A HSBC, a legnagyobb európai bank legfrissebb becslésében azzal számol, hogy az északi-tengeri Brent olajfajta idei átlagára 64 dollár lesz az eddig várt 80 dollár helyett.
A nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta idei átlagárával kapcsolatos várakozását 74 dollárról 57 dollárra csökkentette a HSBC.
A bank elemzői szerint a kőolaj ára nagyban befolyásolja majd az amerikai olajtermelés nagyságát. Amennyiben a Brent ára 50 és 70 dollár között mozog majd, akkor az amerikai olajtermelés idén átlagosan napi 800 ezer hordóval bővül.
Fotó: Shutterstock
Kedden, röviddel 8 óra előtt a Brent 80 cent (1,36 százalék) drágulással, 59,79 dolláron állt, a WTI ára 71 centtel (1,41 százalékkal) 51,22 dollárra nőtt.
Az Egyesült Államok hosszú évtizedeken keresztül a világ legnagyobb olajtermelője volt. A Szovjetunió olajtermelése 1974-ben, a szaúdi olajtermelés pedig 1976-ban körözte le az amerikait.
A 70-es évek végén a szovjet olajtermelés harmadával múlta felül az amerikait, a 80-as évek végén pedig már a kétszerese volt. Az Egyesült Államok elsősorban a palaolaj-termelés felfuttatásával állhat ismét az olajtermelő országok listájának élére.