Az Európai Számvevőszék (ECA) megvizsgálja, hogy az Európai Unió támogatási politikája hatékony volt-e, és megfelelő segítséget nyújtott-e a turisztikai iparnak a koronavírus-krízis előtt, továbbá hogy mit tesz az EU annak érdekében, hogy korlátozza a pandémia negatív hatását – közölték a minap. Az unió turizmusstratégiájának az a célja, hogy megerősítse a földrész globális vezető pozícióját, miközben maximalizálja az idegenforgalom hozzájárulását a növekedéshez és a foglalkoztatáshoz. Arra is törekszik, hogy elősegítse az egyes tagállamok közötti együttműködést. Tavaly az Európai Unió volt a világ leglátogatottabb régiója, becslések szerint a turizmus termelte az EU GDP-jének 10 százalékát, és a foglalkoztatottak 12 százalékának adott munkát. Néhány feltörekvő uniós országban – például Bulgáriában és Horvátországban – még ennél is fontosabb szerepet játszik a vendéglátás.
A kontinens turisztikai vállalkozásai zömmel az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) és a Kohéziós Alapból (KA) jutnak pénzügyi támogatáshoz. A két alap együttesen négymilliárd eurót osztott ki 2014 és 2020 között. Csaknem tízezer projektet társfinanszíroztak a hétéves periódus alatt, a promóciós tevékenységtől a vendéglátásig, az infrastruktúra korszerűsítésétől a helyi attrakciók fejlesztéséig.
Idén a pandémia miatt hétmillió állás került veszélybe a szektorban, rengeteg idegenforgalmi vagy kapcsolódó területen működő vállalkozást fenyeget a csőd. Az utazási korlátozások és az egészségügyi intézkedések továbbra is akadályozzák a kilábalást. Sőt, most kezd igazán eldurvulni a helyzet néhány országban. Az EU a likviditási válság elhárításával segíti az ágazatot, valamint azzal, hogy harmonizált kritériumokat és eljárásokat ajánl a korlátozásoktól mentes szabad mozgás későbbi biztonságos helyreállítására.
„A turizmusba forgatott befektetések nagyon sok európai polgárnak rendkívül fontosak, akár munkavállalóként, akár fogyasztóként – mondta Pietro Russo, az ECA szektorauditért felelős tagja. – Kíváncsiak vagyunk, hogy az Európai Unió eddig hatékonyan költötte-e el a támogatásra szánt összeget, valamint elemezzük az Európai Bizottság intézkedéseit, amelyekkel a világjárvány turizmust érintő negatív következményeit kívánja tompítani.”
A számvevők megvizsgálják az Európai Bizottság tevékenységét is. Kérdés, hogy biztosította-e az ERFA-ból és a KA-ból származó támogatások megfelelő hasznosulását. A vizsgálatok fókuszában Spanyolország mellett elsősorban a feltörekvő kelet-közép- és kelet-
európai országok állnak majd, hiszen Magyarország, Románia és Lengyelország idegenforgalmi projektjeinek a támogatását veszik górcső alá.
Az auditorok ellenőrzik a támogatások célját, és számos, a 2014–2020-as operatív programokból finanszírozott egyedi projektet is áttekintenek. Sőt a 2007–2013-as programozási időszakban finanszírozott, már befejezett közprojekteket is szemügyre veszik abból a szempontból, hogy még mindig életképesek-e gazdaságilag. Az analízis eredményeit 2021 harmadik negyedévében hozzák nyilvánosságra, abban a reményben, hogy a számvevőszék hozzá tud majd járulni a bizottság turizmusstratégiájának a frissítéséhez a Covid utáni időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.