BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VG-KÖRKÉRDÉS

Colin Powell amerikai külügyminiszter felszólalásából - mely az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai ülésén hangzott el - elemzők arra következtetnek, hogy Irakra alighanem háború vár. Az esetleges konfliktusnak közvetetten a magyar gazdaságra is kedvezőtlen hatása lehet. Lelassítja a tőkeáramlást, árthat a turizmusnak, valamint a nemzeti légitársaságnak is. Szakértők szerint ugyanakkor nem várható olajárrobbanás.
2003.02.07., péntek 00:00

Elhúzódó recesszió



Hegedűs Miklós

A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója

"A magyar gazdaság nem függetlenítheti magát a világgazdasági folyamatoktól. Várható, hogy egy amerikai-iraki fegyveres konfliktus hatással lesz az európai s ezen keresztül a hazai gazdaságra is. Az elmúlt másfél évben a világgazdaság gyengülő teljesítményt nyújtott, s háború esetén várható, hogy a recesszió elhúzódik, lassúbb lesz a tőkeáramlás. A helyzetet nehezíti, hogy a magyar gazdaság belső problémákkal is küzd. A tavalyi választást követően az indokoltnál nagyobb volt a jövedelemkiáramlás, tetemes a költségvetési hiány, holott az uniós csatlakozás közeledtével szükség lenne a versenyképesség javítására. Vannak olyan ágazatok, melyeket a háborús konfliktus különösen nehéz helyzetbe hozhat. Némiképp vigasztaló, hogy a szakemberek azt prognosztizálják, hogy - a jelentős készletek miatt - nem kell tartani az olaj árának drasztikus emelkedésétől."







Folyamatos ellátás



Horváth Ferenc

A Mol Rt. kereskedelmi igazgatója

"Jósolni ilyen esetekben nem szerencsés és nem is szeretnék. Egy esetleges katonai konfliktus - amennyiben az nem érint jelentős kőolaj-kitermelő, elosztó, illetve szállító kapacitásokat - nem szükségszerűen vezet a kőolaj világpiaci árának emelkedéséhez. Mivel a kőolaj világpiaci árát alapvetően a termelés és felhasználás mindenkori viszonya határozza meg - feltéve, hogy a kőolaj kitermelését nem akadályozzák - hosszabb távon inkább az várható, hogy az árak alacsonyabb szinten stabilizálódnak. Jelenleg a kőolajtermelő országok kitermelése elegendő, megfelel a felhasználás mértékének. Ami a hazai helyzetet illeti, egy esetleges közel-keleti katonai konfliktusnak Magyarország kőolajellátására közvetlen hatása nincsen. Az ország ellátása Oroszországból, csővezetéken történik, s orosz szállítóink az elmúlt időszakban jelentősen bővítették termelésüket és exportjukat."



Felkészülés



Galla Gábor

A Magyar Turizmus Rt. vezérigazgatója

"Az amerikai-iraki konfliktusról szóló hírek egyelőre nem hatottak a turizmusra, de természetesen ez a helyzet megváltozhat, ha nem sikerül elkerülni a katonai megoldást. Tagadhatatlan, hogy a háború kitörését a turizmus világszerte megszenvedné, s ez alól nem kivétel Magyarország sem. A korábbi háborús események is ezt igazolják, az Öböl-háború idején például az ágazat teljesítménye világszerte 10-12 százalékkal esett vissza, s a konfliktus lezárását követően több hónapra volt szükség ahhoz, hogy az üzletmenet visszaálljon a rendes kerékvágásba. Arra vonatkozó adatunk nincs, hogy a nemzetközi háborús konfliktusok miatt magyarországi turisztikai vállalkozás csődbe ment volna. Reméljük, hogy a konfliktust háború nélkül is sikerül rendezni, de kidolgoztunk egy tervezetet arról, hogy milyen reklámkampányt indítunk be a kedvezőtlen folyamatok ellensúlyozására."



Kockázati elemzés



Péter Gyöngyi

A Malév Rt. szóvivője

"Cégünknél kockázati elemzések készülnek arról, hogy mi a teendő, ha kitör az amerikai-iraki háború. A naprakész, hiteles információkért állandó kapcsolatot tartunk a külképviseletekkel. Egy esetleges közel-keleti konfliktus öt menetrend szerinti és három charterjáratunkat érintené. Ha elkezdődnének a fegyveres összetűzések, ezeket a járatokat azonnal leállítjuk, hiszen a társaság számára legfontosabb az utasok maximális biztonsága. A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a háborús konfliktusok negatív hatással vannak a turizmusra, s a légitársaságok forgalma is mérséklődik. A szeptember 11-i események után drasztikusan csökkent a repülőn utazók száma. Vélhető, hogy egy amerikai-iraki háború ideje alatt is visszaesne a légitársaságok, így a Malév forgalma is. Ez esetben különböző akciókkal, engedményes utakkal igyekeznénk tompítani a kedvezőtlen hatásokat."



A béke iparága



Wolff Péter

Az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke

"Kiszámíthatatlan, hogy egy esetleges háborús konfliktus hogyan hatna a magyar gazdaságra. Vélhetően lennének közvetett és közvetlen hatások is. Az mindenesetre prognosztizálható, hogy a turizmus világszerte visszaesne, s ennek a negatív folyamatnak szenvedő alanya lenne Magyarország is. Sajnos a nem túl távoli időszakban is voltak olyan események - Öböl-háború, délszláv válság, szeptember 11-e - melyek alátámasztják ezt. Egy háborús konfliktus esetére a Magyar Turizmus Rt. kidolgozott egy akciótervet, melyre külön keretet is elkülönítettek. Csak reménykedni lehet, hogy a fokozott reklámkampánynak pozitív hatása lenne. A délszláv háború ideje alatt is igyekeztünk hangot adni annak, hogy Magyarország biztonságos ország. Ez akkor csak mérsékelten tudta ellensúlyozni a negatív hatásokat. A legjobb az lenne, ha sikerülne elkerülni a háborút, hiszen a turizmus a béke iparága."









-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.