Paschi di Siena egyesülésével egy harmadik ütőképes olasz pénzügyi csoport létrehozását szorgalmazza az UniCredit és az Intesa Sanpaolo csoport mellett.
Mindenesetre így most a Commerzbank felvásárlása kerül újra a fókuszba, a második legnagyobb német bankban az UniCredit a részesedését már 19,2 százalékra növelte, ám Németországban is kemény ellenállást tanúsítanak a politikusok, a menedzsment és a munkavállalók, valamint a szakszervezetek.
Ráadásul a Commerzbank részvényárfolyama idén eddig 87 százalékkal, 29 euróra emelkedett, ezért valószínűleg nem túl vonzó az UniCredit számára, a befektetők viszont továbbra is abban bíznak, hogy az olasz nagybank kitartó közeledése még feljebb pumpálhatja a kurzust.
Emellett szól az a tény is, hogy szintén szerdán az UniCredit a korábbi 9,3 milliárd euróról 10,5 milliárd euróra emelte idei profitbecslését, tehát a pénzügyi ereje megvan a tranzakció folytatásához. A második negyedévben pedig a nettó nyeresége 3,3 milliárd euróra nőtt, mivel
ellensúlyozta csökkenő működési nyereségét.
A milánói nagybank amúgy még nem nyújtott be ajánlatot frankfurti szektortársa felvásárlására, ám Andrea Orcel vezérigazgató már többször is nyilvánosan kifejezte érdeklődését. Az Európai Központi Bank és a német szabályozó már zöld utat is adott az olaszoknak, hogy Commerzbank-részesedésüket közel 30 százalékra növeljék, ami már szinte zsebben is van.
Az UniCredit által már megszerzett származtatott eszközök részvénnyé alakításával ugyanis további 9 százalékos részesedésre tehet szert az olasz pénzintézet. Szerdán erről annyit árult el Orcel, hogy az átalakításra év végéig fokozatosan kerülne sor, amihez csak annyit tett hozzá:
Németországban pontosan ott vagyunk, ahol lenni akartunk.
Kérdés, miért állnak ellen a németek olyan csökönyösen az olasz akvizíciónak, miközben Berlin szerint is az egységes piac az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya, amely biztosítja az áruk, a szolgáltatások, a személyek és a tőke szabad mozgását az EU-ban. Ráadásul mindkét ország az eurózónához tartozik.
Nos, a hangulat szításáról a német sajtó is gondoskodik, amelyre friss példát a Handelsblatt szerdai írása szolgáltat, a bajor Hypovereinsbank húsz évvel ezelőtti felvásárlását felidézve.
A lap szerint húsz éve is úgy volt – ahogy most is ígérik a Commerzbanknak –, hogy a Hypovereinsbankot Németországból mint önálló vállalkozást vezetik, ám az UniCredit milánói székhelyén másképp látták a dolgot.
A Hypovereinsbank akkori vezetője, Theodor Weimer 2024-ben idézte fel, hogy az olaszok a következő mondattal zárták le anno a kérdést:
Nem értem, hogy lehettek ennyire ostobák, aki fizet, az irányít.
Az akkori UniCredit-vezér, Alessandro Profumo mosolyogva válaszol, amikor manapság a Hypovereinsbank-sztoriról kérdezik.
„Természetesen az UniCredit a fúzió után szinergiákat valósított meg és csökkentette a költségeket” – mondja, hozzáfűzve, hogy ez az ő származásának is köszönhető:
Genovából származom, és a genovaiak tudvalevőleg rendkívül fukarok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.