BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Soha nem vettek még fel ennyien személyi kölcsönt

Az első negyedévben több mint 75 ezer új személyi kölcsönt folyósítottak a bankok, miközben az egy szerződésre jutó átlagos összeg is vastagon 3 millió forint felett jár már. A legkedvezőbb kondíciók eléréséhez viszont jó jövedelem is kell, jellemzően 400-450 ezer forintnál húzódik az alsó határ.

Látványosan megugrott, és új csúcsra emelkedett 2025. első negyedévében a személyi kölcsönt igénylő lakossági ügyfelek száma: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint három hónap leforgása alatt több mint 75,3 ezer új szerződést kötöttek a bankok, 15,3 százalékkal többet az egy évvel korábbi 65,1 ezernél.

forint, pénz, bankjegy, pénztárca, kölcsön, kamat, fizetés
Már jóval 3 millió forint felett jár az átlagos hitelösszeg a személyi kölcsönöknél Fotó: Shutterstock

Ehhez hasonló keresletre legutóbb 2019 elején, tehát a koronavírus-járvány előtti utolsó évben volt példa a személyi hiteleknél, akkor 73,1 ezer új szerződést regisztrált az első három hónapban az MNB. A 2021-es mélypont után – amikor 44 ezer új szerződést hozott az első negyedév – viszont fokozatosan újra magára talált a piac, és eljutott a jelenlegi szintig, amikor már minden egyes munkanapra jóval több mint ezer szerződéskötés jut a pénzintézeteknél.

Egyre messzebb merészkednek az ügyfelek a személyi kölcsönök összegénél is

Közben az egy szerződésre jutó átlagos összeg is meredeken emelkedik a személyi hitelek piacán: 2025. első három hónapjában már elérte a 3,24 millió forintot, ami 30 százalékkal magasabb az egy évvel korábbra kikalkulálható, nagyjából 2,5 milliónál. Ez persze nem túlságosan meglepő, hiszen – ahogy arról már korábban beszámoltunk – a tavalyi rekordév után az idei első negyedévben is óriási lendületet vett a személyi kölcsönök piaca, és a megkötött szerződések összege több mint a másfélszeresére, 244 milliárd forint fölé emelkedett.

Egyre gyakoribbak az egy számjegyű kamatok

A bankok közötti verseny egyre lejjebb szorítja a személyi kölcsönök árait is: a jegybank által kalkulált, átlagos, éves kamat 15,6 százalékon állt 2025 márciusában, ami éves összehasonlításban nagyjából 2,4 százalékpontos csökkenést tükröz. A 15 százalék feletti átlagkamat persze még mindig nem tekinthető túlságosan alacsonynak, ám ennél az értéknél figyelembe kell venni, hogy tartalmazza az átlagosnál jóval drágább, kisebb összegű gyorskölcsönök adatait is.

A sztenderd személyi hiteleknél viszont egyre lejjebb szorítják a legkedvezőbb kondíciók eléréséhez szükséges hitelösszeg-limiteket a bankok: több pénzintézet is kínál 3 millió forintos hitelösszegnél is egy számjegyű éves kamatot, holott ez egy-két hónappal ezelőtt még a 7-8 millió forintos összegsávban volt inkább (ráadásul elvétve) jellemző.

A legkedvezőbb kamatok eléréséhez szükséges jövedelmi elvárásoknál viszont érthetően nem lazítottak a hitelintézetek, sőt, egyes szolgáltatók 50-100 ezer forinttal emeltek is az elmúlt időszakban a limiteken.

 Mindenesetre változatlanul igaz, hogy a nettó átlagkeresethez közelítő – legalább havi 400-450 ezer forintos – havi jóváírással, illetve igazolt jövedelemmel már több helyen is el lehet érni a legkedvezőbb feltételeket.

Ami a konkrét, egy számjegyű kamatokra vonatkozó ajánlatokat illeti, a CIB Bank személyi kölcsönénél már 3 millió forintos hitelösszegtől elérhető az éppen tíz százalék alatti – 9,99 százalékos – éves kamat. Felújítási hitelcélnál 0,2 százalékos kamatkedvezmény jár.

A Cofidis változatlanul érvényben tartja kifejezetten az ötéves futamidejű, 3 millió forintos személyi kölcsönére vonatkozó akciós ajánlatát, amelynél a kamat évi 9,9 százalék. Ehhez viszont már a korábbinál magasabb, minimum 550 ezer forintos jövedelmet várnak el.

Az Ersténél szintén már 3 millió forintos kölcsönösszegtől járhat a legkedvezőbb, évi 9,89 százalékos kamat, ha az ügyfél jövedelme a banknál vezetett számlára érkezik, és a havi jóváírás összege eléri a 400 ezer forintot.

A K&H-nál 3 millió forintos hitelösszegtől járhat a legkedvezőbb, 9,99 százalékos éves kamat, ám a helyben vezetett számlára érkező jövedelem – és az onnan történő törlesztés – itt is elvárás.

Az MBH Banknál 8 millió forintos hitelösszegtől érhető el a 10 százalék alatti kamat, ha az ügyfél jövedelme az ott vezetett számlára érkezik, és eléri a havi 700 ezer forintot.

A Raiffeisen Bank 3 millió forintos kölcsönösszegtől már 9,89 százalékos kamattal is nyújt személyi kölcsönt: itt viszont a havi legalább 450 ezer forintos jövedelem mellett kellően aktív számlahasználat is szükséges a legjobb kamathoz.

Az UniCredit Bank 7 millió forintos hitelösszegtől kínál tíz százalék alatti kamatot: ehhez az kell, hogy az adós számlájára legalább havi 450 ezer forintos jóváírás érkezzen, és hitelfedezeti biztosítást is kössön a személyi kölcsön mellé. A pénzügyi szolgáltatónál most egyszeri jóváírási akció is fut a személyi kölcsönhöz kapcsolódóan.

Ezért lehet húzótermék a személyi kölcsön

Az, hogy a lakáshitelek mellett a személyi kölcsönök számítanak az egyik húzóterméknek a lakossági piacon, több tényezővel is magyarázható. Az egyik, hogy a fokozatosan ereszkedő kamatok vonzóbbá teszik a konstrukciót. A másik, szintén igen fontos ok, hogy a digitális csatornák terjedésével a személyi kölcsönök is könnyebben és gyorsabban hozzáférhetővé váltak. Emellett arról sem lehet megfeledkezni, hogy a jövedelmek elmúlt években tapasztalható emelkedése kibővítette az adósok mozgásterét is. Mindezek nyomán jó esély mutatkozik arra, hogy a mostani, igen erős kereslet fennmarad az év további részében is, és az sem zárható ki, hogy 2024. után az idén is folyósítási rekordot hoz majd a személyi kölcsönök piaca.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.