BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi lapszemle

2002.04.11., csütörtök 00:00

Handelsblatt

Az első negyedévben az IBM, a világ legnagyobb számítógépes vállalata a vártnál jóval kisebb forgalmat és nyereséget ért el. A Compaq röviddel azelőtt, hogy a Hewlett-Packard átvette, azt közölte, hogy teljesíti várt nyereségét, és kissé még nagyobb forgalma is volt az előre jelzettnél. A tendenciákat illetően a két bejelentés még sincs ellentmondásban: a Compaq nyeresége 77 százalékkal csökkent, forgalma 16-tal, az IBM nyeresége több mint 28 százalékkal, forgalma 11-gyel lett kevesebb. Ez azt jelzi, hogy a csúcstechnika cégeinek tovább kell a fellendülésre várniuk. Az IBM negatív számaiban a cég egyéni jellem-zőinek is szerepe van. A vállalat a könyvelési trükkök mesterének számít. Az Enron-botrány után az amerikai vállalatok ezen a területen nagyon óvatosakká váltak. Ráadásul az IBM-nek március 1-je óta új főnöke van, aki felhasználja az alkalmat, hogy alacsonyabbra állítsa a negyedévi jelentések számára a lécet. Túl egyszerű volna azonban IBM-problémáról beszélni. Az utóbbi hetekben több it-cég is csalódást keltett a piacon. Még a biztonságtechnikai cégek sem tudták a terrortól való félelem következtében rózsásabbnak vélt jövőhöz fűződő várakozásokat teljesíteni. A Dell komputergyár szerint még legalább fél évig várni kell a fellendülésre. Az it-szakma hagyományosan valamivel a konjunktúraciklus után kullog. Ügyfelei várnak a csúcstechnikai beruházásokkal, amíg a saját nyereségük nem nő ismét.



The Wall Street Journal Europe

Holzmann, Kirch és Bankgesellschaft Berlin, három név, két csőd és egy drága mentőöv, amely alkalmat ad a vezető német pártoknak a vitára, melyik irányítja jobban a gazdaságot. Egyetlen politikus sem tudja az egész gazdaságot irányítani, mint ahogy nem tudja, miként lehet a német bankok tőkéjét a leghatékonyabban befektetni. Ha van egyetlen tényező, amely visszatartja a német gazdaságot, az a gazdasági hatalom koncentrációja. Kirch jó példa: fél századon át nem vitte tőzsdére a vállalatát, hanem bankkölcsönöket vett fel. A német vállalati kultúrára ez a jellemző, az inkább közvetett vagy közvetlen állami kötődésű bankoktól felvett kölcsön, mint a részvény. A szélesebb részvénypiac demokratizálná a tőke eloszlását és megszüntetné az átszervezés egyik akadályát.



Financial Times

Szaddám Huszein az olajválság felidézésével válaszol Bush elnök kardcsörtetésére. De a tényleges háborútól eltekintve, az olaj miatt nem kell aggódni. Irak olajtermelése a világtermelés nem egész 4 százaléka. És Iraknak szüksége van az exportjáért kapott pénzre. Az OPEC tudja, hogy az olajár csúcsaival a piac összeomlását készíti elő. A kartellen kívüliek növelik a termelést, tagjai túllépik a kvótájukat. A fogyasztó országok a drágaságra az olajtermékek hatékonyabb felhasználásával reagálnak. Az idén az olajár 30 százalékkal emelkedett, ez bizonytalanná teszi az ipari országok gazdasági kilátásait. Csökken a nyereség, emelkedik az infláció, ez növeli a béreket. Nem jó törékeny fellendülés idején. A monetáris hatóságoknak az Atlanti-óceán két partján nem szabad szigorítaniuk az infláció átmeneti fokozódása esetén.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.